INULİN
İnülin meyveler, sebzeler ve bitkiler gibi geniş bir yelpazede bulunan doğal nişastalı bir maddedir. Özellikle çoğu bitkde kök ve kök saplarında yoğunlaşmıştır. Fruktan olarak da bilinir. Bu en yaygın olarak, sıcak su içinde hindiba köklerinden elde edilir.

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Beta (2-1) fructans, Prebiyotik Hindiba Özü, Hindiba İnülin, Dahlia Özü, Dahlia İnülin, Frukto-Oligosakkaritler Fruktooligosakkaritler, Inulina, inuline, Uzun zincirli Oligosakkaritler, Oligosakkaritler.

Sponsorlu Bağlantılar

ETKİLERİ NELERDİR?

  • Trigliserid adı verilen yağ seviyesinin düşürülmesi
  • Kabızlık

Buna ek olarak kilo kontrolü ve yüksek kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde de etkili olabilir. İnulin insan sindirim sisteminden sindirilmeden geçer. Bunu sindirebilen ise bakterilerdir. Bu sayede bakteri sayısını da artırır. Bu da şu demektir. Faydalı bakterilerin sayısının artması inulin maddesinin prebiyotik olarak görev yapmasına neden olur.

HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?
Andız otu, karahindiba çiçeği, yerelması, yabanıl patates, hindiba, dulavratotu, soğan, sarımsak, pırasa en yaygın bulunan gıdalardır.

İNULİN NASIL ETKİ EDER?
İnülin sindirilebilir ya da midede emilir değildir. İnulin bakterilerin kullanıp, büyümesi için bağırsaklara gönderilir. Bağırsak fonksiyonları ve genel sağlığın iyileştirilmesi ile ilgili olarak özel bir tür bakteri türünün gelişimini destekler. İnülin, yağların belirli bir türünün yapılmasında vücudun yeteneğini azaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

GÜVENLİ Mİ?
İnülin uygun şekilde kullanıldığında güvenli görünüyor. En sık görülen yan etkileri midede meydana gelir. Çok inülin kullanmak daha fazla mide rahatsızlıklarına neden olur. Buna ilaveten şişkinlik ve gaz oluşumuna yol açabilir. Hamile veya emziren bayansanız inulin kullanmayın.

DOZ NASIL AYARLANMALI
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
Yüksek trigliserid için: Inülin normal dozu günlük 10-14 gram.
Yaşlı kişilerde kabızlık tedavisi için: 19 gün günde 20-40 gram.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Metil Sülfonil Metan (MSM)
VİTAMİN D
OCTACOSANOL
Köpek Balığı Kıkırdağı
Protein
Üzüm Çekirdeği Kapsülü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.