KABAKLA DOĞAL BİR HAYATA ADIM ATIN
KABAĞIN FAYDALARI“Kabağa devam edin. Zira, o, aklı artırır ve baş ağrısına da iyidir” bu sözler yaklaşık 1400 yıl önce Peygamberimiz tarafından söylenmiştir. Kabak, bağırsaklar için hayati öneme sahip bol miktarda lif ihtiva eder.

Bilimsel adı Cucurbita pepo olan kabak, salatalık ve bal kabağı gurubunun üyesi olup anavatanı Meksika ve ABD’nin Güneybatı eyaletleridir. Sıcak ve nemli iklimleri daha çok seven kabak, günümüzde dünyanın pek çok bölgesinde yetişmektedir. Kabağın bilinen bir olumsuz yan etkisi bulunmamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sonbaharın en popüler gıdalarından biri olan kabak en besleyici mevcut meyvelerden biridir. Hastalıklarla mücadelede bu besinin sayısız faydaları bulunmaktadır.

İÇERİK
Antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengin olan besin hem etli kısımları hem de tohumları ile insanlarda sağlığı artırıcı rol oynamaktadır. Kabak kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, demir, çinko, bakır, manganez ile selenyum içermektedir. Vitaminlerden A, B, C ve Folik asit bakımından zengin bir gıdadır. Kabakta bulunan diğer bileşenler ise karbonhidrat ve protein, lif, E vitamini ve sudur. Kabak antioksidan bakımından zengin bir sebzedir.

 • Beta karoten: Yapılan araştırmalar beta karoten bakımından zengin beslenen kişilerde bazı kanser türlerinin gelişme olasılığının başarısız olduğu bildirilmiştir.
 • Potasyum Deposu: Çalışmalar hipertansiyonu düşürmek için potasyum açısından zengin bir diyet kullanmayı tavsiye etmektedirler. Potasyum yönünden zengin besinler muz, brokoli, avokado, nar ve diğerleri sayılabilir.
 • Çinko: Çiknko bağışıklık sistemi için büyük bir güç, aynı zamanda da osteoporoz için risk altında olan insanlar için kemik yoğunluğuna destek vermek amacı ile önerilmektedir. Yaşlılarda omuga eğriliklerinde vazgeçilmez destek sağlar.
 • Yüksek Lif: Diyetlerdeki zengin lif tüketimi kanser, kalp hastalığı ve diğer ciddi hastalıkları önleyebilir. Lif kalp hastalığına karşı vücudu korur, kötü kolesterol düzeyini azaltır, kan şekeri düzeylerini düzenler, sağlıklı sindirime teşvik eder ve kilo kaybında önemli bir rol oynar.

KABAK ÇEKİRDEĞİ
Kabak çekirdeği yassı, yeşil, yenilebilir ve tohumları küçüktür. Kabak çekirdeği gerekli vitamin ve mineraller içeren bir besindir. Kabak çekirdeği E vitamini, demir, magnezyum, potasyum, çinko için iyi bir kaynaktır. Yanı sıra omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin mükemmel bir bitkisel bazlı kaynağıdır. Kabak çekirdeği kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI
Kabak çekirdeği yağı yeşil-kırmızı renkte olup kavrulmuş kabak çekirdeğinden elde edilir. Orta ve Doğu Avrupa’da yemeklerde kullanılır. Uzun prostat problemleri için bir kocakarı ilacı olduğuna inanılan kabak çekirdeği yağının iyi huylu prostat hiperplazisi(prostatın aşırı gelişmesi) mücadelede etkili olduğu belirlenmiştir. Kabak çekirdeği yağı esansiyel yağ asitleri içerir, bu sayede sağlıklı kan damarları, sinirler ve dokuların korunmasına yardımcı olur.

KABAK NASIL KULLANILIR
Taze kabak genellikle sadece sonbahar ve erken kış aylarında mevcut olmakla birlikte konserve kabak gibi taze olarak besleyicidir. Taze kabak veya konserve balkabağı püresi çorbalar, kekler, ekmekler ve pudingler yapmak için kullanılabilir. Buğuda pişirilmesi önerildiği gibi salatalara katılarak da yenilebilir.

KABAĞIN FAYDALARI NELERDİR?
2007 yılı Temmuz ayında yayınlanan Doğu Çin Normal Üniversitesi’nde tip-1 diyabetli sıçanlarda yapılan bir araştırmada kabakta bulunan kimyasal bileşiklerin yüksek kan insülin düzeyleri ile sonuçlanan hasar görmüş pankreas hücrelerinin yenilenmesini teşvikettiği düşünülmektedir. Araştırma ekibinin liderine göre kabak “pre-diyabetik” insanlar için çok iyi bir besindir. Ayrıca kabak bazı tip 1 şeker hastaları için insülin iğnesine olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir ya da bu ihtiyacı muhtemelen azaltabileceği belirtilmiştir. Bu çalışmanın tip 2 diyabet üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı bilinmemektedir.

Kabak C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.Kabak güneşin zararlarına karşı vücudu koruyarak sağlıklı bir cildiniz olmasına teşvik eder. Alzheimer hastalığı ve bazı kanser riskini azaltabilir.

Potasyum vücuttaki sıvı düzeylerinin dengelenmesine yardımcı olur. Güçlü kemikler için katkıda bulunur, kan basıncı kontrol etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda kabak kalp fonksiyonlarını normal düzeyde devam etmesini sağlar. Yapısındaki B5 vitamininden dolayı hormon düzeylerinin dengelenmesine yardım eder ve stresi kontrol etmenizi sağlar. Alfa-karoten yaşlanma sürecini yavaşlatmak, katarakt riskini azaltmak ve tümör gelişimini önlemek yararlı olduğu düşünülmektedir.Kabağın bilinen diğer faydaları ise şunlardır;

 • Uzmanlar kabaktan elde edilen bazı maddelerin kalp ve damar hastalığı bulunan kişilerde, kanı sulandırdığını ve akışkanlığını artırdığını tespit etmişlerdir.
 • Bağırsak tembelliğini giderir.
 • Bedeni temizler.
 • Uzmanlar kabağın bileşimindeki bir maddenin özellikle akut, kronik prostat rahatsızlığı, prostatın şişmesi, sık idrar yapmaya çıkma, idrarını boşaltamama,  idrar yaparken yanma gibi rahatsızlıklara karşı iyi geldiğini tespit etmişlerdir.
 • Tansiyonu düşürür.
 • Basura iyi gelir.
 • Yapısındaki demir kan hücrelerinin yapısına katıldığından kansızlığa iyi gelir.
 • Göğsü yumuşatır.
 • Kabak çekirdeğindeki Cucurbin maddesi bağırsak kurtları ve kıl kurdunu düşürür.
 • Karaciğeri güçlendirir.
 • Müshil etkisi vardır.

SAĞLICAKLA KALINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yoncanın Faydaları
Üzüm
Karabiberin Sağlığa Faydaları
Çöven
Mide Bulantısında Bitkisel Tedavi
Sarımsak Kapsülü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.