İntravenöz Ürografi Nedir?

İntravenöz Ürografi böbrekler ve böbrek kanallarının tam bir görüntüsünü almak için yapılan X ışını araştırmasına denir. Bu araştırmada böbrek kanallarına ve mesaneye  X ışınlarını geçirmeyen özel bir sıvı enjekte edilir. Bu sıvı böbrek kanallarından geçerken x ışınlarını tutar ve böylece yapılan radyografi başarıya ulaşır.

Bu yöntemin uygulanmasındaki asıl amaç böbrek kanallarındaki bir tıkanıklık şüphesini araştırıp doğrulamak yada yanlışlanmaktır. İntravenöz Ürografi uzman görüntüleme teknisyenleri veya doktorlar tarafından bizzat uygulanır. Sonuçların okunup yorumların çıkartılması yine konunun uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

İntavenöz Ürografi Rahatsız Eder mi?

Bu yöntemde bazı durumlarda idrar yollarının yandığı ve ürografi yapılan hastaya acı verdiği bildirilmiştir. İntravenöz ün hastaya alerji yapma ihtimali de vardır. Bunun yanında bu görüntüleme yönteminin uzun uğraşlar gerektirmesi özellikle yaşlılarda sorunlar oluşturmaktadır. Böbrek yetmezliği ve diyabet hastalığı olan kişilerde süzülen maddelerin sorun oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Bundan dolayı bu görüntüleme yöntemi kullanılacaksa mutlaka durumunuzun ilgiliye bildirilmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Migren için tablet
Faranjit
ASTIM NEDİR? NASIL BİR HASTALIKTIR?
Anne ve anne adaylarına beslenme uyarıları
Ağız Kanseri
Göğüs Ağrısı Nedir? Göğüste Ağrı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.