KADINLARDA KISIRLIĞIN NEDENLERİ NELERDİR?

Hamile kalmak için aşağıdaki faktörlerin her birinin yerine gelmesi çok önemlidir:

Yumurta üretilmesi gerekir: Gebeliğin başlaması için yumurtalıkların yumurta salması gerekir. Adet döngüleriniz doktor değerlendirilecek ve yumurtlama gerçekleşip gerçekleşmediği teyit edilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eşinizin spermleri gerekir: Hastalık veya cerrahi bir geçmişe sahip olmadıkça çoğu çiftler için bu bir sorun olmamaktadır. Eşinizin sperm sağlığını değerlendirmek için bazı basit testler yapılabilir.

• Düzenli ilişki olması gerekir: Doğurganlık dönemlerinde düzenli olarak cinsel ilişkiye girmeniz gerekir. Menstüral döngü içerisinde en verimli olduğunuz zamanları doktorunuz size tarif edecektir.

Açık fallop tüpleri ve normal bir rahim olması gerekir: Yumurta ve sperm fallop tüplerinde buluşur. Gebeliğin ilerleyebilmesi içinse sağlıklı bir yere yani normal bir rahme ihtiyaç vardır.

Gebeliğin gerçekleşmesi için karmaşık insan üreme sürecinin her bir parçasının doğru şekilde ilerlemesi önemlidir. Bu süreçteki adımlar aşağıdaki gibidir:

Sponsorlu Bağlantılar

• İki yumurtalıktan biri olgun bir yumurta gönderir.
• Salınan yumurta fallop tüpü tarafından alınır.
• Sperm serviks ve rahim yolunu izleyerek döllenme için fallop tüpüne kadar yüzer.
• Döllenmiş olan yumurta fallop tüpünden rahme doğru iner.
• Döllenmiş olan yumurta rahme yerleşir ve gelişmeye başlar.

Kadınlarda bir dizi faktöre bağlı olarak sıralanan bu sürecin bazı aşamalarında sorunlar yaşanabilir. Kadınlardaki kısırlık da bu faktörlerden bir veya daha fazlasının sonucu meydana gelir.

Yumurtlama bozuklukları

Yumurtlama bozuklukları, seyrek olarak yumurtlama ya da hiç yumurtlamama anlamına gelir. Kısır çiftlerin yaklaşık yüzde 25’i bu nedenden dolayı çocuk sahibi olamazlar. Yumurtama bozukluğu, üreme hormonlarının düzenlenmesinde meydana gelen kusurlardan kaynaklanabilir. Hormonlardan sorumlu birimler hipotalamus veya hipofiz bezidir. Yumurtalıkların kendisinde de sorun olabilmektedir.

Polikistik over sendromu (PKOS):  Polikistik over sendromunda hipotalamus, hipofiz bezi ve yumurtalıkları olumsuz etkileyerek yumurtlamayı engelleyen kompleks değişiklikler meydana gelir. PCOS insülin direnci, obezite, yüz veya vücutta anormal kıllanma ve akne ile ilişkilidir. Ayrıca kadın kısırlığının en sık nedenidir.

Hipotalamik disfonksiyon: Yumurtalıkların uyarılmasından sorumlu iki hormon her ay adet döngüsü içinde düzenli olarak hipofiz bezi tarafından üretilmektedir. Bu hormonlar folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinizan hormon (LH) dır. Aşırı fiziksel veya duygusal stres, çok yüksek ya da çok düşük vücut kilosu ya da son zamanlarda önemli derecede kilo alımı veya kaybı, bu döngüyü bozabilir ve yumurtlamayı etkileyebilir. Bu tür sorunların başlıca belirtisi düzensiz olan veya hiç gerçekleşmeyen adet dönemleridir.

