ISIRIKLAR VE SOKMALARIssırıklar ve Sokmalar

Isırık ve sokmalar için ilk yardım

Tüm ısırık veya sokmalar aynı değildir. Bir böcek, örümcek ya da yılan tarafından ısırılmış olmanıza bağlı olarak uygulanacak doğru ilk yardım ve uygun tıbbi yardım prosedürleri farklılık gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bölüm 2: Böcekler

Haşarat

Neredeyse herkes en azından bir kere bir böcek tarafından ısırılmıştır. Çoğu sokması veya sokmaları, Sinekler, arı ya da eşekarısı gibi böceklerin sokmaları durumunda hafif reaksiyonlar görülebileceği gibi iğnesi ile vücuda zehir de enjekte edilmiş olabilir. Isırık yerinde kızarıklık, hafif şişlik, ağrı ve kaşıntı görülebilir.

Bazı insanlarda genellikle arı veya yaban arısı sokmasına karşı ciddi bir alerjik reaksiyon gelişebilmektedir. Meydana gelen ciddi reaksiyon aşağıdakilere neden olabilir:

 • Karın krampları
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Yüzde, dudaklarda ya da boğazda şişkinlik
 • Kurdeşen
 • Solunum problemleri
 • Şok

Eğer sizde veya bir yakınınızda böcek sokması sonrasında yukarıdaki belirtileri fark ederseniz vakit kaybetmeden acil servise yetişiniz veya 112 acil servisi arayınız. Şiddetli, tüm vücudu etkileyen alerjik reaksiyonlar “anafilaksi” olarak adlandırılır. Derhal tedavi edilmediği takdirde hayati tehlikeye neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Herhangi bir böcek sokmasından sonra şiddetli tepkilerin meydana gelmesi durumunda doktorunuz epinefrin denilen ilaçlar kullanmanızı isteyecektir. Epinefrin, bir oto-enjektör yardımıyla kas içine enjekte edilir. Enjekte edildikten sonra kısa süre içinde etkisini göstererek, kan basıncını yükseltir, kalp atımını düzenler, şişme ve nefes alma problemlerinde iyileşme sağlar. Ciddi alerjik reaksiyon riskiniz var ve epinefrin reçete edilmişse, dışarı çıktığınızda yanınızda bulundurun.

İlkyardım Bakımı

Eğer ısırılma sonrası iğne hala cildin içindeyse, hafifçe kredi kartı gibi düz kenarlı bir nesne ile deri üzerinden kazıyarak çıkarın.

Daha sonra sabun ve su ile yıkayın.

Ağrı ve şişliği azaltmak için yaklaşık 10 dakika boyunca bir beze sarılmış bir buz paketi ile soğuk kompres uygulayın.

Kaşıntı ve ağrı giderilinceye kadar kalamin losyon, antihistaminik krem ​​veya karbonat ve su ile hazırladığınız karışımı günde birkaç kez ilgili bölgeye uygulayınız.

Eğer ciddi alerjik reaksiyon belirtileri varsa;

 • 112’yi arayın veya acil servise yetişin.
 • Bireyin epinefrin enjektörü taşıyıp taşımadığını sorarak eğer varsa kullanmasına yardımcı olun.
 • Bireyin sakin olmasını ve ayaklarını yükseğe kaldırmasını sağlayın.
 • Eğer kusma meydana gelirse, tıkanmayı önlemek için yan çevirin, içecek bir şey vermeyin.
 • Kişi bilincini kaybeder ve nefes alışverişi durursa, CPR işlemine başlanır ve tıbbi yardım gelene kadar da devam edilir.

Bölüm 3: Örümcekler

Çoğu örümcek ısırıkları zararsızdır. Isırılma sonrası birkaç saatten bir güne kadar kızarıklık, şişme, ağrı, ya da kaşıntı gibi böcek sokması ile benzer semptomlar görülebilir.

Ancak, siyah dul ve kahverengi keşiş örümcekleri daha ciddi reaksiyonlara neden olabilirler.

Her ikisi de kolaylıkla tespit edilebilir. Karadul örümceği yaklaşık 1,5 cm uzunluğundadır. Siyah bir gövdeye ve karın kısmında kırmızı desenlere sahiptir. Bazı karadul örümceklerinde karnın üst kısmında da kırmızılı benekler vardır. Karadul örümceğinin zehri sinir sisteminde sorunlara neden olur. Örümceğin sokmasından sonraki birkaç saat içinde ilgili bölgede yoğun ağrı ile birlikte titreme ya da ateş, karın ağrısı, bulantı ve kusma görülebilir.

