İritis Nedir?

İris, uveanın en dışında yer alan ve gözün rengini veren kısımdır. İris, ayrıca genişleyip daralarak göze giren ışık miktarını da ayarlar. Bu şekilde retinayı da korumaktadır. İris ve siliar cisim ön uveayı meydana getirirler. Koroidea ( gözün damar tabakası ) ile birlikte üçü uveayı oluşturan yapılardır.

Uvea iltihaplarına uveit denir. Siliar cismin iltihaplanmasına siklitis denir. İritis ise sadece irisin iltihaplanmasına denir. İritis, daha çok siliar cismin iltihaplanmasıyla birlikte görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

İritis Etyolojisi (Nedenleri ):  Mikroorganizmalar ( virüsler, mantarlar, parazit enfeksiyonlar, toxoplamosis ), immünolojik faktörler, dış kaynaklı perforan göz yaralanmaları enfeksiyon gelişmesine neden olabilir.

İritis Belirti ve Bulguları:

İritis Tedavisi: Lokal ve sistemik uygulanır. Lokal olarak midriyatik damlalar, sikloplejikler, kortizon verilir. Bunlar ağrıyı azaltır. Sistemik olarak kortizon, nonsteroit antienflamatuarlar immünosüpresifler ayrıca özel tedavi uygulanır.

Bu tablo tedavi edilmezse, kısa sürede bütün göz küresini kaplayan endoftalmitise dönüşür. Göz boşluğu, cerahat kesesi durumuna gelir ve gör tamamen kaybolur…

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Horlama ve Tedavisi
Böbrek İltihaplanması
Zatürre (pnomoni) Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılır?
Kol Uyuşması Nedenleri
İnme
Güneşten Korunma Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.