Prematüre over yetmezliği: Bu bozukluk genellikle vücut bağışıklık sisteminin yanlışlıkla yumurtalık dokularına saldırması gibi genetik sorunlardan ya da kemoterapi gibi çevresel etkenlerden kaynaklanmaktadır. Bu tür faktörler yumurtaların erken ve olgunlaşmadan salınmasına neden olur. Yumurtalıklar tarafından yumurta üretiminin azalması 40 yaşından sonra östrojen hormonunun azalma göstermesi ile paralel gerçekleşmektedir.

 • Çok fazla prolaktin salınması: Nadir görülmekle beraber, hipofiz bezi aşırı miktarda “prolaktin” üretimine (hiperprolaktinemi) yol açarak östrojen üretimini azalmasına ve dolayısıyla kısırlık oluşmasına neden olabilir. Bu sorun çoğunlukla hipofiz bezinde ortaya çıkan bir problemden kaynaklanır ancak başka tür bir hastalık nedeniyle alınan ilaçlar da buna neden olabilir.

Fallop tüplerinin hasar görmesi (Tübal kısırlık)

Fallop tüpleri zarar görmüş ya fonksiyonları engellenmişse, spermlerin yumurtaya ulaşmasını engeller ya da yumurtanın rahme düşmesine yol açar. Fallop tüplerinin hasar görmesine ve engellenmesine yol açan koşullar şunlardır:

• Pelvik inflamatuar hastalığı, klamidya’ dan dolayı rahim ve fallop tüplerinin enfekte olması, gonore ya da diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar,

• Son zamanlarda karın veya pelvis bölgesinden ektopik gebelik (dış gebelik) için ameliyat geçirilmiş olması (ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim yerine fallop tüpü içinde gelişmeye başlaması sonucu oluşur)

• Pelvik tüberküloz, tübal kısırlığın dünya çapındaki önemli bir nedenidir.

Endometriozis

Endometriozis, normal şartlarda rahim içinde gelişen dokuların başka bölgelerde gelişmesi sonucu meydana gelir. Bu ekstra doku büyümesi ve bunun için yapılan ameliyat fallop tüplerini engelleyen skarlara neden olarak yumurta ve spermlerin bir araya gelmesini engellenebilir. Ayrıca rahim iç katmanını etkileyerek döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesini de olumsuz yönde etkileyebilir. Endometrozis durumu, doğurganlığı sperm ve yumurtaya zarar vererek dolaylı olarak da gerçekleştirebilir.

Rahim veya rahim ağzından kaynaklanan nedenler

Çeşitli rahim veya servikal nedenler de düşük yapma olasılığını arttırarak doğurganlığı etkileyebilir. Bu tür sorunlar şunlardır:

• İyi huylu polipler veya tümörler (myom veya myomlar) rahim içinde yaygındır. Bunlardan bazıları fallop tüplerini engelleyerek veya döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesini engelleyerek doğurganlığı olumsuz şekilde etkiler. Ancak, rahim içinde myom veya polipler olan pek çok kadın hamile kalmaktadır.

• Endometriozis skarları ve rahim içindeki iltihaplar döllenmiş yumurtanın implantasyonunu bozabilir.

• Doğuştan gelen rahim anormalleri (örneğin rahmin şekli) de hamile kalma ya engel teşkil edebilir.

• Servikal stenoz (servikal daralmaya yol açan kalıtsal bir malformasyon) servikste hasara neden olabilir.

• Bazen serviks (rahim ağzı)  spermin rahim içine ilerlemesini kolaylaştıracak derecede yeterli mukus üretmez.

Açıklanamayan Kısırlık

Bazı durumlarda kadınlarda kısırlık için bir neden hiç bulunmaz. Muhtemel olan durumlardan biri de her iki tarafta da bulunan küçük problemlerin bir araya gelmesi ile kısırlığın oluşmasıdır. Belirli bir neden bulunamaması ümitleri tüketse de zamanla kendiliğinden düzelme de gerçekleşebilir. Bunun birçok örneği mevcuttur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Mittelschmerz
Bunyon Nedenleri ve Tedavisi
Menopoz Belirtileri
Menopoz döneminde beslenme
Meme Kanseri İçin Hormon Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.