ISIRGAN OTU
Isırgan otunun uzun bir tıbbi geçmişi vardır. Ortaçağ’dan beri özellikle Avrupa’da vücutta oluşan eklem ağrılarını tedavi etmek için idrar söktürücü olarak yararlanılmıştır. Boyları yaklaşık olarak on ila yüz elli santim olan bu bitkiler özellikle Doğu Anadolu’da dancak otu, gidişgen, sırgan şeklinde bilinmektedir. Isırgan otu bitkisinin yaprakları yuvarlak ve tırtıklı bir yapıya sahiptir. Yapraklarında bulunan ufak tüyleri sayesinde vücutta değdiği yeri yakan bir etkisi bulunmaktadır. Histamin ismi verilen bu maddeler ısırgan otunun yapraklarının ucunda bulunur ve vücuttaki herhangi bir yere temas ettiğinde kişiye yanma ve kaşıntı hissi verir. Türkiye’mizin her bölgesinde kolaylıkla yetiştirilebilen bu faydalı ot, yemyeşil parlak görüntüsüyle adeta içerdiği mucizelerinde dışa somut bir şekilde görünüşü olarak adlandırılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Isırgan Otu’nun Etken Maddeleri
Isırgan Otu’nun içerisinde özellikle formik asit, potasyum tuzları ve histamin maddesi insanlar için çok önemlidir. Bu maddeleri tek tek açıklayacak olursak; formik asit vücutta bulunan kılların dökülmesini sağlayan bir maddedir. İlk olarak karınca üzerinde test edildiğinden dolayı da bu maddenin diğer bir ismi de karınca asididir. Yüz altmış derece ısıya kadar sıcağa korunaklı bir maddedir ve çok iyi bir antiseptiktir. Potasyum tuzları ise vücudumuzun her tarafında bulunan kasların içerisinde yer alan bir maddedir.  Bu tuzların azaldığı durumlarda, kas kütlesi hacim olarak azalır, organik elektriksel gerilim azalır ve kişilerde felce bile neden olabilir. Aynı zamanda kişinin konsantrasyonuna aşırı derecede pozitif etkisi bulunmaktadır. Histamin maddesi sayesinde ise kişinin kan akışı düzen içerisine girmektedir, ve bu madde insan da dahil olmak üzere tüm hayvansal dokularda bulunmaktadır. Histamin’in bir diğer olumlu etkisi ise mide böbrek üstü bezleri ile tükürük bezlerinin çalışmasına yardımcı olması ve bir miktar salgı artışı sağlamasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Isırgan Otu’nun Faydaları
Isırgan Otu’nun birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan kısa kısa bahsedecek olursak özellikle egzama ve bununla birlikte olan baş ağrısını önlemekte faydası vardır. Böbrek taşlarının oluşumunu engellemesinin yanı sıra kan ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarında kan oluşumuna pozitif yönden fayda sağlamaktadır. Soğuk algınlıklarında (nezle, grip vs.), kabızlıkta ve idrar yolu enfeksiyonlarında da kişiye yararı bulunmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişinin vücudunda oluşan ödemin tedavilerinde ve alerjik hastalıklarda da önemi büyüktür. Çeşitli yörelerde de romatizma hastalığı ve gut hastalığının tedavilerinde destekleyici olarak yararlanılabilir.

Isırgan Otu’nun Doğru Kullanımı
Isırgan Otu’nun gövde ve yapraklarından, köklerinden ve tohumlarından çeşitli çaylar yapılmaktadır. Bu çayların doğru yapılma şekillerine değinecek olursak;

Gövde ve yapraklarından oluşan çay için bir kaşık daha önceden kıyılmış ve bekletilmiş gövde ve yaprak bir su bardağı içerisinde ılık derecedeki suda bir süre bekletilir. Yaklaşık 10-15 dakika bekletildikten sonra kısık ateşte kaynayana kadar ısıtılır ve kaynatıldıktan sonra tekrardan beklemeye alınır. Demlenen çay yapraklardan süzülerek gün içerisinde iki üç defa taze şekilde tüketilir. Bu çay özellikle mide hastalıklarında, aşırı yorgunluk durumlarında ve soğuk algınlarında iyi gelmektedir.

Köklerinden oluşan çay için yine bir kaşık daha önceden kıyılmış ve bekletilmiş kök, bir bardak soğuk suya koyulur ve kısık ateşte kaynatılana kadar beklenir. Kaynatılma işlemi gerçekleşirken dört beş dakika beklenir ve bittiğinde on dakika süreyle demlenmeye bırakılır. Gün içerisinde yine iki üç bardak çay taze bir şekilde tüketilir.

Tohumlarından oluşan çay için havan içerisinde ezilmiş olan bir kaşık tohum orta boyutlarda bir su bardağı içerisine koyulduktan sonra üzerine daha önceden kaynatılmış sıcak su eklenir ve üstü kapalı olarak sekiz on dakika beklenerek çayın demlenmesi sağlanmış olunur. Bu demlenen çay yemeklerden otuz dakika önce ve sonra olmuş koşuluyla birlikte gün içerisinde iki veya üç defa sıcak bir şekilde tüketilir.

Isırgan otundan sadece çay formunda yararlanılmamaktadır. Isırgan otu aynı zamanda saçlara da iyi gelmektedir. Bunun için uygulanması gereken formül ise; iki kaşık gövde yaprak 1 litre su içerisinde 24 saat süreyle bekletilir. Bekletilen bu karışım daha sonra kısık ateşte kaynatılır. Kaynatılmış olan karışım tekrardan soğuması için bekletilir ve ılıkken saçlara sürülebilir.

Isırgan Otu’nun Zararları
Isırgan otu çıplak el ile avuçlandığı zaman içerisindeki yanıcı maddeler nedeniyle elde kızarma ve kaşınma yaratabilir. Bunun yanı sıra kalp rahatsızlığı ve böbrek yetmezliği çeken hastaların doktorlarına danışmadan ısırgan otu kullanmaması gerekir. Her destekleyici tedavide olduğu gibi hamile bayanlar kesinlikle kullanmamalıdırlar. Yapılan çeşitli araştırmalarda bazı bünyelerde ısırgan otunun kemik erimesini hızlandırdığı yönündedir. Bu nedenden dolayı osteoporoz yani kemik erimesi bulunan hastaların kesinlikle ısırgan otu kullanmaması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Melek Otu
Rezene Çayı
Kuran' da Adı Geçen Şifalı Bitkiler
Kuşburnu
ZEYTİNYAĞI SAĞLIK DEMEK
Susam, Keten Tohumu, Yer Fıstığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.