Kabağın faydaları nelerdir?

Çok çeşitli kabak türleri bulunmaktadır. Yaz kabağı, kış kabağı, kara kabak gibi birçok kabak çeşidi vardır. Kış kabağında özellikle beta karoten çok yüksek miktarda bulunmaktadır. Aynı zamanda potasyum oranıda çok yüksektir. Bu sebepten ötürü rengi koyulaştıkça içerisindeki beta karoten miktarı artar. Dolayısıyla vücuda olan faydasıda gittikçe artmaktadır. İçerisinde aynı zamanda B grubu vitaminler ve potasyum oranı yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu sebepten ötürü ve içerisindeki beta karotenden ötürü kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda Tip 2 Diyabet’in oluşumuna karşıda koruyucu etkisi olduğuda belirlenmiştir. Kabağın içerisinde bulunan flavonoid maddesi vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Yaz kabağının içeriğinde çok yüksek miktarda su bulunmaktadır. Kış kabağı ile aynı içeriklere sahiptir. Ancak su oranının yüksek olması sebebiyle çiğ olarakta tüketilebilir. Bu iki tür kabağıda doğru olarak pişirdiğiniz taktirde içerisindeki vitaminlerden ve minerallerden maksimum düzeyde yararlanabiliriz.

Yaz kabağını özellikle çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir. Rendelenerek yoğurt ve sarımsak ile lezzetlendirilerek salata şeklinde tüketilirse maksimum düzeyde faydalanmış olursunuz. Aynı zamanda kış kabağınıda çorba olarak tüketebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yeşil biberin faydaları nelerdir
Sınav öncesi beslenme
K vitamini
Göbek Yağını Azaltmak İçin Tuzu Azaltın
Marulun faydaları nelerdir
Hangi Hastalığa Hangi Yiyecek
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.