KADİFE FASÜLYE (COWHAGE)
Kadife fasülye bilimsel adı Mucuna pruriens olan bir bitkidir. Fasulye, tohum ve iplikleri ilaç yapımında kullanılır. Piyasada tablet ya da kapsül halinde bulunmaktadır. Dopa maddesi içermektedir. Bu, sinir iletiminde görevli güçlü bir nörotransmitterdir. Dopanın yanında B-sitosterol, glutasyon, lesitin, yağlar, venolik ve gallik asidleri de barındırmaktadır. Kadife fasülyeden elde edilen ilaçlar başlı başına birçok hastalığa iyi gelmektedir. Aşağıda değinilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Cowhage, Atmagupta, Couhage, Cowitch, Cow-Itch Plant, Dolichos Pruriens, Feijao Macaco, HP 200, HP-200, Kapi Kacchu, Kapikachchhu, Kapikachhu, Kapikachu, Kaunch, Kawach, Kawanch, Kevanch, Kiwach, Macuna, Mucuna hirsuta, Mucuna pruriens, Mucuna Prurient, Mucuna Prurita, Ojo de Buey, Ojo de Venado, Pica-Pica, Stizolobium pruriens, Kadife Fasulye.

FAYDALARI NELERDİR?

 • En genel ve yaygın kullanımı Parkinson hastalığı ve felç içindir. Bu hastalıklarda kan akışını teşvik eder.
 • Cinsel aktivite kalitesini artırır.
 • Uyku sorunlarına olumlu yönde etki eder.
 • Enerji sorunlarının çözümünde etkilidir.
 • Kemik yoğunluğunu artırır.
 • Yağ kas kütlesini artırır. Kas ağrılarına iyi gelir.
 • Cilt için son derece faydalıdır.
 • Solucan enfestasyonları

NASIL ETKİ EDER?
Kadife fasülye Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan levodopa (L-dopa) içerir. L-dopa, beyindeki kimyasal olan dopamin olarak değiştirilir. Parkinson hastalığı belirtileri hastalarda beyindeki dopamin seviyelerinin düşük olması nedeniyle ortaya çıkar. Ne yazık ki, levodopa gibi özel kimyasallar beyin hiç ulaşmadan vücutta L-dopa parçalanır. Bu kimyasallar da kadife fasülyede mevcut değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

GÜVENLİ Mİ?
HP-200 olarak adlandırılan kadife fasülye duvar formülasyonu, çoğu insan için güvenli gibi görünüyor. Kadife fasülyenin iplikleri kullanım için güvenli değildir.
En sık görülen yan etkileri bulantı ve karında şişkinlik hissi sayılabilir. Daha az sıklıkla bildirilen yan etkiler kusma, anormal vücut hareketleri ve uykusuzluktur. Kadife fasülye psikoz, konfüzyon, ajitasyon, halüsinasyonlar ve sanrılar da dahil olmak üzere baş ağrısı, çarpıntı gibi belirtilere neden olabilir. Kadife fasülye iplikleri kuvvetli tahriş edici ve şiddetli kaşıntı, yanma ve şişmeye neden olabilir. Eğer;

 • Hamile veya emziren
 • Kardiyovasküler hastalık
 • Şeker hastası
 • Hipoglisemi
 • Melanom
 • Karaciğer hastalığı
 • Peptik ülser hastalığı
 • Psikiyatrik bir durum
 • Önümüzdeki iki hafta içinde ameliyat yapılma gibi durumlar söz konusu ise kadife fasülye ürünleri alınmamalıdır.

