KABIZLIK NEDİR?
Kabızlık bağırsak hareketlerinin olağandan daha az sıklıkla meydana geldiği anormal bir durumdur. Her kişinin bağırsak hareketlerinde bazı farklılıklar vardır ancak kabızlık bağırsak hareketlerinin haftada 3 kere yada daha az olması olarak tanımlanabilir. Eğer kabızsanız bağırsak hareketleriniz zor, ağrılı, sancılı ve sert olabilir. Ayrıca sadece bir seferde küçük parçalar halinde dışkılayabilirsiniz. Kabızlık gıdaların artık maddelerin olan posanın bağırsaktan geçerken çok fazla su emilmesi sonucu oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kabızlık en sık görülen gastrointestinal şikayetlerden biridir. Kabızlık çok küçük çocuklarda sık görülmekte fakat yaşlı yada herhangi bir yaş grubunu da etkileyebilmektedir. Hastalıklar, bozukluklar ve durumlar çok çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri, dehidratasyon, malignite (kanser), inflamasyon ve ilaç yan etkileri gibi çok geniş bir yelpaze kabızlığa yol açabilir.

Kabızlık kötü beslenme, gebelik veya hemoroid gibi ılımlı koşullar nedeniyle olabilir. Kabızlık kolon kanseri ve barsak tıkanıklığı gibi ciddi ve hayatı tehdit eden nedenlerden dolayı da oluşabilir. Bazı durumlarda, kabızlık kısa süreli olabildiği gibi düşük lif ile beslenme yada yeterli sıvı alınmaması sonucu uzun süreli olabilir.

Kabızlık uzun süreli devam ederse ya da endişeye neden olursa acil tıbbi müdahale için bir doktora başvurun.  Kanlı dışkı, büyük rektal kanama, baş dönmesi, bayılma veya şiddetli karın ağrısı ile ilişkili kabızlık ciddi, yaşamı tehdit eden bir durumun belirtisi olabilir. Eğer siz bu belirtilerin birisi yada birkaçına sahipseniz derhal tıbbi yardım alın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yumurtalık kanseri
Melez Virüs
Faranjit
Dünyada Boğmaca Salgını Arttı
Titreme ve İshal Nedenleri
Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.