KADINLARDA ADET KANAMASI

Bazı kadınlar, adet kanaması sırasında, bilhassa başlangıç günlerinde ağrı, sıkıntı, yarım başarısı ve cinsel ilişkiye karşı isteksizlik gibi bir takım sıkıntılar doğurduğu için, bir nevi ruhen rahatsızdırlar. İşte bu sebeple eşlerini ikinci bir sıkıntıya sokmamak için kadınlar bu vaziyette boşanmaları da uygun değildir. Bu durum dinimizce de yasaklanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlarda adet kanamasının belli bir zamanı vardır. Özür kanamasında ise belli bir zaman yoktur. Adet kanaması rahimden gelir. Özür kanı ise vücudun damarlarından gelir.

Kadınlarda görülen adet kanamalarından dolayı kötü bir koku meydana gelir, bu kokuyu gidermek için safran gibi güzel bir koku kullanmaları tavsiye edilmiştir. Adet kanının kötü kokusunu gidermenin diğer bir yöntemi ise ödağacı veya reyhan o bölgeyi tütsülemektir.

Bazı emzikli kadınlar adet görmezler. Bazı kadınlarda ise yaş itibariyle adetin zamansız kesildiği görülmüştür. Böyle durumlarda eskiden kanamanın devamını sağlamak için kadınların uyluk damarlarından kan alınırdı.

Hayızlı kadının sosyal durumu eski toplumlarda, onu evden çıkarırlar, onunla beraber yemezler ve onunla oturup kalkmazlardı. (hatta onun dokunduğu her şeyin pis olduğuna inanırlardı) İslamiyetlin gelmesiyle bu durum kuranı kerimde de buyrulduğu gibi “Ya Muhammed! Senden, kadınların adet kanasından sorarlar. De ki: “o pisliktir! Adet kanası zamanında kadınlardan uzak durun, temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın! Temizlendikleri zaman, Allah’ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın..” şeklinde inen ayetle adet kanının pis olduğunu böyle bir durumda kadınlarla cinsel ilişkiye girmenin uygun olmayacağı bildirilmiştir. Peygamber efendimiz ise “adet kanaması gören kadınlarla beraber yeğiniz-içiniz! Onlarla beraber bir evde oturup kalkınız! Yalnızca cinsel ilişkiye girmeyiniz” diyerek adetli kadınla cinsel ilişkiyi yasaklamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

ADET SÖKTÜRÜCÜLER

Kadınlarda adet kanamasını çoğaltan bazı nesneler vardır; bunları özetle sıralayacak olursak; kekik, idrarı ve adet kanamasını söktürüp çoğaltır. Papatyanın suyu içilir veya lapasının üzerine oturulursa, idrarı ve adet kanamasını söktürür. Sarımsak, adet kanamasını çoğaltır. Havuç tohumu adet kanamasını söktürür. Çağman otunun kaynatılmış suyu içilirse, adet kanamasını çoğaltır. Çörekotu yemek, adet kanamasını ve sütü çoğaltır. Çörekotundan bi defasında (1.6 gram); bir günde (6.4 gram)’dan fazla alınmamak suretiyle adet kanının çoğaltılmasına etkin bir rol oynar.

ADET KESİLMESİ VE BELİRTİLERİ

Kadınlarda görülen bu adet kanının hangi yaşta kesileceğinin kesin olarak bilinmemekle beraber yapılan araştırmalarda genellikle elli beş yaş ve üzeri kadınlarda adet kesilir. Bazı görüşlere göre ise adetten kesilme yaşı; iklim, ırk ve kadının vücut yapısına göre değişir. Bu sürede kadınlarda cinsel arzu git gide zayıflamaya başladığı gibi, aynı durum erkeklerde de belirgin bir vaziyette ortaya çıkar. Bunların belirtileri ise adet gören kadınlarda adet sürelerin uzamaya başlaması, sıcak terlemelerin meydana gelmesi, psikolojik sıkıntıların görülmesi, bazen vücutta sivilciler ve kaşıntıların meydana gelmesi. Kadın rahminin çocuk yapamaz hale gelmesi vs.gibi sebepler sayılabilir.

Evli olup ta boşanma durumuna gelen eşlerin bu hassa dönemleri gözetlemeleri gerekir, zira bir kadın erkeğinden boşanıp da diğer bir erkek ile evlenmeye karar verirse ilk eşinden hamile olup olmadığının kesinlik kazanması için bekleme süresi gözetilmelidir. Bekleme süresi (iddet) açıklanırken, adet gören kadınla, adetten kesilmiş kadınları birbirinden ayırarak: “Kadınlarınızdan (yaşlılık sebebiyle) adetten kesilenler ile henüz (genç olması nedeniyle) adet görmemiş olanların (hamile olup olmadığından) şüphe ederseniz, onların bekleme süreleri üç aydır. Hamile olanların bekleme süresi ise, doğum yapıncaya kadardır. Şeklinde olduğunu hatta ve hatta diğer bir ayette “boşanmış kadınlar kendi kendilerine üç adet görüp temizleninceye kadar beklerler. Eğer onlar Allah’a ve ahiret gününe inanıyorlarsa, rahimlerinde allah’ın yarattığını (hamile olduklarını) gizlemeleri onlar için helal değildir…” diye buyurmuştur. Bu durumda günümüz gençliğine baktığımızda geçici bir heves uğruna gençlerimiz ta küçüken okul yıllarında birbirlerini sevipte ayrılanlar çok olmaktadır, eğer kazaran hamile kalan kız ailesinden veya çevresinden korktuğu için böyle bir şeyin de başına ilk defa geldiği için kendisini sevip de terk eden erkek de sahip çıkmadığı takdirde genç kız çaresiz olarak kürtaj yolunu seçiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  bi sorum olucak… bütün kadınların yaşadığı klasik bi durum bu…ben adet dönemlerinde çok şiddetli bir ağrı çekiyorum hap tedawisi gördüm ama kısa süreli bi çare oldu bu… bu ağrıyı bitirecek yada azaltacak bir çare arıyorum.. yardımcı olursanız çok sevinirim..teşekkürler

  Sağlık

  mrb ben ilk gebeliğimde ikiz dogurdum erken dogum oldu 1 buçuk ay 3 ay sonra adete girdim ve dört ay geçtikten sonra bidaha girdim adete adet günüm 10 gün sürdü iki gün sonra eşimle ikişkiye girdim ilişkide kanama oldu bu neden böyle oldu ne yapmamı tafsiye edersiniz saygılarımla şimdiden tşk ederim

  güldalı

  adet başlayalı bir ay oluyor bitmek bilmiyor. adet biteceği yerde .sürekli kan şiddetleniyor,çoğalıyor….hiç halim kalmadı..

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğu’dan gelen güzellik sırları
ilk adet kanaması
ferc fıtığı
Meme Başı Akıntısı Nedenleri
Menoraji Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Memede Ağrı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.