Kişilerin vücut ağırlıklarında normal veya ideal sa­yılan kiloları belirtmek üzere birçok ülkede çizelgeler hazırlanmıştır. Bu çizelgeler yaşa boya ve ayrıca cinsi­yete yani kadınlara ve erkeklere göre ayrı ayrı hazırlanmıştır.

Ne var ki değişik ülkelerde hazırlanmış nor­mal veya ideal sayılan kilo çizelgeleri karşılaştırıldıkla­rında kilo sayılarında önemli olmamakla beraber ayrı­calıklar dikkati çekmektedir. Buda o ülkede yaşayan­ların yapı farklarından doğmaktadır. Zira her ırkın kendine özgü bir iskelet yapısı ve boy uzunluğu var­dır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca iklimin, yaşama şeklinin ve geleneklerin, alınan gıdalarında etkileri vardır. Bu ayrıcalıklarda hepimizin bildiği gibi her ülke toplumunun kendine öz­gü ve alışılmış beslenme geleneği ve gıdaları mevcut­tur. Böylecede bazı ülkelerde uzun sayılan insanlar di­ğer bir ülkede orta boylu veya kısa sayılırlar. İşte bu nedenle amerika çeşitli avrupa ve uzak doğu ülkelerinde o ülkenin halkı için hazırlanmış ide­al kilo çizelgeleri arasında farklar görülmektedir.

Bu­nunla beraber bu sayı farkları birkaç kilodan fazla de­ğildir. Örnek olarak bir ülkenin ideal kilo çizelgesinde be­lirli bir boy ve yaşta olan kadının veya erkeğin kilosu 50 ise diğer ülkelerin çizelgelerinde bu sayı 48,49 veya 1,52′dir. Buda gösteriyorki tüm dünya ülkelerin­de kabul edilmiş tek ağırlık çizelgesi yoktur.
Diğer taraftan tüm dünya ülkelerinde kabul edil­miş bir husus vardır. O da hangi ülkenin çizelgesi uy­gulanacak ise uygulansın gösterilen kü sayısından iki kilo fazlası veya iki kilo eksiği normal kabul edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

As­lında bu bir iki kilo farkı kendimizde günlük yaşantı­mızda da fizyolojik olarak görmekteyiz. Araştırmalar göstermiştirki aynı ülkede yaşayan kişiler arasında kalıtım ile geçen bir özel­lik vardır. Oda kemik ve vücudun iskelet yapısıdır. Bu nedenle bazı ülkelerin kabul ettikleri kadın ve erkek çizelgelerinde ince yapı orta yapı ve kaim yapı diye üç ayrı kilo sayısı verilmektedir aynı yaş ve aynı boy için biz ideal kilo olarak birleşik amerika’da birçok hayat sigorta şirketlerinin kabul ettikleri ve uygula­makta oldukları kadın ve erkek çizelgelerini uygun gö­rerek kitabımızın 11′inci bölümünde veriyoruz.

Bu bo­lümde kadınlar için ayrı erkekler için de ayrı olmak üzere iki çizelge yer almaktadır. Ancak bu çizelgelerde boylar terlik ile ağırlıklar ise gecelik giysileri ile ve­rilmiştir. Daha önce de belirttiğimiz bir hususu burada ha tırlatmakta yarar görmekteyiz. Doğru ve gerçek vücul ağırlığı günün herhangi bir saati yerine sabahları tu­valete gittikten idrar ve dışkıyı dışarıya attıktan sonra ve kahvaltıdan önce elde edilen kilodur.

Şöyleki:
1- Her gün tartılmak yerine, haftada bir gün, belirli bir günsabahı tercih edilmelidir. Elde edi­len kilo sayısı tarihi ile bir yere yazılmalıdır.
2- Her hafta aynı terazide tartılmalı. Zira tera­piler arasında daima bazı farklar yer almaktadır. Bu ise aldatıcı sonuçlar verir.
3- Tartı terlikle veya terliksiz çıplak veya gece giysisi ile olabilir. Ancak her hafta tartılırken aynı prensibe bağlı olmalı. Giysi ile tartılacak olanlar her zaman üzerlerinde aynı ağırlıkta giysiler bulundurma­lıdır.
4- Kitabımızın 12′nci bölümünde yer alan çizel­gelere göre kilonuzu karşılaştırmak isterseniz bunların terlik ve gecelik giysileriyle olduklarını hatırlayınız. Ayrıca çizelgelere göre 1-2 kilonun fazla veya eksik oluşunu normal kabul ediniz ve eyvah şişmanlamışım veya zayıflamışım diye heyecanlanmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Fx15 şikayetleri ve kullanan kullanıcı yorumları
African mango tablet
Mucize zayıflama ilacı Lorcaseri
Dukan diyeti kitabı
bacak inceltme hareketleri
Sadece 10 Günde Kilo Vermenin Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.