İNMEMİŞ TESTİS NEDİR?
Testislerin normal yeri, vücut dışı ve skrotum(torba) adı verilen keselerin içidir. Sperm üretimi vücut sıcaklığında yapılamadığından testislerin vücut dışında olması gerekmektedir. Spermler vücut sıcaklığından 1,5-2 derece kadar düşük olan skrotumda üretilmelidir. Bu noktada skrotuma inmeyen testisler, erkek çocuklarda fark edilmeyen en riskli hastalıklardan biridir. Erken teşhis ve tedavi edilmesi erkek bireyler için önem taşımaktadır.

TESTİSLER NE ZAMAN TORBALARA İNER?
Testisler çoğunlukla anne karnında iken torbalar iner. Her çocukta aynı zamanda inmesede her çocukta birbirine paralel olarak doğuma bir ay kala inmektedir. Testislerin inmemesi genellikle bir tanesinde olmaktadır. 

Sponsorlu Bağlantılar

İnmemiş testis normalde olması gereken yer olarak yumurtalıklarda olamamasıdır. Testis çok hareketli bir organ olduğu için testisin her zaman aynı yerde olması, sabit kalması söz konusu değildir. Dolayısıyla yumurtalığa kadar normalde testisin anne karnında yapması gereken göçü yapamaması olayına inmemiş testis deniliyor. Anne karnında testis ve böbrekler karın içerisinde yer alır. 5. aydan itibaren her iki taraftan testis aşağıya inmeye başlar ve 7. ayda testisler yumurtalığa düşmesi gerekir. Kasık kanalı denilen kanaldan geçerek yumurtalığa yerleşir. Bu dönemlerde testisin tam inişini tamamlamamasına inmemiş testis deniliyor. Doğumdan sonra erkek çocukların testislerinin %2-8 yerinde olmadığı saptanıyor. Ancak bu iniş zamanla yavaş yavaş olduğu için çocuk bir yaşına geldiğinde bu oranın azaldığını ve %1 lere düştüğü görülüyor.

Sponsorlu Bağlantılar

İNMEMİŞ TESTİS KİMLERDE GÖRÜLÜR?
Erken doğum olduğunda, pramatüre bebeklerde oranın yükseldiği ve %30’lara çıktığı görülmektedir.

İNMEMİŞ TESTİS NELERE YOL AÇABİLİR?

  • Gelecekte çocuk sahibi olamama
  • Kanser
  • Kasık fıtığı

DOĞDUĞUNDA NORMAL, TEKRAR YUKARI ÇIKABİLİR Mİ?
Böyle bir ihtimal var. Bu nedenle okul çağında çocuğun testislerinin elle kontrol edilmesi yerinde olacaktır. Uzmanlar bunun nedenini ise testislerin karınla birleştiren bağın yeterince hızlı büyüyememesine bağlamaktadırlar.

İNMEMİŞ TESTİS TEDAVİSİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?
İnmemiş testis tedavisine genelde 1-1,5 yaşlarında başlanır. Öncelikle ilaçla, genellikle hormon tedavisi uygulanır. Hormon tedavisinden başarı sağlanamayan durumlarda geç kalınmadan cerrahi metotlara başvurulur.

Elle muayeneden sonra doktorunuz testisin yeri burası fakat yerinde değil diyorsa tadaviye yada ameliyata acele edilmesi doğru değildir. En az 9 ay ortalama ise 12-18 ay kadar  beklenmelidir.

Testisin inişi varsa beklenmeli hemen ameliyeta alınmamalıdır. Ama testis sabit ise aynı yerde ise uzmanınız bunu söylüyorsa o zaman beklenmemesi lazımdır. Eğer testis muayenede hiç bulunamıyorsa karın içindeyse laparaskopik yani kapalı  yöntemle 6 ile 9 ay içinde en geç bakıp testisi tespit etmek lazım, hiçbir şekilde bulunamıyorsa daha erken ameliyat edilmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    merhaba benim bir testısım doğuşta karnımda 24 yaşında amelıay oldum cıkardılar doktor dedi ıstıyırsan yerıne yerleştıreyım yada cıkarıp atalım eme dedi atalım cunku kanser rıskı ilerde var bende tamam dedım acaba tek testısle cocuk sahıbı olabılırmıyım suan 24 yaşında bekarım kalan sağ testısım cok buyuk yeterlı mı bu arada bu sıtede cok faydalandım hem ilmi hemde islami olarak konuyu anlatıyor ALLAH cc razı olsun onlardan

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Candida Nedenleri Nelerdir? Kimler Risk Altında?
Çocuklarda Kilo Vermenin Yolları
Taksoplazmozis
Bebeklerde Ateş
Bebeklerde Soğuk Algınlığı
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.