5 yıl süren araştırmalarından sonra ısırgan otunun faydalarını kanıtlayan Atatürk Ünv. Fen fakültesi kimya bölümü öğretim üyelerinden olan İlhami GÜLÇİN, ısırgan otunun faydalarının bilindiğini ancak bu bilgilerin veri halinde derlenemediğini çoğunun ise kulaktan kulağa yayılarak günümüze kadar ulaştığını söyledi. Doktora tesini ısırgan otu ve onun sağlığa faydalı etken maddeleri üzerine yapan GÜLÇİN, ısırgan otunun özellikle Ülseratif yaralara çok iyi geldiğini söyledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaptığı çalışmalarda, ısırgan otunun ağrı kesici özelliğini ispatlayan GÜLÇİN ısırgan otunun ağrıyı %60 a varan bir oranda engellediğini söyledi.

Özellikle bahar aylarında toplanan ve ortamın kimyasal kirleticileri tarafından etkilenmemiş olan ısırgan otunun daha faydalı bir şifalı bitki olduğunu belirten araştırmacı, baharda toplanan ısırgan otlarının gölgede kurutularak çay şeklinde tüketilebileceğini belirtti. Diğer yönden ısırgan otu şifalı bitkisinin faydalarını gösterebilmesi için salata olarak veya yemeklerde kullanılarak tüketilebileceğini belirten İlhami GÜLÇİN  ısırgan otunun doğal br ecza olduğunu ve kesinlkle mutfaktan eksik edilmemesi gerektiğini söyledi.

Isırgan Otunun Kanıtlanmış Faydaları:

  • Is
  • Ağrı kesici özelliği vardır.
  • Zararlı mikro organizmaların vücutta yayılmasını önler.
  • Ülser harici yaralrda da faydalıdır.
  • Yan etkisi yoktur.

Isırgan Otu Kullanımı:
ısırgan otu yemeğiIsırgan otu bahar aylarında toplanarak gölgede kurutulduktan sonra çay olarak tüketilebilir. Diğer yönden yemekleri yapılan ısırgn otu gerçekten besleyici ve lezzetli bir besindir. Açık yaralarda ısırgan otu havanda dövülüp infüzyonu yapılarak yaralar üzerine sürülebilir. Yaraları kolay iyileştirdiğinden ve mikro organizmaların yayılımını durdurduğundan bu çok faydalı bir kullanım alanı olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gülçin’in doktora tezi Journal Of Etnopharmacology ve Journal Of Enzyme Inhibition and Medicinal Chemistıy’ dergilerinde yayımlandı.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ahududunun Yararları
SARISABIR OTU NEDİR?
Zencefil Çayı
Aloe Vera Jeli Neye İyi Gelir
Kına
DOĞAL YOLLARDAN GÖĞÜS BÜYÜTME
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.