Hastanın sık sık ve sulu dışkı yapmasına ishal denir. Dışkı, kötü kokulu, sümüksü, sarı ya da yeşil ve kanlı olabilir. İshal yapan mikropların ağız yoluyla alınıp bağırsaklara yerleşmesiyle hastalık oluşur. Mikroplar, yıkanmadan yenen çiğ meyve ve sebzeler, kirli eller, bayat yiyecekler, kirli kaplar ve içeceklerle vücuda alınır. Ayrıca, çeşitli hastalıkların ve bağırsak parazitlerinin belirtisi olara da ishal görülebilir. Çocukluk döneminde sık görülen ishalde vücut, tuz ve aşırı su kaybeder. Bu nedenle de ishal, özellikle bebekler için tehlikeli ve öldürücü olabilmektedir. İshalle birlikte kusma da olursa vücut daha çok su kaybeder. Vücudun su dengesini koruyabilmesi için ishal olan hastaya su, tuz, şeker karışımı ve bol sulu besinler verilmeli fakat iaç verilmemelidir. İshal olan hasta, en kısa zamanda da bir hekime götürülmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

İSHAL

İshal dışkılamanın normalden daha sık, gevşek ve sulu olması olarak açıklanır. Herkesin geçirdiği bir rahatsızlıktır. Genellikle tuvalete sık çıkma ve fazla miktarda dışkı tahliyesi anlamına da gelir.

Çoğu durumda, ishal belirtileri en fazla iki gün içinde sonlanmaktadır. Ama bazen de haftalarca sürebilmektedir. Bu durumlarda ishal, irritabl bağırsak sendromu gibi ciddi bir iltihaplı barsak hastalığının işareti olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İshal vücutta önemli miktarda su ve tuz kaybına neden olabilir. İshal vakalarının çoğu tedavi olmadan geçmektedir. Ama ishal devam ederse, susuz kalırsanız ya da dışkıda kan tespit ederseniz bir doktora görünmeniz gerekir.

BELİRTİLER

İshal ile ilişkili aşağıdaki belirtiler görülebilir:
• Sık sık, gevşek, sulu dışkı
• Karın krampları
Karın ağrısı
• Ateş
Dışkıda Kan
Şişkinlik

NE ZAMAN BİR DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Eğer bir yetişkin iseniz aşağıdaki durumlarda doktorunuza görünün:

• İshal üç günden fazla devam ederse,
• Aşırı susama, ağız veya ciltte kuruma, az veya hiç idrara çıkmama, baş dönmesi, sersemlik veya koyu renkli idrar,

• Şiddetli karın ağrısı veya rektal ağrı,
• Kanlı ya da siyah renkli dışkılama,
• 39 dereceden yüksek vücut ısısı gibi.

Çocuklarda özellikle de küçük çocuklarda ishal, çabuk dehidratasyona (susuzluğa) yol açabilir. Eğer çocuğunuzun ishali 24 saat içinde düzelmezse ya da eğer bebeğinizde aşağıdaki durumlardan biri gelişirse bir doktora başvurunuz:

• Üç saat veya daha fazla süreyle bezini ıslatmadıysa,

• 39 dereceden yüksek ateşi varsa,

• Kanlı veya siyah renkli dışkı olursa,
• Ağlamasına rağmen gözyaşı dökmüyor ve ağzı kuru ise,
• Alışılmışın dışında, uykulu ve tepkisiz ise,
• Karın, gözler ve yanaklar batık bir görünüme sahipse,
• Çimdiklenmesine ve bırakılmasına rağmen düzleşmeyen deri gibi belirtiler tespit ettiğinizde bebeğinizi doktora göstermeniz gerekir.

NEDENLERİ

İshal, yiyecek, içecek ya da her ikisinin kolon boyunca hızlı ve fazla miktarda geçmesi ile oluşur. Normalde, kolondan gıdalar geçerken sıvılar emilir ve dışkı yarım katı bir hal alır. Yediğiniz besinlerden sıvı emilimi yapılmazsa, sıvı halde dışkı oluşur.
Bir dizi hastalık ya da koşul ishale neden olabilir. İshalin en yaygın nedenleri şunlardır:

Virüsler. İshale neden olabilen virüsler Norwalk virüsü, sitomegalovirüs ve viral hepatit içerir. “Rotavirüs” ise en çok çocuklarda görülen akut ishalin nedenidir.
Bakteriler ve parazitler. Yiyecek ya da sudan vücuda bulaşan bakteri ve parazitler de ishale neden olabilir. “Giardia lamblia” ve “Cryptosporidium” gibi parazitler ishale neden olabilir. İshale sebep olan yaygın bakteriyel nedenler arasında da “campylobacter, salmonella, shigella ve Escherichia coli”  gösterilebilir. Seyahat ishali adı verilen bakteri ve parazitlerden kaynaklanan ishal türü genellikle gelişmekte olan ülkelerde seyahat ederken yaşanabilir.

İlaçlar. Birçok ilaç ishale neden olabilir. En yaygın olanları antibiyotiklerdir. Antibiyotikler hem iyi hem de kötü bakterileri yok eder bağırsaklardaki doğal bakteri dengesini bozabilir. Bu rahatsızlık bazen “Clostridium”  bakterisi enfeksiyonuna ve ishale yol açabilir.

