İştah Kesen Besinler

Zayıflamaya çalışan kişilerin en büyük problemlerinden bir tanesi iştahını tutamama sorunudur. Bu kişiler yemek yedikçe yemek isterler ve bu yüzden kilo vermeye çalışırken çok daha fazla zorlanırlar. Aslında alınabilecek birkaç ufak önlem ve tüketilen besinlere dikkat ederek bu problemi ortadan kaldırmak son derece basittir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalemizde iştahını tutamayan kişilere tüketmeleri gereken besinleri sıraladık. Bu sayede sizde rahat bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Kilo vermenin en problemli ve aşılması zor olan tarafı hiç kuşkusuz sevdiğiniz ve sık sık tükettiğiniz besinlerden uzak durmaktır. Bunun dışında hele birde çok fazla yemek yiyen ve iştahınızı tutmakta zorlanan bir kişiyseniz işiniz ne yazık ki hiçte kolay değil. Bu kişiler için uzmanlar genellikle ekstra olarak iştah kapatıcı bir takım besinleri ve vitaminleri tavsiye etmektedirler. İşte iştah kapatan besinler ve özellikleri:

1- Karbonhidratlar: Karbonhidratlar çoğunlukla kepek gibi tahıl gıdalarında, meyve ve sebzelerde bulunmaktadır. Lifli bir yapıya sahip olduğundan dolayı özellikle sindirim sistemini aktifleştirici bir özelliğe sahiptir. Kompleks karbonhidratlar grubu kişiyi tok tutma özelliğine sahip olduğu için iştah kesen gıdaların başında yer almaktadır.

2- Triptofanlar: Bu maddeler vücut içerisinde salgılanan serotonin hormonunun salgılanmasında ve vücut içerisinde diğer hücrelere ulaştırılmasında kullanılmaktadır. Serotonin hormonunun vücuttaki en faydalı özelliği ise tokluk hissi yaratarak açlık hissini bastırması dır. Tritofanlar bol miktarda muz, yulaf, peynir ve yulafta yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

3- Krom: Kromun temel özelliği vücut içerisindeki insülin direncini kontrol etmesidir. Bunun dışında kan şekeri seviyesinde azalmanın gerçekleşmesine yardımcı olur. Fındık, ceviz, kabuklu kuru yemişler, brokoli gibi besinler krom bakımından adeta bir hazinedir. Bu besinleri tüketerek vücudunuzun krom ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

4- Albümin: Bu maddenin psikolojik açıdan oldukça önemli bir özelliği bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda kişi boş kaldığı zamanlarda veya canı sıkkın olduğu zaman yemek yeme eğilimi göstermektedir. Albümin maddesi burada devreye girer ve can sıkılma esnasında iştahı kapatarak kişinin yemek yeme isteğinin önüne geçer. Albümin maddesi aynı zamanda triptofan hormonunun beyine ulaşmasını sağlar ve serotonin salgılanmasına yardımcı olur. Fısık, fasulye ve bezelye yoğun miktarda albümin içermektedir.

5- Fruktoz: Fruktoz diyet yapan kişilerin yakından bildiği bir maddedir. Bilmeyenler için açıklamak gerekirse; fruktoz meyvelerin içerisinde yer alan doğal şekerlerdir. Yapay şeker ve tatlandırıcılara göre en büyük avantajı kan şekerine herhangi bir etkide bulunmamasıdır. Bu yüzden kan şekeri seviyesinde herhangi bir değişim meydana getirmez. Bunun dışında yemeklerden sonra kişinin şeker ihtiyacınıda giderir. Fruktoz her meyvede bulunmasına rağmen çilek ve bal içerisinde aşırı miktarda yer almaktadır.

6- İyot: İyot vücudumuzda tiroit bezinden salgılanan hormonların üretilmesi için önemlidir. Kişide açlık hissinin meydana gelmesini engeller. İyot en çok tuz, soğan ve balık içerisinde bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
200 Kat Tatlı ve Daha Az Kalorili: Aspartam İçeren Besinler
Kilo Verdiren Vitaminler
badem zayıflatırmı
Sığır Jelatini Nedir ve Faydaları
Beyaz Kepekli Ekmek
Göbek Yağını Azaltmak İçin Tuzu Azaltın
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.