KADINLARA NORMAL DOĞUM ÖNERİSİKadınlara Normal Doğum Önerisi

Yüzyıllardır devam eden ve günümüzde de teknolojik imkânların artmasına rağmen önerilen vajinal doğumun hem anne hem de bebek üzerinde birçok olumlu faydası bulunmaktadır.

Devam eden bilimsel çalışma sonuçları da her gün doğal yolla doğumun daha önce bilinmeyen bir yeni faydasını ortaya çıkarmaktadır. Doğal olması ve müdahale gerektirmemesi vajinal doğumun en güvenli, en pratik ve avantajlı yönlerindendir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vajinal Doğumun Bebek İçin Faydaları

Bebekler genellikle doğal olarak doğmaya hazır oldukları zaman doğarlar. Sezaryen tercihi ise genellikle doğumun beklenen süresinden bir veya iki hafta önce gerçekleştirilmesine neden olur. Ancak, doğal olarak doğmaları beklenirse birçok bebek 41 ya da 42 hafta sonunda doğarlar. Herhangi bir yanlış hesap sonucu sezaryen ile alınan bebek prematüre doğduğu için daha sonra akciğerlerin az gelişmesinden dolayı solunum problemleri yaşayabilir.

Vajinal doğum ile doğan bebeklerde ise solunum problemleri riski önemli derecede daha azdır. Bebeğin göğüs kafesindeki sıkışma, doğum sürecinde amniyon sıvısını dışarı attığı için akciğerlerin solunum için hazır olmasını sağlar. Sezaryen ile doğan bebeklerde solunum sıkıntısı sendromu ve astım riski yüksek olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğum kanalından geçiş kalp-damar sistemini uyararak kan dolaşımını artırır ve doğum için bebeği hazırlar. Bu sürecin aynı zamanda bebeğin koordinasyonu için de uzun vadeli faydaları olduğuna dair çalışma verileri bulunmaktadır. Kranial osteopatlar’ın bebeğin vajinal yolla mı yoksa sezaryen ile mi doğduğunu belirlemede etkili olduğu bildirilmektedir.

Bebekler doğum kanalından geçerken koruyucu bakterileri de alır. Bu bakteriler bağırsakta kolonize olarak dengeli bir bağışıklık sistemi geliştirmektedir ve çocukluktan itibaren yetişkinliğe kadar önemlidir.

Bebekler normal doğum sırasında ayrıca katekolamin hormonlarındaki dalgalanmadan da fayda görürler. Bu hormonlar bebeklerin annelerine daha bağlı olmalarını ve aralarındaki iletişimin daha kuvvetli olmalarını sağlar. 

Benzer şekilde, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan hormon olan endorfin, ilaçsız bir doğum sırasında plasenta ve göbek kordonunda saklı tutulmaktadır. Dolayısıyla bu hormonlar bebeğin rahim dışındaki yaşama uyumunu kolaylaştırabilir ve doğum kanalında daha rahat etmelerine yardımcı olabilir.

Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin emzirme sırasındaki emme ve memelere masaj yapma gibi refleksleri de daha güçlüdür. Doğumdan sonraki 90 dakika içinde emzirmeye başlayıp daha uzun süreler emzirme yetenekleri de olmaktadır. Doğumdan kısa süre sonra emzirmeye başlamasının hem anne hem de bebek için önemli faydaları vardır.

2008 yılında Avrupa’da yapılan bir araştırmada, vajinal doğan bebeklerde tip 1 diyabet görülme riskinin cerrahi yolla doğanlara göre %20 daha düşük risk taşıdığını göstermiştir.

Doğum süreci, normal doğumlu bebeklerin sezaryen ile doğanlara göre stresle başa çıkmada da daha başarılı olduklarını ortaya koymaktadır. Sezaryen doğum dramatik olarak strese karşı verilen tepkiyi tetikler.

Eğer vajinal doğum ilaçsız olursa, bebek doğum sırasında uygulanan ilacın herhangi bir yan etkisini yaşamaz.

Anne ve bebek arasındaki ciltten cilde ten teması doğal doğumdan sonra daha kolay oluşmaktadır. Bunun optimum beyin gelişiminin yanı sıra daha iyi bağlanma ve emzirme başarısı da dahil olmak üzere bebeğe birçok fizyolojik faydaları vardır.

Vajinal yolla doğum yapanlara yoğun bakım ünitesi daha az olasılıkla gerekli görülebilir.

Vajinal Doğum Anneye Faydaları

Hızlı iyileşme: Doğal vajinal doğumdan sonra iyileşme çok hızlı gerçekleşmektedir. Genellikle anne herhangi bir destek olmadan ayağa kalkabilmekte ve bebeğine bakabilmektedir. Birkaç gün içinde ise ailesine ve ev işlerine katılabilir.

Hastanede daha az kalma: Eğer anne doğumu hastanede yapmışsa, doğumdan hemen sonra taburcu edilebilir. Hastaneden daha az kalmanın aynı zamanda finansal faydaları da vardır. Yanısıra;

  • Başarılı bir vajinal doğum sonrası anneler kendilerini duygusal olarak güçlenmiş hisseder ve başarılarının tadını çıkarırlar.
  • Vajinal doğumda sezaryen ile doğuma göre daha düşük anne ölüm oranları vardır.
  • Önceki cerrahi hasarlar nedeniyle gelecekteki doğumda komplikasyon gelişme riski yoktur.
  • Post-operatif enfeksiyon veya komplikasyon riski yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Baldır Ağrısı önemli sorunların habercisi olabilir.
Mantar Zehirlenmesi
Anevrizma
Ruh Sağlığının Korunması
Beyincik
Dizde Sıvı (Su) Bitmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.