İNOSİTOL
İnositol vitamin benzeri bir maddedir. Genelde B vitamini komplekslerinden bilinir. Birçok bitki ve hayvanda bulunur. Laboratuvarda da yapılabilir. Vücuttada üretilebilen bu maddenin birçok yararı bulunmaktadır. Tablet yada kapsül şeklinde de temin edilebilir.

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
1,2,3,4,5,6-Cyclohexanehexol, 1,2,5 / 3,4,6-inositol (1S)-inositol, (1S) -1,2,4 / 3,5,6 – inositol, Antialopecia Faktörü (+)-chiroinositol, cis-1 ,2,3,5-trans-4 ,6-Cyclohexanehexol Cyclohexitol, Dambrose, D-pedikür-inositol, D-myo-inositol, Facteur Anti-alopécique Hexahydroxycyclohexane Inose, Inosite, İnositol monofosfat, Lipositol, Mezo-İnositol, Mezo-İnositol, monofosfat d’İnositol, Fare Antialopecia Faktörü, myo-inositol, B8 vitamini, Vitamin B8.

Sponsorlu Bağlantılar

VÜCUT İÇİN ETKİLERİ NELERDİR?

  • Panik bozukluk
  • Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB)
  • Yumurtalık bozukluğu olarak bilinen “Polikistik over sendromu”
  • Prematüre bebeklerde “akut solunum sıkıntısı sendromu.” olarak bilinen nefes sorunu
  • Sedef hastalığı veya lityum ilaç tedavisine destek olabilir. İnositol, lityum almayan insanlarda sedef hastalığına yardımcı olmamaktadır.

İnositol bu kadar yararının yanında Şizofreni, Alzheimer hastalığı, Otizm ve depresyon gibi sağlık sorunlarında bazı kişilerde destek olduğu belirlendi. Yeterli kanıt olmasa da bazı kişilerde inositol kullanımının yağ, yüksek kolesterolüp damar sertliğini önler, uyku yetersizliği, dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu (DEHB), kanser, saç büyümesi gibi problemlerle mücadelede de etki gösterebildiği bildirilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL ETKİ EDER?
İnositol panik bozukluğu, depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk, “polikistik over sendromu” gibi şartlara yardımcı olmak için vücudun bazı kimyasal maddelerini dengeliyor. Vücuttaki hücre duvarlarında yer alan lesitin adı verilen maddenin üretilmesinde görev yapar.

GÜVENLİ Mİ?
İnositol çoğu yetişkin için güvenli gibi görünüyor. Bulantı, yorgunluk, baş ağrısı ve baş dönmesine neden olabilir.
İnositol, Akut solunum distres sendromu olan prematüre bebekler için hastane koşullarında kontrollü olarak kullanıldığında güvenli olabilir. Eğer;

  • Hamile veya emziren
  • Bipolar bozukluk denilen bir durum varsa inositol almamanız önerilir.

İNOSİTOL DOZU NASIL OLMALI
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
Panik bozukluğu: Günde ortalama 12 ile 18 gram.
Obsesif-kompulsif bozukluk: İnositol günlük ortalama 18 gram.
Polikistik over sendromu ile ilişkili semptomların tedavisi için: D-pedikür-inositol günde ortalama 1200 mg.
Lityum-sedef tedavisi için: Günlük 6 gram.

ÖNEMLİ NOT: AŞIRI KAHVE KULLANILMASI İNOSİTOL EKSİKLİĞİNE YOL AÇABİLİR. BİRA MAYASI, BAKLAGİLLER, TURUNÇGİLLER, ET, SÜT, KURU ÜZÜM VE HUBUBATLAR İNOSİTOL BAKIMINDAN ZENGİN KAYNAKLARDIR.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
FOLİK ASİT NEDEN ÖNEMLİ
B12 Vitamini Yetersizliği
GLUKOZAMİN SÜLFAT
MAGNEZYUM TABLET KAPSÜL
BİFİDOBAKTERİ
GLUKOZAMİN HİDROKLORÜR
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.