KABIZLIK TEDAVİSİ
Kabızlıkta tedavi kabızlığın nedeni, şiddeti ve kabızlık süresine göre yapılmalıdır. Kabızlık nedenlerinin çoğu yaşam tarzı değişiklikleri ve yüksek lifli diyete geçiş ile tedavi edilebilir.

Yüksek lifli gıdalar tahıllar ve kepekli tahıllar, meyveler ile ıspanak, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, havuç gibi sebzeleri içerir. Kabızlık eğilimli olan insanların düşük lif, lifsiz gıda alımı, dondurma, peynir, et ve işlenmiş gıdalar gibi besin öğelerini alımını kısıtlamaları gerekir. Meyve suları yerine lif içeren meyvelerin tüm olarak tüketilmesi gerekir. Buna ilaveten bol su içmek ve düzenli egzersiz kabızlık tedavisinde yardımcı olan etmenlerdendir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kabızlık tedavisi için laksatifler, gaita yumuşatıcı, prokinetik ve lavman da diğer önlemlerin alınması bakımından önem arz eder.
LAKSATİFLER: Bazen purgativler veya aperientler olarak bilinen gıdalar, bileşikler ya da bazı ilaçlar Laksatifler olarak isimlendirilir. Laksatifler bağırsak hareketlerini uyaran veya dışkı gevşetmekle görevli uygulamalardır. Müshillerin(laksatif) çeşitli türleri vardır. Bunların mutlaka bol su ile alınması gerekir. Bu tür ilaçlar hantal olan dışkının aşağıya doğru hareketine yardımcı olur.
DIŞKI YUMUŞATICILAR: Dışkı yumuşatıcılar dehidratasyonu önlemede yararlıdır ve böylece bağırsak hareketlerinin kolayca sağlanmasında etkilidir. Bunun sonucunda dışkı yumuşar ve kabızlık önlenmiş olur. Bu laksatifler çoğunlukla kabızlık veya zaman zaman bu anorektal koşullardaki dışkının sancılı geçişlerinde kullanılır. Su, elma, muz, ahududu, portakal, çilek gibi meyveler ile lahana, havuç, yeşil fasulye, ıspanak ve domates, brokoli gibi sebzeler, yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, fındık, tohumlar ve baklagiller doğal dışkı yumuşatıcı örnekleridir.
LUBRİCANTLAR(YAĞLAYICILAR): Yağlar bağırsakları kayganlaştırdığı için dışkının kolayca çıkmasında etkilidir. Yağlayıcı laksatifler emülsiyon yağ (su ile birlikte) ya da mineral şeklinde bir yağ içerir. Yağlayıcılar genellikle 8 saat içerisinde bağırsak hareketlerini uyarır.
LAVMAN: Lavman veya sıvı enjeksiyonu anüs yoluyla rektumda sertleşen dışkının tahliyesini uyarmak için çoğunlukla kabızlık tedavisi için kullanılmaktadır. Lavmanın çeşitli türleri vardır. Fakat lavman çeşitlerinin hepsi kolonu uyararak dışkının ortadan kaldırılmasını sağlarlar. Hatta bazı türleri basit musluk suyunun yardımıyla dahi yapılabilir.  Tuzlu solüsyon yada lavman suyun kolon içine çekilmesini sağlar. Fosfatlı lavman kolon kaslarını uyarır. Mineral yağlı lavman barsakları yağlar ve sert dışkı yumuşatır. Yumuşatıcı lavman ise dışkıyı yumuşatan ajanlar içeren lavmandır. Lavman takıldıktan sonra Defekasyon genellikle birkaç dakika ile bir saat arasında gerçekleşir. Lavmanın sık kullanımı da vücutta sıvı ve elektrolit dengesinde karışıklıklara neden olabileceğinden tavsiye edilmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

TIBBİ YARDIM NE ZAMAN İSTENMELİDİR?
Hafif veya geçici kabızlık herkesin hayatında görülebilen düzenli bir sorundur. Elbette kabızlık sorununun ciddi olabilir durumları da vardır. Akut hem de kronik kabızlık anal fissür ve hemoroid gibi birçok komplikasyonlara neden olabilir. Bu gibi problemler rektal kanamalara neden olabilir. Şayet kabızlık sorununa bağlı bu tip komplikasyonlar varsa hemen bir doktora başvurulması gerekir. Hemoroid tedavisi sıcak küvet banyoları, buz paketleri yoluyla ve etkilenen bölgeye özel bir krem uygulayarak tedaviye yardımcı olunabilir. İlerleyen hemoroitler cerrahi müdahale gerektirebilir. Anal fissür tedavisi veya sfinkter kas germe cerrahisi etkilenen doku veya deri bölgeden çıkarılması tedavide yapılacak olanlardır.
Bazen sertleşmiş dışkı kronik kabızlığa yol açabilir. Bu tip kabızlık ağız yoluyla ve bir lavman tarafından alınan mineral yağ ile tedavi edilebilir. İç tarafın yumuşamasından sonra anüs içine bir ya da iki parmağını sokarak sertleşmiş dışkı parçası kaldırılarak boşaltım sağlanabilir.
Bazen pelvik taban işlev bozukluğu nedeniyle dışkının dışarı itilmesi sekteye uğrayabilir. Bu, sadece biofeedback eğitimi değil, laksatifler ile de tedavi edilebilir. Anüs ve rektum çevresindeki pelvis kaslarının çoğu irade ile kontrol edilmektedir. Bir biofeedback eğitimi kasları daha normal çalışması ve yeteneklerini geliştirmek adına yapılmaktadır. Eğitim pelvik taban disfonksiyonunun giderilmesini hastalara öğretir.
Kabızlık tedavisinde kişi tüm basit önlemleri denemiş ve herhangi bir pozitif sonuç almamışsa kabızlık tedavisi için tıbbi yardım aramak zamanı gelmiştir. Bu konuda uzmanlaşmış bir gastroenterolog ile sorunun çözümüne gidilmelidir.

