Demir deposu olarak bildiğimiz ıspanağın vücudumuza sağladığı diğer avantajları biliyor musunuz? Kimimizin yemeye doyamadığı ıspanağın cildimizden beyin ve sinir fonksiyonlarına kadar birçok yararı bulunmaktadır. İşte ıspanağın 7 özelliği;

Beslenmedeki avantajı;
Bir fincan ıspanak günlük lif ihtiyacının %20′sini karşılamaktadır. Bu lifler sindirim, hazımsızlık, kan şekeri gibi konularda etkin rol oynar.

Günümüzde en yaygın olan hastalık kanser;
Ispanakta bol miktarda bulunan flavonoidler mide ve cilt kanseri hücrelerinin bölünmesini yavaşlatmaktadır. Ayrıca prostat kanserinin ilerlemesini de yavaşlattığı yönünde araştırmalar bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ve antioksidanlar;
C ve E vitaminleri, beta-karoten, çinko ve selenyum çok güçlü antioksidanlardır. Bu besin değerleri ıspanakta bol miktarda bulunur. Bu sayede kemik erimesi ve yüksek tansiyon hastalarına ıspanak yemeleri önerilmektedir.

Özellikle kış günlerinde kuvvetlendirmemiz gereken bağışıklık;
Bir fincan ıspanakta günlük A vitamini ihtiyacının 3 katı bulunur. Bu sayede insan vücudundaki solunum yolları, zarlar ve bağırsak yollarının bağışıklığı arttırılmış olur. Ayrıca ıspanak enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimi için de gerekli maddeler içermektedir.

Bakımı için saatlerimizi harcadığımız, değer verdimiz cildimiz;
Yine içerisindeki yüksek miktardaki A vitamini sayesinde cilt sorunlarına karşı etkilidir. Ispanağın kırışıklıklara bile iyi geldiği söylenmektedir.

Ispanağın kemiklerimiz için de yararı var;
K vitamini ıspanakta en bol bulunan vitamindir. Bu vitamin sayesinde kemiklerin kırılmasına neden olan hücrelerin aşırı üretimi kontrol altında tutulur. Ayrıca kemik yoğunluğu ve gücü için gerekli olan osteokalsin proteininin salgılanmasını da tetikler.

Sponsorlu Bağlantılar

Ispanağın beyin ve sinir fonksiyonlarındaki etkisi;
Bol miktarda bulunan K vitamini ile ıspanak sinir sistemi ve beyin fonksiyonları üzerinde etkin bir rol oynar. K vitamini sinirlerin etrafındaki miyelin kılıfın inşa edilebilmesi için gerekli olan yağların sentezlenmesi için önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
FolikAsit Ne İşe Yarar?
Hileli sucuk ve peynir markaları
Beslenme Günlüğü Tutarak Zayıflama
acıktırmayan yiyecekler
Mutfağınızda İlaç Gibi Olan Besinler
Beslenmede Çikolatanın Önemi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.