KABIZLIK
Kabızlık kalın bağırsağın son kısmında dışkının fazla beklemesinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Dışkı fazla beklediğinde dışkıdaki su geriye doğru emilmektedir. Bu durumda dışkı sertleşmekte ve atılması zorlaşmaktadır.

Kalın bağırsakta dışkının fazla beklemesi ise beslenme bozukluğundan kaynaklanabileceği gibi başka bir sebeple de olabilir. Yediğimiz gıdalardaki posa oranının az olmasından, sebze, meyve ve taneli bitkilerin az tüketilmesinden de kaynaklanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yapılan araştırmalar şehir insanının köy insanından daha fazla kabızlık şikayeti olduğunu göstermektedir. Şehir insanının yaşayışı, beslenmesi, yoğun stres altında bulunması gibi etkenler kabızlığı artırmaktadır. Masa başında oturan, çok fazla hareket imknı bulamayan, iş yoğunluğu sebebiyle düzensiz beslenen, sinirli ve asabi kişilerin kabızlık şikyetinin daha fazla olduğu görülmektedir.

Kabızlık Tedavisi;
Şu öncelikle belirtilmelidir ki kabızlığa neden olan etkenler ortadan kaldırılmadan kabızlık tam olarak önlenemez. Öncelikle kabızlığın nedeni belirlenmeli ve o neden ortadan kaldırılmalıdır. Kabızlık tedavisinde en yanlış yöntem ise müshil kullanılmasıdır. Müshil kolay bir çözüm gibi görünse de aslında çare değildir. Ayrıca müshil kullanımı bağırsakları tahriş edecek ve bağırsak tembelliğine yol açacaktır.

Özellikle çocuklarda müshil kullanımı çok sakıncalıdır. Bağırsakta dışkı birikmesine ve buna bağlı tehlikeli sonuçlara götürebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kabızlıktan korunmak için;

  • Kepekli undan yapılmış ekmek tercih edilmeli,
  • Sebze ve meyve tüketilmeli, kayısı hoşafı kabızlık için birebirdir,
  • Düzenli tuvalete çıkma alışkanlığı kazanmalı, kesinlikle geciktirilmemeli,
  • Bakliyat türü gıdalar tüketilmeli,
  • Az yağlı yemekler tercih edilmeli,
  • Eğer kabız olunmuşsa sabahları sütle karıştırılmış bal içilmelidir. Kayısı, erik, elma kompostosu içilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bademcikler Hemen Alınmalı Mı?
Enerji İçecekleri
Dirsekte Kitle, Yumru, Beze, Şişlik
Şeker Hastalarında Ayak Bakımı
Dolaşım Sistemi
Kemoterapinin Vücuda Etkileri ve Yan Etkileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.