K VİTAMİNİ
K vitamini 2-methilo-naphthoquinone türevlerinin bir grubudur. K vitamininin K1 (phytonadione, phylloquinone, phytonactone), bağırsaklardaki doğal bakteriler tarafından oluşturulan K2 (menaquinones) ve  K3 (menadion) olmak üzere üç önemli formları vardır. Bitkilerde vitamin K1 olarak bilinen phylloquinone sentezlenmektedir. Vitamin K1 veya phylloquinone temel besin kaynaklarındaki baskın formudur. K2 vitamini ya da menaquinones denilen bileşikler K vitamini grubu için ortak bir terimdir. K2 vitamini tavuk, yumurta sarısı, tereyağı, inek karaciğer, bazı peynirler ve fermente soya ürünlerinde bulunur. K vitamini az miktarda vücut tarafından depo edilir. Karaciğer ve kemikte depo edilen K vitamini miktarı sadece birkaç gün için vücudun ihtiyacını karşılamak için yeterlidir.
K vitamininin başlıca bilinen işlevi normal kan pıhtılaşmasına yardımcı olmaktır, ama aynı zamanda normal kemik kalsifikasyonunda da rol oynayabilir. K vitamini olmadan karboksilasyon oluşmaz, proteinler sentezlenmez ve proteinler biyolojik olarak etkin hale gelmez.

Sponsorlu Bağlantılar

K VİTAMİNİNİN GÖREVLERİ
K vitamini kanın pıhtılaşması ve kemik metabolizması (osteokalsin karboksilasyon) önemli bir rol oynar. K vitamini düşük serum konsantrasyonlarında düşük kemik mineral yoğunluğu ile ilişkili kalça kırığı riski artmıştır. K vitamini takviyeleri postmenopozal kadınlarda kemik kütlesini artırabilir. K vitamini arterler ve diğer yumuşak doku kalsifikasyonu önler. Organların ve diğer yumuşak doku kalsifikasyonu yaşlanmanın olumsuz bir sonucudur. K vitamini kan şekerinin düzenlenmesinde bir rol oynayabilir.  İnsülin üreten pankreasta vücudun K vitamini bakımından ikinci en yüksek miktarda bulunduran organıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

  • K VİTAMİNİ VE KANIN PIHTILAŞMASI: K vitamininin birincil işlevi pıhtılaşma (protrombin sentezinde rolü nedeniyle) olup normal kan düzenlemektir. Kan pıhtılaşması herhangi bir yaralanmayla bir kan damarında yırtık oluştuğunda otomatik olarak başlayan bir süreçtir. Kan pıhtılaşma süreci kan dolaşımında sürekli sirküle olan moleküllerin bir araya gelmesini içerir. K vitamini kalsiyum taşımasına yardımcı olarak  vücutta kanın normal pıhtılaşmasını düzenler.
  • K VİTAMİNİ VE SAĞLIKLI KEMİKLER: K vitamini kemik sağlığını iyileştirmek ve osteoporoz için risk altında olan postmenopozal kadınlarda özellikle kemik kırıkları riskini azaltmaktadır. Proteinlere bağımlı üç K vitamini kemikten izole edilmiştir. Düşük K vitamini düzeyi osteoporoz olanlarda bulunuyorken K vitamini yüksek düzeyleri ise yüksek kemik yoğunluğuna karşılık gelmektedir.
  • K VİTAMİNİ VE KARACİĞER HASTALIKLARI: K vitamini karaciğer hastalığı, sarılık, malabsorpsiyon(Yağların olduğu kadar, proteinlerin, karbonhidratların, vitaminlerin, su ve elektrolitlerin sindirim kanalından absorbsiyon bozukluğu) ya da aspirin veya antibiyotiklerin uzun süreli kullanımı ile ilişkili kanama riskini azaltmak için kullanılır. K vitamini ağır adet kanamaları tedavisinde ve C vitamini ile sabah bulantısı tedavisi için kullanılmaktadır. Yeni doğanların doğum sırasında doğum kanalından gelen travması nedeniyle beyin kanaması riski altındadır.
  • K VİTAMİNİ VE ALZHEİMER HASTALIĞI: Araştırmalar K vitamininin antioksidan özellikleri nedeni ile stres nedenine bağlı sinir hücre ölümlerini engelleme kabiliyetinde olduğunu göstermiştir.
  • K VİTAMİNİ VE KANSER: Japonya’da araştırmacılar karaciğer hastalığı olan kadınlarda kemik kaybının önlenmesinde K2 vitamininin önemli rolü olduğunu belirlemişlerdir. Aynı çalışmada kadınların yüzde 90 daha az karaciğer kanseri olasılığı bulunduğu tespit edilmiştir. Almanların erkekler üzerinde yaptığı bir çalışmada K2 vitamini tüketimi ve ilerlemiş prostat kanseri arasında anlamlı ters bir ilişki bulunmuştur.
  • PANZEHİR OLARAK K VİTAMİNİ: K vitamini, 4-hydroxycoumarin antikoagülan(kan pıhtılaşmasına kar­şı koyan) ilaçlar tarafından zehirlenmelerde gerçek bir panzehirdir. Antikoagülan ilaçlar ikiye ayrılır. 1-Heparin, parenteral(ilaçların damar yolu ve ya adale içi olarak verilmesi)kullanılır 2-K antivitaminler ağızdan kullanılırlar. Antikoagülanlar(kumadin, dikümarol, varfarin ve indandionlar) protrombik kompleksin karaciğerde sentezini inhibe ederler.