İLAÇLARLA ETKİLEŞİM
Depresyon için kullanılan ilaçlar (MAO)
Etkileşim Değerlendirme:
Çok fazla. Bu kombinasyonu birlikte almayın. Kadife fasülye vücudu uyaran kimyasallar içerir. Depresyon için kullanılan bazı ilaçlar bu kimyasalların oranını artırabilir. Depresyon için kullanılan bu ilaçlar ile birlikte kadife fasülye almak hızlı kalp atışı, yüksek kan basıncı, nöbet, sinirlilik ve diğerleri de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir.
Depresyon için kullanılan bu ilaçların bazıları phenelzine (Nardil), tranilsipromin (Parnate) ve diğerleri sayılabilir.
Metildopa (Aldomet)
Etkileşim Değerlendirme:
Çok fazla. Bu kombinasyonu birlikte almayın.
Kadife fasülye kan basıncını düşürebilir. Metildopa (Aldomet) da aynı zamanda kan basıncını düşürebilir. Birlikte kadife fasülye ve metildopa almak kan basıncının çok daha düşük olmasına yol açabilir.
Depresyon için kullanılan bu ilaçların bazıları amitriptilin (Elavil), imipramin (Tofranil) ve diğerleri sayılabilir.
Guanethidin (Ismelin)
Etkileşim Değerlendirme:
Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuza danışın.
Kadife fasülye kan basıncı azaltabilir. Guanethidin (Ismelin) de aynı zamanda kan basıncını azaltabilir. Birlikte kadife fasülye ve guanethidin alınması çok düşük kan basıncının olmasına neden olabilir.
Diyabet için ilaçlar (antidiyabetik ilaçlar)
Etkileşim Değerlendirme:
Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuza danışın.
Kadife fasülye kan şekerini düşürebilir. Diyabet ilaçları da kan şekerini azaltmak için kullanılır. Diyabet ilaçları ile birlikte kadife fasülye alarak, kan şekerinin çok düşük olmasına neden olabilirsiniz. Kan şekerinizi yakından izleyin. Diyabet ilaç dozunun değiştirilmesi gerekiyor olabilir.
Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar (Amaryl) glimepirid, gliburid (DiaBeta, Glynase PresTab Micronase), insülin, pioglitazon (Actos) rosiglitazon (Avandia), klorpropamid (Diabinese) glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) ve diğerleridir.
Mental bozukluklar için ilaçlar (antipsikotik ilaçlar)
Etkileşim Değerlendirme:
Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuza danışın.
Kadife fasülye, dopamin adı verilen beyin kimyasalının artışına yol açar.  Zihinsel koşullar için bazı ilaçlar dopamin miktarını azaltır. Kadife fasülye ve zihinsel koşullar için bazı ilaçların birlikte alınması zihinsel bozukluklar için alınan ilaçların etkinliğini düşürebilir.
Zihinsel bozukluklar için bazı ilaçlar (Thorazine’le) klorpromazin, klozapin (Leponex’in), flufenazin (Prolixin), haloperidol (Haldol), olanzapin (Zyprexa), perfenazin (Trilafon), proklorperazin (Compazine alınan), ketiapin (Seroquel), risperidon (Risperdal) tiyoridazin (Mellaril), thiothixene (Navane) ve diğerleridir.
Ameliyat sırasında kullanılan ilaçlar (Anestezi)
Etkileşim Değerlendirme:
Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuza danışın.
Kadife fasülye L-dopa (levodopa) adı verilen bir kimyasal içerir. Ameliyat için kullanılan ilaçlar ile birlikte L-dopa olması kalp sorunlarına neden olabilir. Ameliyattan önce ne doğal ürünler alıyor doktorunuza söylediğinizden emin olun. Ameliyattan en az iki hafta önce kadife fasülye alımını durdurmak gerekir.
Depresyon için kullanılan ilaçlar (trisiklik antidepresanlar)
Etkileşim Değerlendirme:
Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuza danışın.
Depresyon için kullanılan bazı ilaçlar, mide ve bağırsak organlarının işlevlerini yavaşlatabilir. Bu da kadife fasülye emilimini düşürebilir. Depresyon için kullanılan bazı ilaçlarla beraber alınması kadife fasülye ürünlerinin etkilerini azaltabilir.

DOZ İLE İLGİLİ
Kadife fasülye uygun dozu kullanıcının yaşı, sağlık ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda, kadife fasülye için uygun doz belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünler her zaman mutlaka güvenli ve dozlarda faydalı olabilirler, aklınızda bulundurun. Ürün etiketleri ile ilgili yönergeleri izleyin, eczacı veya doktorunuza danışarak kullanınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KLORELLA (CHLORELLA) TABLET
ANTİOKSİDANLARIN ÖNLEDİĞİ 7 SAĞLIK SORUNU
Beta Karoten
Bu Besinler Cildi Güzelleştiriyor
Ekinezya Kapsülü
INULİN
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.