Kadında adet düzeni hypothalamus ve hipofiz bezi (beynin tabanında yer alan nohut büyüklüğünde bir organ) tarafından kontrol edilir. Hipofiz bezi Folikül Uyarıcı (FSH) ve Luteinize edici Hormon (LH) adları verilen iki hormon salgılar. Bu hormonlara gonadotropinler denilir. Bu hormonlar, gonad adı verilen kadında yumurtalıkları, erkekte testisleri uyarıcı ve kontrol edici etki yapar.

Şekil 1: Kadın üreme sisteminin şematik görüntüsü

Sponsorlu Bağlantılar

FSH özellikle adetin ilk 2 haftasında salgılanır ve yumurtalıktaki folikül adı verilen kist içerisinde yer alan yumurtanın büyüyüp gelişmesini sağlar. Yumurtalıklarda her 4 haftada bir FSH etkisiyle 1 adet yumurta hücresi gelişir.(şekil 3)

Şekil 3: Hipofiz hormonlarının aylık seviye değişiklikleri

Şekil 2: Yumurta Hücresinin yapısı

Folikül denilen kist duvarındaki bazı hücreler aynı zamanda östrojen denilen kadınlık hormonunu üretir. Östrojen rahim içerisini kaplayan endometrium denilen tabakanın gelişmesini ve ekilen döllenmiş yumurtanın beslenebileceği hale gelmesini sağlar.(şekil 2)

Şekil: Bir adet döneminde yumurtalıklarda hormonal değişiklikler

Sponsorlu Bağlantılar

Adet döneminin ortalama 2. haftasının sonuna gelindiğinde hipofiz bezinden ani olarak yüksek miktarlarda LH hormonu salgılanır. LH piki denilen ani LH artışı sonuncunda olgunlaşmış yumurta kisti çatlayarak yumurtayı içerisinden atar. Bu olaya yumurtlama (ovulasyon) denir.(şekil 4)

Şekil: FSH etkisiyle yumurtanın gelişimi ve yumurtlama

Yumurtlama sonrası yumurtalıklarda kalan hücreler corpus luteum-sarı cisim- denilen bir yapıya dönüşür. Bu yapıdan progesteron denilen başka bir hormon salgılamaya başlar. Progesteron hormonu endometriumu besleyerek, döllenme olması halinde buraya yerleşecek olan embriyonun ekilmesine uygun hale gelmesini sağlar. Progesteron hormonu ayrıca (bazal) vücut ısısının yarım derece yükselmesini sağlar. (Bazal vücut ısısı sabah uyanıp, yataktan kalkmadan ölçülen vücut ısısıdır.)

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kahverengi Akıntı Nedenleri
Kadınlarda İstek Bozuklukları
Gebelikte Saç Dökülmesi
Bıyık Kıllarının Alınması ( Kızlar İçin)
BEYAZ RENKLİ PEYNİR KESİĞİ (ÇÖKELEK) GİBİ AKINTI
Adetli Olmak Mide Bulantısı Yapar mı?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.