JİLET İZİ TEDAVİSİ

Keskin bir aletle örneğin jiletle meydana gelen yara izleri plastik cerrahi ne kadar da gelişmiş olsa bu izler bir türlü ortadan kaldırılamıyor. Psikolojik bir bunalım sonucu kolun çizilmesine bağlı olarak meydana gelen izler, insanın yaşamında daha sonra büyük sıkıntılara ve sosyal sorunlara yol açabiliyor. İşe girme, kısa kollu giyme yada toplum içine çıkmada büyük sorun oluşturuyor. Jilet izleri sadece Türkiye’ ye özgü bir vaka olmayıp Batılı ülkelerin çoğunda da görülmekte hatta Amerika’ da kız çocukları arasında da yaygınlık göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sadece sokak çocukları değil, toplumun farklı kesimlerinde de böyle olgular meydana gelebiliyor. Çocuklar, gençler yada yetişkinler toplumdan dışlandıklarında kişi kendini korumak için bunu yapabiliyor. Psikolojik bunalıma giren ve bu yola başvuran kişiler kendilerini keserek rahatladıklarını ifade ediyor. Yanı sıra kendileri kesmekle büyümüş olduklarını ve topluma kendilerinden korkmaları gerektiği yani “kendime bu kadar zarar verebiliyorsam, size neler yapamam” şeklinde mesaj vermektedirler. Küçük yaşlarda başlayan faça atmalar ilerleyen yaşlarda da devam edebiliyor.

Bir Türk doktor tarafından geliştirilen yöntem ile faça adı da verilen bu yara izleri giderilebiliyor. Doç. Dr. Cengiz AÇIKEL’ in geliştirdiği yöntem dünya literatürüne girerek faça izlerini yok edebiliyor. İnsanın yaşamında bir damga gibi durabilen bu izlerin diğer yara izlerinden farkı çok sayıda olması, insanların bu izleri bilerek ve isteyerek yapmış olmalarıdır. Yara izlerinin olduğu alan tamamen lazer yada diğer mekanik aletler kullanarak (zımpara yöntemi) kaldırılmaktadır. Daha sonra uyluk bölgesinden 0,2-0,3 mm kadar çok ince deri yamaları alınıyor. Alınan bu yamalar derisi kaldırılan yani zımpara yapılan alana implante edilir. 5 günlük bir pansuman döneminden sonra hasta birkaç ay boyunca takip edilir. Buradaki amaç, hiç yaralanma yada jiletleme olmamış sağlam bir deri gibi değil ama, en azından jiletlemeye bağlı olduğunu kamufle edecek ve sosyal çevre tarafından daha kabul edilebilir olmasını sağlamaktır. Yani ilgili alan, bir yanık yada daha farklı bir yaralanmaya bağlı olarak ortaya çıkmış gibi bir izlenim verebileceği forma sokulmaktadır. Bir nevi kamuflaj ameliyatı olarak da isimlendirilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Böyle bir uygulama Amerikan Plastik Cerrahi Dergisi’ nde kabul edilmiş ve yayınlanmıştır. Yine ülkemizdeki ulusal kongrelerde de sunulmuş ve ödüller almıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
Kor Pulmonale
GDO İçeren Ürünlerin Zararları Nelerdir
Skolyoz
Menenjit Neden Olur
DUDAK ŞİŞMESİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.