İNME NASIL MEYDANA GELİR? ALINABİLCEK ÖNLEMLER NELERDİR?
Beynimiz hayatsal faaliyetlerimizi yöneten organımızdır. Her organ gibi, beynimizin de beslenmeye, oksijene ve zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına ihtiyacı vardır. Bu olaylar zinciri beyine ait olan kılcal damarlarla sağlanır. İşte bu noktada, beyine giden damarlardan birinin tıkanması sonucu veya yırtılarak kanaması sonucu beyin kanamaları meydana gelir. Dolayısı ile her iki olayda da damar beynin hangi bölgesine kan iletiyorsa, o bölge besin ve oksijen yönünden fakir kalacağı için, beynin o bölgesinde hücrelerin canlılığını koruyamamasına bağlı olarak fonksiyon kayıpları meydana gelir. Bu fonksiyon kayıplarına inme ya da felç adı verilir. Buna bağlı olarak da hastada farklı şikyetler baş gösterebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kısacası; inme olayı, kalp krizi (miyokart infarktüsü)olaylar zincirinin beyinde meydana gelmesidir. Meydana geliş mekanizması kalp krizi ile büyük oranda benzerlik göstermektedir.

ALINABİLECEK ÖNLEMLER VAR MIDIR?
Beyin kanaması alınabilecek bir takım önlemlerle %50 oranında azaltılabilir. Sadece beyin kanaması için değil yanı sıra sağlıklı bir hayat için aşağıdaki talimatlara mutlaka uyunuz, kendinize bir iyilik yaparak tehir etmeyiniz. Çünkü bir devlet büyüğü sağlığın önemini şöyle ifade etmiştir;

Sponsorlu Bağlantılar

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi”
“Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”
Kanuni Sultan Süleyman

Bu önlemler şunlardır;

  • Kilo kontrolü yapın
  • Sigara ve alkolden uzak durun. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar sigara içmemelidir. Bu durum genç yaşta inme riskini artırır.
  • Tansiyonunuzu düzenli olarak ölçtürün
  • Yağlı ve kolesterollü yiyeceklerden uzak durun
  • Mutlaka bir spor programınız olsun
  • Stresi yok edin
  • Aspirinin inme riskini %25 oranda düşürdüğü, son yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağız Kuruluğu
DİL ŞİŞMESİ ORTAYA ÇIKABİLEN DİĞER BELİRTİLER
Sevgisizlik Boy Kısalığı Yapıyor
Kan Şekeri Düşüklüğü-Hipoglisemi
Bel Ağrısı
Dışkı Kaçırma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.