ISIRGAN OTU ÇAYI
Bitkisel ilaç değerindeki ısırgan otu çayı birçok kadın sorunlarının giderilmesine yardımcı olmakta ve bu amaçla uzun yıllardır kullanılmaktadır. Düzenli kullanımda ısırgan otu çayı birçok avantajlara sahip. Yazımızda ısırgan otu çayınının faydaları nelerdir? Ve nasıl demlenir? Gibi faydalı başlıkları bulacaksınız.

ISIRGAN OTU
Isırgan otunun Türkiye’de yabani olarak yetişen 4 adet türü bulunmaktadır. Isırgan bitkisi tıbbi amaçlar için en sık kullanılan bitkilerdendir. Isırgan otunun yaprakları ve kökleri çay yapmak için kullanılabilir. Çay için toplanmadan önce çiçeklerinin açmamış olmasına dikkat edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca şunu belirtelim ki yurdumuzun değişik yörelerinde ısırgan otundan fevkalade güzel, çeşitli yemek ve çorbalar yapılmaktadır. Tohumları bal ile ezilerek kanser tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Isırgan otu çayı vitaminler, kalsiyum, demir, folik asit, potasyum, magnezyum, karotin ve çinko açısından son derece zengindir. Aynı zamanda inanılmaz derecede protein miktarı yüksektir.

ISIRGAN OTU ÇAYI HANGİ ETKİLERE SAHİP?
KADINLARA YÖNELİK: Isırgan otu çayı kadınlar için mükemmel bir tonik olarak kabul edilir. Kızılderili kadınlar gebelik sırasında sürekli tarzda içerler ve doğumdan sonra aşırı kanamayı durdurmak için bir çare olarak kullanmışlardır. Isırgan otu çayı kadınları doğum sonrası da yalnız bırakmaz. Doğumdan sonra, ısırgan otu çayı bir kadının enerjisinin geri kazanılmasına yardımcı olur ve süt üretimini uyarır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlara yönelik bir diğer hususiyet ise premenstrüel sendrom (PMS) dönemine aittir. Isırgan otu çayı ayrıca bedenin su tutma yeteneğini azaltabilir, bu döneme ait belirtileri yatıştırabilir, aşırı adet kanamalarını durdurabilir ve anemi tedavisinde yarar sağlayabilir.
SAMAN NEZLESİ: Isırgan otu çayı saman nezlesi tedavisinde büyük bir bitkisel ilaçtır. Bu çayda burun ve bronşları açabilen doğal antihistaminik ve anti-inflamatuar maddeler vardır. Günde 3 kez ısırgan otu çayı içerek ilkbahar alerjilerini engellemeye yardımcı olabilirsiniz. Bunların dışında;

  • İdrar sökücüdür.
  • Damar büzücüdür.
  • Isırgan otu çayı yukarıda sayılanlar dışında öksürük tedavisinde, idrar yolu enfeksiyonları, benign(iyi huylu) prostat hiperplazisi belirtileri (BPH) ve çeşitli bağırsak bozukluklarında güvenle kullanılabilecek bir bitkisel çaydır.
  • Elementçe zengin bir ortamda yetiştiğinden ısırgan otu çayının içilmesi kişinin elementler ve vitaminlere bağlı eksiklikliklerin giderilmesinde etkilidir.
  • Bedeni uyarır ve güç verir.
  • Isırgan otu suyu ile saçlar yıkandığında saçların parlaklık kazandığını görürüz. Zaten birçok şampuanın içerisinde de yer almaktadır.

ISIRGAN ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?
Küçük ısırgan otlarının ilk sürgünleri en iyisidir. Isırgan otlarındaki mevcut tüyler yakıcı olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
Hazırlanması
Kurutulmuş kök veya kurutulmuş yapraklardan 3-4 çay kaşığı alınarak 2 / 3 su bardağı kaynar suyun içine bırakılarak kapağı kapatılır. 3-5 dakika demlendirilmeye bırakılır. Demlenen ısırgan otu çayınız içime hazırdır. İsteğinize göre çayınıza bir dilim limon ekleyebilir ve pembemsi parlak koyu yeşil rengini izleyebilirsiniz.
NOT: Ayrıca dışarıdan da kullanarak ısırgan çayından faydalanabilirsiniz. Bu çay bez yardımı ile burkulma ve incinmeler, eklem ağrısı ve böcek ısırıkları tedavisi için etkilenen bölgeye uygulanabilir, olumlu sonuçlar alınabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Güz Yemişi
Rezene Çayı
Nergiz ve tıpda kullanılması
At Kuyruğu
Ketentohumu
Adam Otu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.