Kadın Hastalıkları;

Kadınlar, yaşamları boyunca çeşitli nenlerle kadın hastalıkları uzmanlarına görünürler. Ergenlik dönemine hekime görünmeyi gerekli kılan sorunlar genellikle adet çevrimlerinin başlamamsı, gecikmesi y ada sancılı ve düzensiz adetlerdir. Doğurganlık yılları boyunca doktora görünmeyi gerektiren sorunlarsa daha çeşitlidir.

Bilindiği gibi kadın üreme organlarını dışı ve iç cinsel organlar oluşturur. Dış üreme organları klitoris ve vajina ile büyük ve küçük dudaklardır. İç üreme organları ise rahim, rahim boynu, yumurtalıklar ve fal lop borulardır. Bütün bu organlarda çeşitli hastalıklara görülebilmektedir. Başlıca sorunlar, her organda olduğu gibi iltihaplar (enfeksiyon, zührevi bir hastalığa da bağlı olabilir) ile tümörler (habis ve selim), kistler ve yapısal bozukluklardır. Ayrıca cinsel sorunlarla, gebelik ve hormon bozuklukları gebelik ve hormon bozuklukları da kadın hastalıkları hekimliğinin konularındandır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadın hastalıklarının en yaygın belirtileri kanama, akıntı, ağrı, adet düzensizlikleri, bazen de kısırlıktır. Bütün bu belirtiler kendilerine gözü yanlarıyla hekimin tanı koymasına yardımcı olur. Bu nedenle de muayene için gidildiğinde, hekim hastasına çeşitli sorular sorar. Sorularla rahatsızlığa ilişkin ayrıntılı bilgi edinir. Ayrıca kadının cinsel gelişimi (adetlerin başlama yaşı, seyri vb.) ve cinsel yaşamı da soruşturulur. Çoğu kadına böylesine ayrıntılı bir “soruşturma” anlamsız gelebilirse de muayenenin bu yanının fizik muayene kadar değer taşıdığı unutulmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadın üreme organları bir bütün olarak (hormonların da etkisiyle ) işlev görür. Üreme sisteminin herhangi bir yerindeki bozukluk, bir dizi aksaklığa yol açabildiğinden, nedenin ortaya çıkarılması bazen kolay olmayabilmektedir. Bu durum, özellikle hormon kökenli sorunlar için geçerlidir. Yaygın olan sorunlar genellikle kolay tanı konan (iltihap gibi) ve etkili biçimde tedavi edilebilen sorunlardır. Üreme organlarındaki habis ve selim oluşumlar da, saptandıklarında etkili bir biçimde tedavi edilebilirler.

Doğum kontrolü, istenmeyen gebelikler ve kısırlık da kadınların doktora görünmesini gerekli kılan öteki nedenlerdendir. Doğurganlık dönemi sona erdiğinde ise menopoza ilişkin sorunlar (örneğin vajinada kuruluk gibi) ortaya çıkabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    yumurtalığımın sağ tarafında 4*2,5 cm lik kiste rastlandı. doktor şimdi adet görmem için bir tablet verdi. bir hafta sonrada doğum kontrol hapına başlıycam. ama korkuyorum ne kadar sürede geçer ne yapmalıyım.

    Sağlık

    bede de kist çıktı 2.5 cm di 3.5 cm olmuş doktorda aynı şekilde bana hastalığımı beklemem gerektiğini söyledi
    bu konu da çok araştırma yapıyorum en büyük şey moral moralini yüksek tutup hiçbirşeyi kafana takmaman gerek önce sonrası olur allahın izniyle

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Histerektomi
Kadın Hastalıkları
Kadınlarda İdrar Kaçırma
Adet Öncesi Şişme ve Hassasiyet
RAHİM AĞZI YARASI NEDİR? BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ
Serviks Hastalıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.