KADIN SAĞLIĞI
Kadın vücudu harika,aynı zamanda  karmaşık ve hassastır. Ancak,bir kadının hayatta üstlenmiş olduğu anne, kız, hanım, çalışan, ev kadını rolü kendisini  fiziksel ve zihinsel olarak çok yıpratıcı olabilir. Kalp hastalığı gibi erkeklerde sık karşılaşılan bazı sağlık riskleri kadınlarda da  görünsede  ancak kadınların kendilerine mahsus üreme yolunda meydana gelen bazı belirgin hastalıklara yakalanma riski de vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KADIN İÇİN SAĞLIKLI YAŞAM
Her insan sağlıklı yaşamayı ister. Her insanın da sağlıklı yaşamak için yapması gereken aktivitiveler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi daha uzun ve sağlıklı yaşamak için 10 dakika da olsa fiziksel aktiviteye zaman ayırmaktır. Bu faaliyet kadınların genel sağlığina  yardımcı ve hayatını sağlıklı geçirmek için faydalıdır.

Güçlü bacaklar kadın sağlığı için büyük önem arzeder. Çünkü kadınların çoğu 70 ve 80’li yaşlarda sağlık durumlarında belirgin bir azalış meydana gelmektedir. Bilhassa basit bir düşüşte dahi kalça kırığı görülebilmektedir. İşte bu noktada, yapılan egzersizlerin önemi ortaya çıkmaktadır. Egzersiz ciddi oranda kemik kırıklarını önler. Kemik kırıkları sorunu, günlük bazda kolayca yapılabilen basit uyluk ve bacak egzersizleri ile önlenebilir.

KADIN SAĞLIĞI İLE  İLGİLİ  İPUÇLAR
Kadınların sağlıklı ve mutlu yaşamaları için mümkün olduğunca kendilerine gereken özeni göstermesi  gerekir ve kadınların tüm önceliklerini arkaya bırakarak önce kendi sağlık ve sağlıklı yaşam ipuçlarına göz atması yerinde olacaktır. Şimdi bunlara bir göz atalım;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Daha az stresli olmak için  bilinçli bir çaba içerisinde olun. Stresi önlemek sizin ruh sağlığınız  için daha önemlidir.
  • Doğum kontrol önlemleri ve olası yan etkilerini takip edin. Eğer cinsel etkinlikler sırasında veya sonrasında bazı anormallikler varsa bu durumda derhal jinekoloğunuza danışın.
  • Kemiklerin zayıflamasına eğilimli iseniz, osteoporoz riskini önlemek için doktorunuza danışarak yeterli miktarda diyetinize kalsiyum ekleyiniz.
  • Cildinize özen gösterin. Evde hazılaranan cilt bakımı  ilaçları oldukça kullanışlı olabilir.
  • Düzenli egzersiz ile barışık olun. Bunun için yakınınızdaki bir spor salonunu ya da sağlıklı bir vücut için yogayı tercih edin.
  • Regl döneminde hertürlü anormalliklerden kaçının

KADINLAR İÇİN SAĞLIKLI BESLENME NASIL OLUR?
Bir kadının günlük rutin yaşamında oynadığı birden fazla rolü düşünüldüğünde onun düzenli beslenmesi gerektiğini , gereken mineralleri ve vitaminleri yeterli miktarda almasını gerektiğini söyleyebiliriz. Hızlı bir şekilde sağlıklı beslenme nasıl olur? Bir göz atalım;

 • Taze meyve daha fazla yiyiniz.
 • Yeşil yapraklı sebzeler günlük beslenme içinde mutlaka      bulundurun.
 • İşlenmiş yerine  gıdalar Tam tahıllı gıdalaryiyin.
 • Her gün düzenli kahvaltı yiyin.
 • Yağsız süt ürünleri tüketmeye çalışın
 • Peynir, kırmızı et gibi besinlerde bulunan doymuş yağ alımını kısıtlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kanser Düşmanı Yiyecekler
Helicobacter pylori Enfeksiyonu ve Belirtileri
Mesane Enfeksiyonu
Osteoartrit Hastaları Nasıl Beslenmeli
Cilt (Deri) Biyopsisi
Sağlıklı Hayatın 5 Basit Kuralı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.