İNME YA DA FELÇ NEDİR? NEDENLERİ NELERDİR?
Dikkatsiz ve özentisiz yaşanan hayatlar inme riskini yüzde elli oranında artırıyor. Asıl risk grubundakiler dışında, inme olaylarının önlemi alınabilmektedir. Günümüzde artan çevresel direnç ve strese bağlı olarak yaşanan felç vakası sayısı da gittikçe artmaktadır.

Dünyada en fazla ölüme yol açan hastalıklar arasında kalp ve kanserden sonra 3. sırayı beyin kanaması almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kişinin sosyal ve psikolojik hayatını sarsan inme olayının nasıl meydana geldiğini, alınabilecek önlemler, belirtilerini ve tedavi yollarını araştırdık, yazdık.

İNME NEDİR?
Beyine giden damarlardan birinin tıkanması veya yırtılarak kanaması sonucu beyin kanaması meydana gelir. Bu tip beyin kanamalarında kanayan damar,  damar beynin hangi bölgesine kan iletiyorsa, o bölge besin ve oksijen yönünden fakir kalmaktadır. Buna bağlı olarak da beynin o bölgesindeki hücrelerin canlılığını koruyamaz, sonuçta inme ya da felç adını verdiğimiz aşağıda belirtileri sıralanan fonksiyon kayıpları meydana gelir. Tabiî ki bu şikayetlerin hepsi birlikte görülmeyebilir. Damarın gittiği bölüme göre kayıplar farklılık gösterebilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Vücudun bir yarısında meydana gelen uyuşma,
 • Sağ veya sol bölümünde örneğin yüz, kol, bacak, ayak gibi organlarda güç kayıpları,
 • Gözde görme kayıpları,
 • Konuşma kayıpları, konuşulanları anlamada güçlük,
 • Dengesiz yürüme,
 • Düzelen bilinç kayıpları,
 • Sebepsiz baş ağrısı meydana gelebilir.

İNMENİN NEDENLERİ NELERDİR?
Kişinin elinde olan ve olmayan sebepleri vardır inmenin. Kişiye bağlı olarak mücadele ile önleme durumu bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Yüksek tansiyon(kontrollü olursa risk %50 düşer)
 • Atrial fibrilasyon( kalp kulakçığına bağlı kalp atışı düzensizliği)
 • Kalpte meydana gelen pıhtılaşmalar
 • Kontrolsüz şeker rahatsızlığı
 • Yüksek kolesterol(kan yağının kontrolü %47–23 arasında riski azaltabilmektedir)
 • Sigara ve alkol( sigara içenlerde risk 11 kat fazladır)( sigara 50 yaşından önce bırakılırsa inme riski, kullanmamış birinin seviyesine indirmektedir)
 • Şişmanlık
 • Beyne giden damarlarda oluşmuş hastalık

Bunlara ilaveten 65 yaş üstü kişiler, ailesel yatkınlık ve erkek olma durumu da kişiye bağlı olmayan risk grubunu oluşturur.

TEDAVİSİ VAR MIDIR?
İnme tedavisinde kalp krizi gibi mutlaka erken müdahale yapılmalıdır. Yoksa, organlarda süreklilik gösteren işlev kayıplarının görülmesi kaçınılmazdır. İnme durumunda en kısa sürede donanımlı bir hastaneye gidilmeli veya götürülmelidir. Hasta, beyin hastalıkları uzmanı, nörolog tarafından görülmelidir. Erken müdahalede hastaya damar açıcı tedavi yapılabilmektedir. Hastanın durumuna göre tedavi yöntemi belirlenir. Beyninde kan dolaşım bozukluğuna bağlı nörolojik ilaç tedavisi dışında fizik tedavi çok yararlıdır. Yanı sıra inme geçiren hastaların kaybettikleri fonksiyonlarına yeniden kavuşmaları ve kalan fonksiyonlarını en iyi şekilde kullanabilmeleri için mutlaka rehabilitasyona gereksinimleri oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 10. Haftası
Sık İdrara Çıkma
Doğum Sonrası Vajinal Sarkma
Kaburga ağrısı
ASTIM NEDİR?
Kabızlık Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.