Kahverengi keşiş örümceği ise karadul örümceğinden daha uzun ve yaklaşık 2,5 cm uzunluğundadır. Koyu kahverenginden sarımsı kahverengiye doğru değişik renk tonlarında olabilirler. Gövdesinin üst kısmı kafasına doğru kemana benzer bir şekildedir. Kahverengi keşiş örümcek ısırığı ilgili alandaki cilde zarar verir. Isırığı takip eden 8 saat boyunca kızarıklık ve şiddetli ağrı görülebilir. Devamında ise su toplama ve kabarcıklanma oluşur. Kabarcık patladığında ise geride cilt üzerinde derin bir ülser bırakır. Ayrıca ülserli deri alanında yüksek enfeksiyon riskinin yanı sıra vücutta yüksek ateş, döküntü ve bulantı gibi şikayetler de görülür.

Taşıdıkları ciddi risklerden dolayı eğer karadul veya kahverengi keşiş örümcekleri tarafından ısırılmış iseniz, derhal tıbbi yardım almanız gerekir.

İlkyardım Bakımı

Çoğu örümcek ısırmaları için uygulanan ilk yardım bakımı böcek ısırık ve sokmaları ile benzerdir.

İlgili alanı öncelikle sabun ve su ile yıkayın.

Şişlik ve ağrıyı azaltmak için yaklaşık 10 dakika süreyle soğuk kompres uygulayın. Cilde zarar vermemesi için kullanacağınız buz parçalarını bir beze sarabilirsiniz. Kalamin losyon, antihistaminik krem ​​veya su ve karbonat ile hazırlanmış karışımı, kaşıntı ve ağrı giderilinceye kadar, ilgili alana günde birkaç kez uygulayın.

Kahverengi keşiş örümceği veya Karadul örümceği için ilk yardım

 • Sabun ve su ile cildi temizleyin.
 • Zehrin yayılmasını azaltmak için bireyin mümkün olduğunca hareketsiz ve sakin kalmasını sağlayın. Turnike uygulamayın.
 • Cildi korumak için bir beze sarılmış buz paketi ile soğuk kompres uygulayın.
 • Bireyin mümkün olan en kısa süre içinde tıbbi yardım almasını sağlayın. Örümceği yakalamanız veya fotoğrafını çekmeniz teşhisi kolaylaştıracaktır.

Bölüm 4: Yılanlar

Birçok yılan türü zararsız olmakla birlikte, zehirli hatta ölümcül olabilen birkaç yaygın türü de vardır.

Zehirli yılan ısırmasına ilişkin belirtiler yılanın türüne bağlı olarak değişmekle birlikte aşağıdakilerini içermesi muhtemeldir:

 • Güçsüzlük
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
 • Kasılmalar
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Kas koordinasyon kaybı
 • Hızlı nabız atışı
 • Isırık bölgesinde şişlik

Zehirli yılan ısırığı acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Hızlı tedavi semptomları en aza indirmeye ve iyileşmeye yardımcı olur.

İlkyardım

Vakit kaybetmeden tıbbi yardım çağırın. Buna ek olarak 114 (UZEM) Ulusal Zehir Merkezini arayarak da yardım talep edebilirsiniz.

Bireyin sakin ve sessiz olmasına yardımcı olun. Hareket edilmesi zehrin daha hızlı yayılmasına neden olabileceği için özellikle ısırık bölgesinin hareketsiz kalması gerekir. Isırılan bölgeyi kalp seviyesinden daha yükseğe çıkarmayın.

Şişme meydana gelebileceği için ısırık alanının çevresinde kısıtlayıcı takı veya giysileri çıkarın.

Eğer bireyde baş dönmesi, halsizlik, soluk ve nemli deri, nefes darlığı ve artan kalp hızı gibi şok belirtileri görülüyorsa yatar vaziyette iken ayaklarını yaklaşık 30 santim yükseğe kaldırın. Vücut sıcaklığını korumak için bir örtü veya battaniye ile örtün.

Aşağıdaki doğru bilinen yanlış ilk yardım adımlarından da kaçının:

 • Yılanı yakalayacağım diye kendinizi tehlikeye etmeyin.
 • Isırık bölgesini kesmeyin veya emmeyin.
 • Isırılan yerde kalan zehri yıkamayın (Doğru tedavi için yılanın türünü tanımlanmasına yardımcı olabilir)
 • Soğuk uygulama yapmayın.
 • Bireye yiyecek, içecek veya ağrı kesici herhangi bir şey vermeyin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çene Çıkması
Çürükler
Kafa Travması İlk Yardım
Vücut Isısının Düşmesi İlk Yardım
Yara kanamaları
Dokunun Yaralanması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.