Laktoz İntoleransı. Laktoz süt ve diğer süt ürünlerinde bulunan bir şekerdir. Birçok kişi süt ürünlerini tükettikten sonra, mide kabul etmediğinden dolayı ishal olabilir. İnsan vücudu laktozun sindirimine yardımcı olan bir enzim salgılar, ancak bazı insanlarda çocukluk çağından sonra bu enzim seviyesinde hızlı bir düşüş yaşanır.

TESTLER VE TEŞHİS

İshale neden olan faktörleri belirlemek için kullanılan testler ve prosedürler şunlardır:

Fiziki muayene. Doktorunuz karın bölgenizin durumunu öğrenmek için fiziki muayene yapmak isteyebilir ya da bir stetoskop ile karnınızı dinleyebilir.
Kullandığınız ilaçlar. Doktor, reçetesiz ilaçlar da dahil olmak üzere kullanmış olduğunuz ilaçları soracaktır. Ayrıca, almış olduğunuz herhangi bir gıda takviyesi de varsa doktorunuza söyleyiniz.

Kan testi. Tam kan sayımı testi ishale neyin neden olduğunun belirlenmesine yardımcı olabilir.
Dışkı testi. Doktorunuz bir bakteri veya parazitin ishale neden olup olmadığını belirlemek için dışkı testi önerebilir.
• Yaş olarak laktoz intoleransı riski.
Fruktoz. Fruktoz, meyvelerde ve balda doğal olarak bulunan bir şekerdir. Aynı zamanda bazı içeceklerde tatlandırıcı olarak da eklenir. Fruktoz sindiriminde sorun yaşanan bünyelerde ishale sebep olabilir.
Yapay tatlandırıcılar. Sakız ve diğer şekersiz ürünlerde bulunan Sorbitol ve mannitol gibi yapay tatlandırıcılar bazı yönlerden sağlıklı kişilerde de ishale neden olabilir.
Ameliyat. Bazı insanlarda karın ameliyatı veya safra kesesi kaldırma ameliyatı sonrasında ishal görülebilir.
Diğer sindirim bozuklukları. Kronik ishallere Crohn hastalığı, ülseratif kolit, çölyak hastalığı, mikroskopik kolit ve irritabl barsak sendromu gibi bir dizi hastalık faktörü neden olabilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

İshal vakalarının çoğu tedavi olmadan birkaç gün içinde kendiliğinden geçmektedir. Eğer ev tipi yöntemlerle ve yaşam tarzı değişiklikleri ile ishalden kurtulamadıysanız, bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuz gerekli ilaçları reçete edecektir.

Antibiyotikler:
Antibiyotikler bakteri veya parazitlerin neden olduğu ishal tedavisinde yardımcı olabilir. Eğer ishale bir virüs neden olmuşsa, antibiyotikler yardımcı olmaz.

Kaybedilen sıvının yerine takviye:
Doktorunuz büyük olasılıkla size ishal sırasında kaybedilen sıvı ve tuzları kazanabilmeniz için adımlar önerecektir. Çoğu insan kaybedilen sıvının yerine içme suyu, meyve suyu veya et suyu almaktadır. İçeceğiniz sıvılar mideye dokunur veya ishalin artmasına neden olursa, doktorunuz kolunuzdaki bir damar yoluyla sıvı alımını önerebilir (intravenöz).

Su kaybedilen sıvıyı telafi etmek için iyi bir yoldur; ancak su, sodyum ve potasyum gibi mineraller ile tuz ve elektrolit içermez. Elektrolitler kalp atışlarının devamı için elektrik akımı sağlar. Vücudunuzda sıvı ve mineral düzeylerinde meydana gelen bozulma ciddi olabilecek bir elektrolit dengesizlik oluşturabilir. Elektrolit düzeylerini meyve suları içerek potasyum, çorba içerek de sodyum alarak koruyabilirsiniz.

Aldığınız ilaçların ayarlanması:
Doktorunuz muayene sonrası kullandığınız antibiyotiklerden birinin ishale neden olduğunu belirlerse, ilacın dozunu düşürmenizi ya da başka bir ilaca geçmenizi önerebilir.

Altta yatan durumun tedavisi:
Eğer sizdeki ishale iltihaplı barsak hastalığı gibi daha ciddi bir hastalık neden oluyorsa, doktorunuz bu durumu kontrol etmek için tedaviler önerecektir. Sizi bir Gastroenterolog’a sevk edebilir ya da bir tedavi planı hazırlayabilir.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ VE EV İLAÇLARI

Çoğu ishal vakası herhangi bir tıbbi tedaviye gerek olunmadan kendiliğinden geçmektedir. Bu süreçte belirtileri ile başa çıkmak için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

• Her gün bol bol su, et suları ve meyve suları tüketmeye çalışın. İshali daha kötü yapma ihtimaline karşı kendinizi iyi hissedene kadar elma ve armut sularından kaçının. Kafein ve alkolden uzak durun. Jöleli pasta yemek, ishalin giderilmesine yardımcı olabilir.