K VİTAMİNİ DOZU VE ALIMI
K vitamini için önerilen beslenme yardımı yetişkin erkekler için günlük 80 mg, yetişkin kadınlar için günde 65 mg ve yeni doğan bebek için 5 mg / gündür. Düzenli olarak tüketilen yeşil yapraklı sebzeler K vitaminini yeterli miktarda 18 ve 44 yaş arasında birçok kadın ve erkek için yeterli oranda karşılayabilmektedir.

K VİTAMİNİ KAYNAKLARI
K vitamininin zengin kaynakları brokoli, Brüksel lahanası, lahana, bezelye, karnabahar, marul, ıspanak ve soya fasulyesi içermektedir. Ispanak, lahana ve brokoli gibi pişmiş koyu yeşil sebzeler de ideal K vitamini kaynağıdırlar. İnek sütü de iyi vitamin bir kaynağıdır. Asya soya gıdaları da mükemmel K vitamini kaynaklarıdır. Normalde kalın bağırsakta kolonize bakteriler aracılığı ile menaquinones (K2 vitamini)aktif bir şekilde sentezlendiği belirtilmektedir. Bunların dışında kabak, yeşil domates, fasulye, yoğurt, yumurta sarısı, patates, yeşilbiber ve yeşil çay bol miktarda K Vitamini içeren besinler arasındadır.

K VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ
K vitamini eksikliği çok nadirdir ve bağırsak yolundan vitamini absorbe eden bir yetersizlik olduğunda ortaya çıkar. K vitamini eksikliği de oral antibiyotik ile uzun süreli tedaviden sonra ortaya çıkabilir. K vitamini eksikliği genellikle beslenmede yeterli alınmadığı süreçte ortaya çıkar ve kan yeterince pıhtılaşmaz. Özellikle yeni doğan bebeklerde bağırsak bakterilerinin bazıları olmadığından K vitamini eksikliği için risk altındadırlar. Bebeklerde antibiyotiklerin uzun süre kullanılması da bu vitamini düzeyinin düşük neden olabilir. Antibiyotik kullanımı onların sindirim sisteminde K vitamini üreten bakterilerin yok olmasının en büyük nedenidir. Bebeklerdeki noksanlıkta göbek kanaması adı verilen rahatsızlık oluşabilir. Bu da doğum sonrası iğne yapılarak giderilir.

Erişkinlerde K vitamini eksikliği nadirdir. K vitamini eksikliği genellikle yağ emiliminin önlendiği hastalıklar olan kişilerde meydana gelmektedir. Bu durum kistik fibroz, çölyak hastalığı ve kolestaz hastalıkları içerebilir. K vitamini eksikliği belirtileri epistaksis(Herhangi bir nedenle (travma, enfeksiyon, ateş vb.) damarların kanaması), gastrointestinal kanama, menoraji(miktar ve süre olarak aybaşı kanamasının fazla olması) ve hematüri(idrarda kan görülmesi, kan işeme) sayılabilir. Bunların dışında aşağıdaki belirtiler görülebilir;

  • Diş etlerinde, akciğerlerde ve deride kanamalar
  • Basur, burun kanaması 

K VİTAMİNİ AŞIRI DOZ VE YAN ETKİLER
Phylloquinone (Vitamin K1), menaquinone (K2 vitamini) veya menadion (vitamin K3) ve türevleri  ile ilişkili bilinen yüksek doz toksisitesi yoktur. K vitamini yüksek alımı Warfarin (Coumadin) gibi antikoagülan ilaçları kişiler için tavsiye edilmez. Aşırı derecede alımı kanı fazla pıhtılaştıracağı için damarlarda tıkanmalara neden olabilme gibi düşük bir ihtimali vardır. Ayrıca, terleme ve göğüs sıkışması meydana gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ikballe şifalı bitkiler
Beslenmede Çikolatanın Önemi
Vücudunuzu Zehirlerden Arındırmanın 10 Yolu
200 Kat Tatlı ve Daha Az Kalorili: Aspartam İçeren Besinler
Zayıflamak için şifalı bitki hazırlama yöntemleri
Sağlıklı Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.