KADINLAR DA KULLANABİLİYOR

Kadın prezervatifi(kondomu) rahme sperm gitmesini engellemek için bariyer görevini üstlenen bir çeşit doğum kontrol yöntemidir. Kadın prezervatifinin her iki ucunda halka bulunur ve rahim içindeki tarafı kapalıdır. Yumuşak bir keseden oluşur. Halkalı kapalı ucu vajina içine yerleştirilerek prezervatifin tutulması sağlanır. Diğer açık ucu ise vajinanın dışında kalır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sadece iki kadın prezervatif türünün (FC1 kadın kondomu ve onun yerine çıkan FC2 kadın prezervatifi) kullanımı Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır. FC1 kadın kondomu plastik maddeden (poliüretan) yapılmaktaydı ve artık üretilmemektedir. Onun yerine çıkarılan FC2 Kadın prezervatifi ise sentetik lateks maddesinden yapılmıştır ve silikon bazlı bir kayganlaştırıcı ile önceden yağlanmaktadır.

NİÇİN KULLANILIR?

Kadın prezervatifi gebeliği önlemeye yardımcı olur. Çeşitli yararlarının yanı sıra, kadın kondomu:
• Bir dizi cinsel yolla bulaşan hastalık ve enfeksiyonlardan korunmayı sağlar. Kadın kondomu vajinal bölgeyi kısmen kapladığı için erkek kondomu kadar etkili bir koruma sağlamaz.
• Reçete veya özel bir yerleştirme yöntemi gerektirmeden kullanılabilir.
• Cinsel birleşmeden saatler öncesinden itibaren yerleştirilebilir.
• Nadiren alerjik reaksiyonlara neden olur ve yan etkileri minimal düzeydedir.
• Partner işbirliği ya da ereksiyon halindeki penis gerektirmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu erkek prezervatifini yapmak için kullanılan “Lateks” maddesinin aksine, poliüretan ve sentetik lateksten yapılan kadın prezervatifleri rutubet veya sıcaklık değişimlerinden etkilenmez. Buna ek olarak, bazı kadınlar kadın prezervatifinin en dış halkasının klitorisi uyardığını da belirtmişlerdir.

Kadın prezervatifi herkes için uygun olmayabilir. Eğer aşağıdaki şartları taşıyorsanız başka bir tür doğum kontrol seçeneği denemeniz gerekir:
• Poliüretan veya sentetik latekse karşı alerjiniz varsa,
• Eğer gebelik riski yüksek bir yaş aralığında(30 yaş altı) iseniz, haftada en üç yada daha fazla kez ilişkiye giriyorsanız, kullandığınız vajinal koruma yöntemleri daha önce gebeliği önlemede yetersiz kaldıysa veya kadın kondomunu sürekli olarak kullanamayacaksanız,
• Kondomu yerleştirme tekniğini rahat bulmuyorsanız,

• Kadın kondomunun yerine tam oturmasını engelleyecek şekilde vajinal anormallikler varsa, kadın prezervatifi kullanmamanız önerilir.

RİSKLER

Kadın prezervatifleri kullanan 100 kadından yaklaşık 21 tanesi ilk yıl içinde gebe olmaktadır.  Bunun en büyük sebebi her seks yaptıklarında kondom kullanmamış olmalarıdır.

Kadın prezervatifinin gebeliği önlemedeki başarısızlık oranı erkek prezervatifinden daha yüksektir. Aşağıdaki durumlarda kadın prezervatifi yeterli koruma sağlamayabilir:

• Prezervatif molaları,
• Prezervatifin vajinadan sıyrılması,
• Penisin vajina ile kondomun dış yüzeyi arasına girmesi,
• Kondomun dış halkasının cinsel ilişki sırasında vajinanın içine itilmesi.

Kadın prezervatifinin yerleştirilmesi sırasında yanma hissi, kaşıntı veya döküntü gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

NASIL KULLANMALI?

Bir kadın prezervatifinin kullanmadan önce, talimatları dikkatlice okuyunuz. Eğer kondomun kullanma tarihi geçmişse ya da küçük yırtıklar veya delikler gibi herhangi bir hasar görürmüşse, kondomu atınız ve başka bir tane kullanınız. Seks için ilk kez kullanmadan önce takmak için bir uygulama yapınız. İlk cinsel ilişki sırasında kondomun yerinde kaldığından emin olmak için yakından takip ediniz.

Kadın prezervatifini bir erkek prezervatifi gibi kullanmaktan veya anal seks için kullanmaktan kaçınınız. Kullandığınız bir prezervatifi de bir daha asla kullanmayınız.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kadın prezervatifi kullanmak için:

Paket dikkatlice açın. Prezervatifi yırtma ihtimali olan tırnak ve dişlerinizi kullanmayınız.
Spermisit veya ek yağlama yapmayı düşünebilirsiniz. Kondomun vajina içine yerleştirilmesinden önce gebelikten en etkili şekilde korunmak için, prezervatifin kapalı ucunun dışına “spermisit” sürülebilir. Kondomu daha kolay yerleştirmek ve cinsel ilişki sırasında gürültüyü en aza indirmek için ek olarak su bazlı veya yağ bazlı bir kayganlaştırıcı da kondoma uygulanabilir.
Kadın prezervatifinin yerleştirilmesi. Orta parmak ve başparmağınız ile kondomun sonundaki halkayı kapalı olacak şekilde sıkın ve bir tampon gibi vajinanın içine yerleştirin. Prezervatifin içine parmağınızı yerleştirin ve gidebileceği kadar yukarı itin. Prezervatifin bükülmesine izin vermeyin. Dış halkasının vajinanın dışından yaklaşık 2,5 santim uzak kaldığından emin. Seks yapmadan yaklaşık sekiz saat önce kondomu vajinaya yerleştirebilirsiniz.
Penisi kondomun içine girerken yönlendiriniz. Penisin vajina ve prezervatifin dış yüzeyi arasına kaymasına engel olunuz. Ayrıca seks sırasında kondomun dış halkasının vajinanın içine itilmediğinden emin olunuz.
• Seksten sonra prezervatifi dikkatle çıkarınız. Kondomun içinde meni olduğu için, dış halkasını büküp yavaşça çıkarınız. Çıkardığınız kadın kondomunu tuvalete değil çöpe atınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adetli Olmak Mide Bulantısı Yapar mı?
Çekici Bacaklar İçin İpuçları
Adet Görme
Yumurtalık Kisti
Osteoporoz
Kadınlarda Kalp Kalp Krizinin Uyarıcı İşaretleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.