• Dışkılamanızın normale dönmesi ile yarı katı yiyecekleri ve düşük lifli gıdaları yavaş yavaş yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Kraker, tost, yumurta, pirinç veya tavuk yemeyi deneyebilirsiniz.
• Bir kaç gün boyunca süt ürünleri, yağlı gıdalar ve yüksek lifli gıdalar gibi bazı gıdalardan kaçının.
Anti-diyare ilaçları kullanabilirsiniz. Reçetesiz olarak sunulan “Loperamide” ve “bizmut subsalicylate” etken maddeli anti-diyare ilaçları ishali azaltmaya yardımcı olmaktadır. İshalden kurtulmak için kullandığınız bazı ilaçlar bakteriyel ve paraziter enfeksiyonların kötüleşmesine neden olabilir. Ayrıca, bu ilaçlar çocuklar için her zaman güvenli değildir. Bu nedenle ilaçları yetişkin ya da çocuklar için kullanmaya karar vermeden önce bir doktora danışmanın faydası olacaktır.

ALTERNATİF TIP

Yapılan araştırmalar bazı yararlı bakteri içeren besin ve takviyelerin özellikle çocuklarda viral ishalin tedavisinde yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Bu faydalı bakteriler, sindirim yollarında yaşarlar. Gıdaların sindirilmesine ve vücudun zararlı bakterilerden korunmasına yardımcı olurlar. Probiyotikler, normalde sindirim sisteminde bulunan yararlı bakterilere benzer canlı bakteriler içerir.
Yoğurt, peynir, miso ve tempe gibi Probiyotik gıdaları faydalı olacaktır. Probiyotikler yan etki olarak gaz ve şişkinlik içerebilir.

İSHAL NASIL ÖNLENİR?

Viral (virüssel) ishali önleme:. Viral ishalin yayılmasını önlemek için, ellerinizi sık sık yıkayınız.

Ellerinizi sık sık yıkayın. Tuvaleti kullanma, çocuk bezi değiştirme, hapşırma, öksürme, burun temizleme, pişmemiş et işleme ve gıda hazırlama gibi faaliyetlerden sonra ellerinizi yıkayınız.
En az 20 saniye boyunca sabunla köpürtün. Ellerinizi sabun aldıktan sonra, en az 20 saniye boyunca ellerinizi birlikte ovalayın.
Yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda el dezenfektanı kullanın. Eğer bir lavabo imkanı yoksa, alkol bazlı el dezenfektanları kullanabilirsiniz. Dezenfektanı uygularken iki elin ön ve arkalarını kapsayacak şekilde uyguladığınızdan emin olunuz. En az yüzde 60 alkol içeren ürün kullanın.

Yiyeceklerden kaynaklanan ishalleri önlemek için;
• Yemekleri pişirdikten sonra servis edin veya dondurun. Yemekleri oda sıcaklığında bırakmak bakterilere üreme ortamı yaratır.
• Bir gıda maddesinden diğerine mikropların yayılmasını önlemek için yüzeyleri sık sık yıkayın. Gıda hazırlama sırasında ellerinizi ve çalışma yüzeylerini birkaç kez yıkayın.
• Donmuş ürünlerin çözülmesi için buzdolabını kullanın ya da soğuk su dolu plastik bir kabı da çözülme için kullanabilirsiniz. Donmuş ürünleri çözülme için tezgâha bırakmayın.

Seyahat ishalinin Önlenmesi:
İshal genellikle sağlık koşullarının yetersiz olduğu, kirli yiyecek ve su bulunan gelişmekte olan ülkelere yapılan seyahatler esnasında görülebilir. Bu tip ishal riskini azaltmak için:
• Ne yediğinize dikkat edin. Sıcak, iyi pişmiş gıdalar yiyin. Temizliğinden emin olmadıkça çiğ meyve ve sebzelerden kaçının. Ayrıca çiğ ya da az pişmiş et ve süt ürünlerinden de kaçının.
• Ne içtiğinize dikkat edin. Su, soda, biraları şişeli olarak ya da orijinal ambalajlarında içiniz. Su ve buz küplerinden kaçının. Dişlerinizi fırçalarken bile şişelenmiş su kullanın. Duş sırasında ağzınızı kapalı tutun. Kahve ve çay gibi kaynamış su kullanılan içecekler muhtemelen güvenlidir. Alkol ve kafeinin ishal ve dehidrasyonu kötüleştirebildiğini unutmayınız.
Antibiyotik kullanımı için doktorunuza danışın. Eğer uzun bir süre için gelişmekte olan bir ülkeye seyahat edecekseniz, tatile çıkmadan önce, antibiyotik ilaca başlama konusunda doktorunuza danışın. Bazı durumlarda alınan antibiyotikler seyahat esnasında ishal gelişme riskini azaltmaktadır.

TIKLAYINIZ!!! KANLI İSHAL

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dalak Şişmesinde Bitkisel Tedavi
Egzama Atakları Nasıl Azaltılır
Tiroid Bezi
Bir Haftada Kusursuz Cilt
Naylon Poşetler
Bağırsak Ve Hastalıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.