İT DİRSEĞİ
Genel olarak toplum içinde it dirseği olarak bilinen göz kapaklarında oluşan iltihabi yağ bezelerine verilen isimdir. Bu kimi zaman ufak fındık boyutuna kadar çıkabilmektedir. Bu yağ bezeleri ufak şişlikler meydana getirerek iltihap biriktirdiği için göz kapağının üst kısmına baskı uygulayarak göz çevresinde ağrıya neden olmaktadırlar. İt dirseğinin bir diğer adı da arpacıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

İT DİRSEĞİ NEDEN OLMAKTADIR?
İt dirseğinin yukarıda tanımını ve yağ bezelerinden kaynaklanan bir sağlık sorunu olduğundan bahsetmiştik. Peki bu yağ bezeleri neden olmaktadır ? Yağ bezeleri genellikle çok fazla stres ve sıkıntı çeken kişilerde, nemli, tozlu ve havalandırılmayan yerlerde, sivilce bulunan cilt tiplerinde ve en önemlisi de başkasının kişisel eşyalarını (havlu, selpak) kullanan kişilerde daha sık görülmektedir.

İT DİRSEĞİ NASIL ÖNLENEBİLİR?
Arpacık gelişimini tamamen önlemek mümkün olmasa da doğru bir şekilde ellerinizi yıkamak, uygun hijyen ve sterilizasyon ortamını sağlamak her türlü enfeksiyonlardan sizi koruyacaktır. Bunun dışında kesinlikle başkalarıyla ortaklaşa kozmetik malzemeleri kullanmamanız gerekmektedir. Göz aletlerini temiz tutmak ve elimizi sık sık gözümüze götürmemek de alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

İT DİRSEĞİ TEDAVİSİ
Gözde arpacık çıktığı zaman tedavisinin doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Fakat bazı özel durumlarda sizin doktora gidene kadar yapacağınız ilk müdahale rahatlamanız açısından oldukça önem taşımaktadır. Bunun için yapmanız gereken işlem göz kapağının yanında veya içerisinde birikmiş olan iltihabi mikrobu oradan çıkarmanız ve göz kanallarınızı açmanızdır. Göz kanallarını açmak için ise en kolay ve basit yöntem sıcak tampon tedavisidir. Sıcak suda bir süre bekletilmiş olan pamuk veya bir bez parçasını alarak iltihabın bulunduğu yere bastırmak ve 2-3 dakika bu şekilde beklemek uygulanabilecek en etkili ilk müdahale tekniğidir.

İT DİRSEĞİ’NE İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER
Yaban mersini vücut içerisindeki kan dolaşımını hızlandırdığı için iyi bir seçim olabileceği gibi gülsuyu, çay ve papatya çayıyla da it dirseğinin üzerine tampon tedavisi yapılabilir. Gözün çevresinde oluşan yağ bezelerine ise közlenmiş soğan sürmek de faydalı olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mide Yanması Tedavisi
Aşil Tendinit Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Malnütrisyon
Makat Ağrısı
Saç Dökülmesinin Nedenleri
Burun Çıbanı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.