KADINLARA HANGİ VİTAMİNLER İYİ GELİRKadınlara Hangi Vitaminler İyi Gelir

Vitaminler ve antioksidanlar sağlıklı bir vücut için önemli bileşenlerdir. Yetersizlikleri durumunda çeşitli sağlık sorunları meydana gelir. Bilindiği gibi vücudumuz belirli vitaminler dışında bütün vitaminleri üretemez. Bu nedenle gerek diyet gerekse de takviyelerle vitamin alımının önemsenmesi gerekmektedir. Elbette zamanla ve yaşla birlikte kişilerin vitamin gereksinimleri de değişir. Yanı sıra cinsiyet de vücut sistemleri için gerekli olan günlük vitamin gereksinimleri de etkileyebilir. Eğer mükemmel bir sağlıklı yaşamınızın olduğunu düşünmüyorsanız vitamin takviyeleri almanızın zamanı gelmiştir. Peki hangilerini?

Sponsorlu Bağlantılar

1- ANTİOKSİDAN GÖREVİ OLAN VİTAMİNLER

Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu yaş ve hastalığa bağlı yıkımlara karşı güçlü bir savunma özelliği gösterir. Birkaç vitamin bu özelliğe sahiptir.

A (retinol ve karotenoidler), C ve E vitamini en güçlü antioksidanlardır. Bu vitaminler serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltarak kronik cilt hastalığı riskini azaltır ve yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

A vitamini sağlıklı bir görüş, deri ve mukoza sağlığı, yumuşak doku ve kemikleri güçlendirmek için önemlidir. A vitamini eksikliğinde göz kuruluğu, anormal kemik gelişimi ve üreme sistemi sorunları meydana gelecektir. Önemli kaynakları arasında kayısı, kavun, brokoli, guava, şeftali, karpuz, havuç, kabak, lahana ve papaya yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

C vitamini parlak renkli meyve ve sebzelerde bulunan ve aynı zamanda askorbik asit olarak bilinen bir vitamindir. Yara iyileşmesi, kolajen gibi bağ dokusu sağlığının korunması, bağışıklık sistemi sağlığı, kırmızı kan hücrelerinin üretimi, noradrenalin (konsantrasyonunu ve uyanıklığı artıran kimyasal) üretiminde bir rol oynar. Ayrıca stres ve yaşlanma sürecine de olumlu yönde etki eder. Portakal, patates, biber, çilek, greyfurt, brokoli, kivi ve domates zengin kaynaklarıdır.

E vitamini ise öncelikle kalp için önemlidir. Bunun yanında yaşlanma sürecini yavaşlatma, alyuvar üretimi ve hücre zarına bakım için önemlidir. Aşırı dozda kanama riskini yükseltebilir. Soğuk su balıkları, mısır ve ayçiçeği tohumu, aspir yağı, buğday tohumu, fıstık ezmesi ve margarin önemli kaynaklarıdır.

Antioksidan vitaminlerin yeterli alımını sağlamak için taze meyve ve sebzenin yanı sıra dengeli beslenmeye özen gösterin.

2- B VİTAMİNİ

B vitaminleri enerji ve canlılık için önemlidir. Kırmızı kan hücresi üretimi, bilişsel işlevler ve DNA onarımı B vitamini ile ilgilidir.

B6 vitamini: Alyuvar üretimi, metabolizma ve beyin sağlığı için önemlidir. Tavuk, yulaf ezmesi, tahıl ve tohumlar, et, muz, avokado ve fasulye önemli kaynakları arasında yer alır.Kadınlara İyi Gelen Vitaminler

B12 vitamini: Vücudumuzdaki hücrelerin bölünmesi ve tamirinde önemlidir. Yanı sıra hayati önemi olan proteinlerin üretiminde de önemlidir. Yetersizliği durumunda anemi, uyuşma ve karıncalanma ve yorgunluğa neden olur. Belirli mide sorunları yaşayanlar ve gastrik bypass geçirmiş olanlar için genellikle aylık B12 enjeksiyonu gerekir. Yumurta, peynir, süt, yoğurt ve balık önemli kaynaklarıdır.

Folik asit: Folik asit beyin gelişiminde önemli ve tüm hamileler için yeterli folik asit alımı gereklidir. Folik asit DNA ve RNA oluşumunda önemlidir. Yeşil sebzeler, turunçgiller, karpuz, çilek, baklagiller, yumurta ve et zengin kaynaklarıdır.

Sağlıklı bireylerde, B vitamini eksikliği nadirdir. Hamile kadınlar spina bifida gibi doğum kusurlarını önlemek için doktorları ile konuşarak takviye şeklinde almalıdırlar. Bağırsak sorunları olan yaşlı kişiler de doktorlarıyla konuşmalı ve periyodik olarak B12 düzeylerini ölçtürmelidirler.

 3- D VİTAMİNİ

D vitamini kalsiyum ve fosfor dengesinin sağlanmasında önemlidir. İnce kemikler ve minör travma kırıkları D vitamini eksikliğinin (osteoporoz) sonucudur. Güneş ışığı D vitamini üretimini tetikler ve balık da D vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır.

Yaşlılar ve çok güneşe çıkmayan kişilerin D vitamini takviyesi almaları gerekir. Kalsiyum ile birlikte D vitamini takviyesi alınması osteoporozu önlemeye yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yumuşak Bacaklar İçin Ne Yapılır
Adet Görme
Kronik Pelvik Ağrı
Hindistan Cevizi Yağı İle Yüz Nemlendirme
Osteoporoz
Bacaklardaki Koyu Kırmızı Noktalara Bakım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.