Erkeklik ve Kadınlık Bezleri;
Hipofiz ön lob salgılarıyla uyarılan üreme bezleri (kadında yumurtalıkları, erkekte erbezleri) cinsel hormonlar salgılarlar. Cinsiyet kromozomları ile birlikte bu hormonlar, erkeklik ve kadınlıktan sorumludur. (cinsleri ayıran beden nitelikleri), erbezleri, testosteron hormonu üretirle. İki yumurtalık hormonu, östrojen ve progesteron, üreme dönemleri iç in gereklidir.
Bedenin çeşitli yerlerine dağılmış iç salgı bezleri birbirinden bağımsız gibi görünürse de, aslında sıkı bir işbirliği ve karşılıklı bağılık içerisindedirler kanalı olmayan bu bezlerin salgıları, kanın öteki öğeleri ile birilikte, bedendeki milyonlarca hücreye besleyici bir ortam sağlarlar.
Onikiparmak bağırsağının yanında yer alan pankreas, hem sindirim enzimleri, hem de hormonlar üreten bir bezdir. Pankreas dokusu, her biri bez çukurları içeren binlerce lobcuktan meydana gelir burada üretilen enzimler, ana pankreas kanalı yoluyla onikiparmak bağırsağına dökülür. İki pankreas hormonu, glukagon ve ensülin, lobları içindeki kılcal damarlar çevresinde gruplar oluşturan langerhans adacıklarında yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte bütün bu yapılar bezler ve hormonlar kadın ve erkeğin ayrı dünyalarını meydana getirir.
İşin ilginci bütün hormonların kadın ve erkekte aynı olmasıdır. Kadınlık veya erkekelik farkını ortaya çıkartan durum ise bu hormonların kadın ve erkekte daha farklı miktarda salgılanmasıdır. Örneğin: testesteron aslında bir erkekelik hormonudur ancak bu hormon kadınlarda da salgılanmakta ve kadın sağlığı üzerinde gerçekten çok etkili olmaktadır.

Eşey hormonları bir bireyde cinsiyeti, cinsel organların (şekil, büyüklük, renk gb) özelliklerini, cinsler arasındaki vücut değişimlerini, davranışları etkileyerek cinsler arasındaki farkları ortaya çıkartan en önemli salgılardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    20gündür günüm gecti kan alinarak arastirildi ve erkek hormonu cikti…hamile kalamamak yada yan etkileri ne ola bilir, yorumlarinizi bekliyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cilt Kanseri ve Belirtileri
Anüste Kaşıntı
Psikiyatri
Safra
RNA
Dalak
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.