JİNEKOMASTİ

jinekomastiJinekomasti, tıp dilinde erkeklerde görülen meme büyümesine verilen isimdir. Aslında erkek ile kadın memesi yapısal olarak birbirinin aynısıdır. Sadece büyüklük olarak farklıdır, onu da yapan hormonlardır.

Yazımızda erkekler için katlanılması zor bir durum olan, sosyal ve psikolojik sorunlara yol açabilen jinekomasti hakkında konuşacağız.

 NEDENLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

Erkekte meme dokusunda 2 cm.den fazla bir büyüme var ise jinekomasti’den söz etmek mümkündür. Jinekomasti’nin meydana gelmesinde tek bir neden aramak doğru değildir. Aşağıda bu nedenlerden bazıları sıralanmıştır.

 • Siroz gibi ağır karaciğer bozuklukları,
 • Eskiden kullanılan mide ilacı (cimetidin),
 • Bazı antidepresan ilaçlar
 • Vücut geliştirme sporcularının kullandıkları yüksek miktarda erkeklik hormonu. (primabolan, sustanon ve anapolan) Bu hormon yıkılırken ortaya hormonuna benzeyen bir ara madde çıkıyor ve bu da jinekomasti’ ye neden oluyor.
 • Endokrin kökenli tümörler,
 • Testis gelişim bozuklukları,
 • Testosteron üretiminin azaldığı hastalıklar(Kleinfelter Send., Orşiektomi…),
 • Östrojen üretiminin arttığı hastalıklar(Testis Tümörleri, Böbreküstü bezi tümörleri),
 • Şişmanlık,
 • Tiroid fonksiyon bozuklukları,
 • Böbrek yetmezliği gibi nedenler jinekomasti’ye neden olabilir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

TEDAVİ

Jinekomasti genellikle ilaçlarla veya hormonlarla geri dönüşümü olabilen bir hastalık değil. Bu sebeple de ameliyat şart. Ameliyat genellikle lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat liposuction ve açık teknik adı verilen iki şekilde gerçekleşir. Liposuction’da memede bulunan yumuşak ve yağlı doku yan yağ ameliyatı ile alınabilir. Açık teknikte ise memenin ucundaki kahverengi halkanın bitiminden bir kesi yapılarak meme bezi ile varsa fazla deri buradan çıkarılır. İlk zamanlarda oluşan sertlikler 3. aydan sonra kendiliğinden geçer. İz bırakan bir ameliyat değildir. Ortalama bir saat sürüyor, ağrılı bir ameliyat değildir.

Ergenlerde görülen jinekomasti kendiliğinden iki yıl içinde geçer. Geçmezse o zaman ameliyata başvurulmalıdır.

SAĞLICAKLA KALINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sünnet Olma
Pilonidal Kist
Erkek Üreme Organları
Prostat büyümesi
Skrotumda Kitleler
Epididimit
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.