ISPANAK: GÜÇLÜ VE TEDAVİ EDİCİ YETENEĞE SAHİP
Ispanak mucizevî bir şekilde ısağlık için birçok yararları bulunan ve mükemmel ayurveda yeteneğine sahip bir yeşil yapraklı sebze. Sadece kansere karşı yararlı değil kilo kaybı, kan basıncını düşürmeye yardımcı, doğum kusurlarının önlenmesi ve kalp sorunları önlemeye yardımcı olması ve güçlendirmesi gibi diğer birçok şeyler konusunda uzman bir sebzedir.

Sponsorlu Bağlantılar

ISPANAK ZENGİN İÇERİĞE SAHİPTİR
Ispanak sebzesi şifa olmasının altında sayısız muhteviyata sahip olması yatmaktadır. Bu yeşil yapraklı sebze Vitamin A, K, C, B2 (Riboflavin) ve B6 vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda manganez, folat, kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum için mükemmel bir kaynaktır. Ispanak gerçekten de çok zengin bir sebzedir. 100 gram ıspanaktaki yüzdelik değer Folat% 65.7, 1110,6 vitamin K, %84,0 manganez %377,3 ise vitamin A bulundurmaktadır.
Bütün bunların dışında aynı zamanda triptofan, diyet lifi, bakır, protein, fosfor, çinko, Omega 3 yağ asitleri, vitamin B3 (niasin) ve selenyum açısından da zengindir.

Sponsorlu Bağlantılar

ISPANAK SEBZESİNİN BEDENDEKİ ETKİLERİ

  • En az 13 farklı flavonoid bileşikler vardır ki bunlar antioksidan ve anti-kanser ilaçları gibi hareket ederler.
  • Eğer cilt zenginleştiren bir şey arıyorsanız o zaman ıspanak yiyin.
  • Eğer baş ağrısı çekiyorsanız alnınıza ıspanak yaprakları bandaj yapabilirsiniz. Rahatlamış olacaksınız.
  • Ispanak tüketimi ayrıca yüksek kan basıncını (hipertansiyon) ve her türlü kan damarlarının iltihaplanmasını azaltır. Çünkü folik asit varlığı bunu gerektirmektedir. İnme ve kalp ataklarına neden olan kimyasal molekülün(homosistein) dönüşümünü sağlar.
  • Ispanaktaki karotenoid molekülü prostat kanseri ile savaşır. Ispanaktaki karetonoid olan Neoxanthin, kanserli hücrelerin kendi kendini imhasına yol açar.
  • K vitamini, vücutta kemik sağlığını teşvik etmektedir.
  • Magnezyum yüksek kan basıncını düşürür.
  • Serbest radikallerin zararlı etkileri C vitamini ve beta-karoten tarafından kontrol edilir.
  • Ispanak ile daha iyi görmeyi sağlar.

DAHA FAZLA YARAR SAĞLAMAK İÇİN ISPANAĞI NASIL TÜKETMELİYİZ?
Kan damarlarına hasar verebilen oksalik asit çiğ ıspanakta yer almaktadır. Bu nedenle çiğ ıspanak tüketmeye çalışın. Bazen aşırı tüketilen çiğ ıspanak ayrıca artrit, romatizma ve gut hastalığına yol açabilir. Diğer bazı vakalarda, safra taşları ve böbrek taşı sorunu çiğ ıspanak tüketimi ile fark edilmiştir. Buna karşın ıspanak dengeli olmak koşulu ile salatası yapılarak çiğ olarak da tüketilebilir.

Oksalik asit değerini azaltmak için çiğ ıspanağı 2-3 dakika kadar kaynatın. Kaynar suyu bir veya iki kez değiştirin ve sonra tekrardan kullanmak için kaynatın. Besin değeri bu süreç ile azalır, fakat zararlı oksalik asidin zararlı etkisinden korunmuş olursunuz. Bu nedenle pişmiş ıspanak çiğ ıspanaktan daha sağlıklıdır.
Spreyler ve böcek ilaçlarının aşırı kullanımı nedeniyle de her ıspanak sağlıklı olmayabilir. Bu çerçevede yarım çay bardağı sirke eklenmiş suda yarım saat kadar bekletme ayrı bir önem taşır.

Tamamen yeşil yapraklı ıspanakları seçin ve alın. Sararmaya yüz tutmuş ya da sarı yaprakları almayınız. Sadece taze bir şekilde tüketiniz. Depo etmeyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tarçın İle Bitkisel Tedavi
Saçkıran tedavisi için şifalı bitkiler
İğdenin Faydaları
Soya Fasülyesi
Yoncanın Faydaları
Şifalı bitkilerden , Limon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.