KABIZLIĞIN ÇÖZÜMÜ İÇİN DOĞAL UNSURLAR
Yanlış beslenme alışkanlıkları, yeterince sebze ve meyve yememek, sindirimi zor gıdalar yemek kabızlık nedenidir. Bunların dışında düzensiz uyku alışkanlıkları veya duygusal bozukluklar (stres, üzüntü, korku ya da endişe), kolon veya sinir sisteminin aşırı uyarılması, dışkı geçiş tıkanıklığı da kabızlığa neden olur. Kabızlık için öncelikle dengeli bir yaşam tarzı önde gelen kuraldır. Bunların dışında Triphala adı verilen üç otlar(Terminalia Chebula, Emblica officinalis ve Terminalia Belerica) karışımı etkili bir kabızlık ilacıdır. Triphala bitkisel kolon temizleyici olarak kabul edilir. Bu, kramplar veya tahriş yaratmadan iyi bir müshil olarak kolonun sağlık ve hareketlerine teşvik eder. Triphala, gastrointestinal sistemi temizler, vücudun detoksifiyesine yardımcı olur ve sindirimi geliştirir. Ayrıca İrritabl Bağırsak Sendromu ve ülseratif kolit için de etkilidir.

Haritaki adı verilen bitkisel ilaç da kabızlığa iyi gelmektedir. Botanikteki ismi Terminalia chebula olan bitki hafif müshil etkisi yapar. Bağırsakları temizleyerek hafif kabızlık tedavisinde tek başına etkilidir.

Psyllium(pire otu) kabuğu en etkili doğal olan toplu müshildir. Psyllium kabuğu dünyanın kabızlık üzerinde en çok kullanılan otlarından biridir. Mucizevi güç yumuşatıcı, hafif müshil ve diüretik etkilere sahiptir.

KABIZLIKTA YAPILACAKLAR VE YAPILMAYACAKLAR

 • Kabızlık sırasında kolay sindirilebilir bir diyetiniz olsun.
 • Bol olarak meyve, sebze ve salatala yiyiniz.
 • Her zaman taze gıda tüketiniz ve iyice çiğnemeyi unutmayınız.
 • Aç olduğunuz zaman yiyiniz ve öğün aralarında en az 4 saat farkı koruyunuz.
 • Sindirimi kolaylaştıran kimyon, kişniş, zerdeçal, rezene ve şeytantersi gibi bitkileri kullanmayı deneyin.
 • Tam tahıllı ekmek tüketmeyi alışkanlık haline getirin.
 • Uygun bağırsak hareketlerinin korunması önemlidir. Bunun için düzenli fiziksel egzersiz yapın.
 • Uyku saatlerinizi düzenleyin ve sesin olmaması için tedbirler alınız.
 • Çok kızarmış gıdalar, fasulye, lahana, karnabahar ve brokoli gibi çok gaz oluşturan sebzeler almayın. Bir öğünde gıdaların çok fazla çeşidini karıştırmayınız.

KABIZLIK İÇİN DİĞER ÖNERİLER
Kabızlık tedavisi için birçok basit ev ilaçları vardır.

 • Sabah kolay tahliye olabilmek için yatmadan önce ılık bir bardak süt içebilirsiniz.
 • Şiddetli kabızlık durumunda süte iki çay kaşığı Hintyağı ekleyin.
 • Hemen her sabah uyandıktan hemen sonra bir litre ılık su içiniz ve birkaç dakika için dolaşınız.
 • Kabızlık sorununu hafifletmek bir günde 2-3 kez için sıcak su ile karıştırılmış limon suyu içilmelidir.
 • Yatmadan önce bir gün iki kez iki çay kaşığı aloe jel alınız.
 • Ilık su ile bir çay kaşığı Triphala churna alabilirsiniz.
 • Alternatif olarak yatmadan önce normal ya da ılık suda bir çay kaşığı Psyllium kabuğu alın.
 • Vücudunuzdaki toksinlerin uzaklaştırılması için zencefil kökü kullanabilirsiniz.
 • Kabızlık tedavisi için bir uzman tarafından yapılan bir mide masajı alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kemik Yoğunluğu Testi
Kolon Temizleme
Uyku Apnesi
Dolaşım Sistemi Hastalıkları
KARIN ŞİŞMESİ NEDENLERİ NELERDİR?
Cilt kanseri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.