KABAKULAKKabakulak

Kabakulak tükürük, burun salgıları ve yakın kişisel temas yoluyla insandan insana geçebilen ve bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Durum öncelikle parotis bezlerini etkiler. Aynı zamanda tükürük bezleri olarak da bilinen parotis bezleri tükürük üretiminden sorumlu organlardır. Yüzünüzün her iki tarafında kulakların altında ve arkasına yerleşmiş üç set tükürük bezi vardır. Kabakulak hastalığının en önemli belirtisi tükürük bezlerinin şişmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?

Virüs bulaştıktan yaklaşık iki hafta sonra kabakulak belirtileri ortaya çıkar. Aşağıdaki belirtiler dahil olmak üzere grip benzeri belirtiler de ortaya çıkabilir.

 • Yorgunluk
 • Vücut ağrıları
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı
 • Düşük dereceli ateş

Yüksek ateş ve tükürük bezlerinin şişmesini birkaç gün takip edin. Daha yaygın olarak tükürük bezleri şişer ve periyodik olarak ağrılı hale gelir. büyük olasılıkla tükürüj bezleri şiştiği zaman bir kişiden diğerine geçme olasılığı vardır. Kabakulaklı kişiye temas eden kişide kabakulak virüsü belirtileri göstermektedir. Ancak bazılarında ise hiç belirti olmamakta yada az belirti olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KABAKULAK TEDAVİSİ

Kabakulağa neden olan bir virüs olduğundan, antibiyotik ya da diğer ilaçlara yanıt vermez. Ancak, hasta iken daha rahat edebilmeniz için yapılabilecek bazı şeyler vardır;

 • Zayıf veya yorgun hissettiğinizde dinlenin.
 • Ateşi düşürmek için asetaminofen ve ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler alın.
 • Buz paketleri uygulayarak bezlerin şişmesini yatıştırır.
 • Ateş nedeniyle dehidratasyonu önlemek için bol sıvı tüketin.
 • Çorba, yoğurt ve çiğnemek zor olamayan yumuşak bir diyet tercih edin. Bezler şişmiş olduğundan çiğneme ağrılı olabilir.
 • Tükürük bezlerinde daha fazla ağrıya neden olabilen asitli yiyecek ve içeceklerden kaçının.

Doktor kabakulak tanısı koyduktan genellikle bir hafta sonra işe ya da okula geri dönülebilir. Bu noktada, artık bulaşıcı değilsinizdir. Kabakulak genellikle birkaç hafta içinde seyreder. Hastalığınızın onuncu gününde kendinizi iyi hissedersiniz.

Kabakulak olan birçok kişi hayatlarının sonraki evrelerinde tekrardan kabakulak geçirmeleri söz konusu değildir.

KABAKULAK İLE İLİŞKİLİ ZORLUKLAR NELERDİR?

Kabakulak ile birlikte komplikasyonlar nadir olarak görülür ancak hastalık tedavi edilmediği takdirde ciddi olabilir. Kabakulak çoğunlukla parotis bezleri etkiler. Ancak, aynı zamanda beyin ve üreme organları da dahil olmak üzere vücudun diğer alanlarda da iltihaba neden olabilir.

Orşit kabakulak nedeniyle ortaya çıkabilecek testislerin iltihaplanmasıdır. Bunu yönetmek için testisler üzerine kabakulak belirtilerigünde birkaç kez soğuk paketler koymak yararlı olacaktır. Gerekirse doktorunuz reçete ettiği ağrı kesici ilaçlardan da kullanılabilir. Nadir durumlarda, orşit erkeklerde kısırlığa neden olabilir.

Dişilerde ise yumurtalıklarda şişme yapabilir. İnflamasyon ağrılıdır ama bir kadının yumurtalarına zarar vermez. Bir kadın gebelik sırasında kabakulak olursa normalden daha fazla düşük riskine sahip olur.

Tedavi edilmediği takdirde kabakulak, menenjit veya ensefalit gibi ölümcül koşullara yol açabilir. Menenjit omurilik ve beyin etrafındaki zarların şişmesidir. Ensefalit ise beynin kendisinin iltihabıdır. Eğer kabakulak varken nöbet, bilinç kaybı ya da şiddetli baş ağrısı yaşarsanız doktorunuza başvurun.

Pankreatit karın boşluğunda bir organ olan pankreas iltihabıdır. Kabakulak kaynaklı pankreatit geçici bir durumdur. Semptomlar karın ağrısı, bulantı ve kusmadır.

Kabakulak virüsü aynı zamanda her 10.000 vakadan yaklaşık 5’ inde kalıcı işitme kaybına yol açar. Virüs, koklea adı verilen işitmeyi kolaylaştıran iç kulaktaki yapılarından birine zarar verir.

ÖNLENEBİLİR Mİ?

Aşılama yapılması kabakulağı önleyebilir. Çoğu bebek ve çocuklar aynı anda kızamık, kabakulak, kızamıkçık ve kızamıkçık aşısı olabilirler. Bu aşılar ilk olarak doktorunuzu ilk ziyaret ettiğinizde 12-15 aylıkken yapılır. İkinci aşılama ise 4-6 yaşları arasında okul çağındaki çocuklara yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  çok güzel

  ece

  Kulağım çok ağrıyor acaba kaba kulak olabilirmiyim?

  her kulak ağrısının nedeni kaba kulak değildir. Kaba kulak Hastalığı’nda kulak ve cevresi şişer ateş yapar eklem ağrıları artar

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayak Üşümesinin Nedenleri
Bakır Neye İyi Gelir? Faydaları
Deride İçi Sıvı Dolu Kabarcıklar
Gözlerde Sulanma
Sırtta Spazm Neden Olur
Demir Eksikliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.