Sponsorlu Bağlantılar

KADINLARDA AKINTI
kadınlarda akıntı resimiTüm kadınların sorunudur vajinal akıntılar. Kadının evli ya da bekr olması akıntının gelmeyeceği anlamına gelmez. Akıntıların çoğu, vajinanın kendi özelliğinden kaynaklandığı ve tüm kadınlarda görüldüğü için normal bir süreçtir ve zararsızdır. Fakat ister bu şeklide olsun isterse bir rahatsızlığın habercisi olsun kesin bir gerçek var. O da bayanların bu durumdan şikyetçi olduğu.

Makalemizde siz kadınların özel sorunu olan vajinal akıntı durumunu inceledik. Akıntı nedir? Akıntıya sebep olan etkenler nelerdir? Akıntı çeşitleri nelerdir? Akıntı tedavisi nasıl yapılır? gibi birçok sorunun cevabını vermeye çalıştık. Faydalı olması dileği ile…

Sponsorlu Bağlantılar

AKINTI NASIL OLUŞUR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Vajina, doğası gereği nemli bir yapıya sahiptir. Vajina çeperindeki salgı bezlerinden salgılanan sıvı bu alanı nemli bir hale sokar. Nemlilik yani ıslaklığın artması ise kadınlarda akıntıyı oluşturur. Aslına bakarsanız, akıntının rengi ve kokusu, bu akıntının bayanda hastalık habercisi olup olmadığının bir belirtisi olabilir.

Yukarıda da kısaca değinildiği gibi akıntıların büyük bir oranı normaldir. Biz bunlara tıp dilinde “Fizyolojik akıntı” adını vermekteyiz. Bu tip akıntılar tamamen tehlikesiz olan akıntılardır. Peki, nasıl anlaşılır akıntının fizyolojik olup olmadığı. Akıntılar, sürekli, kokusuz ve renginin şeffaf beyaz ya da açık sarı olması, idrar yaparken yanma, kanama, ağrı gibi durumları meydana getirmiyorsa bir sorun teşkil etmemektedir. Ne işe yarar o zaman bu akıntı.  Kadın vajinasını mikroplardan korur, Cinsel ilişki sırasında kayganlık sağlar, hamilelik öncesinde vajinaya düşen spermlerin rahme ulaşmasını kolaylaştırır, bünyesinde topladığı mikropların dışarıya atılmasını sağlar.

Fizyolojik olmayan akıntılar ise genelde çevresel sebeplerden dolayı oluşan hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Fizyolojik olmayan akıntılar, sarı yeşil rengi, kötü kokusu, beyaz çökelek gibi pütürlü yapısı, kaşıntı, yanma ve ağrı gibi etkilerinden anlaşılabilmektedir.

FİZYOLOJİK AKINTININ SEBEPLERİ NE OLABİLİR?

 • Hamilelikte,
 • Antibiyotik kullananlarda,
 • Şeker hastalarında,
 • Fazla sayıda kişi ile korunmasız ilişki,
 • Tampon kullanımı,
 • Sentetik iç çamaşırı kullanılması ve çok dar giyecekler,
 • Nemli çamaşırla oturulması,
 • Vajina içinin sık ve sabunla yıkanması, kokulu tuvalet kğıtları,
 • Aşırı klorlu havuzlara girmek,
 • Başkasına ait özel çamaşırların kullanılması,
 • Östrojen, kortizon ve spiral kullanımı,
 • Bakteri, virüs ve mantar hastalıkları,
 • Cinsel bölgelerin temizliğine dikkat edilmemesi,
 • Yalın ayak soğuk zeminlerde gezmek,

TEDAVİ NASIL YAPILMALIDIR?
Fizyolojik olmayan akıntıların hastalık habercisi olduğunu unutmamalısınız. Vajinal akıntınız yukarıda saydığımız belirtileri gösteriyorsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Çünkü sizde oluşan akıntının nedeni ve akıntıya sebep olan hastalık etkeni ne ise iyice araştırılmalı ve ona göre tedavi olunmalıdır. Doktorunuz vajinanızdan aldığı numuneyi laboratuarda inceleyerek size bir teşhis koyacak ve hemen ardından uygun tedaviyi başlatacaktır. Yine de yukarıda akıntıya neden olan faktörleri inceleyerek akıntı oluşumuna engel olabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Kızlarda meydana gelen akıntıyı teşhis etmek için ince aparatlar kullanılmaktadır. Fakat bu araçlar kızlık mührüne bir zarar vermemektedir. Sponsorlu Bağlantılar

Yazıyı Arkadaşlarınıza önerin
Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
özlem yıl.
14 Nisan 2013

bende sürekli beyaz akıntı oluyo normalden fazla geliyo kaşıntı oluyo kullandım fitiller iyi gelmiyo etkili bi ilaç önere bilirmisiniz

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ferc fıtığı
Vajinal Mantar
Amenore / Adet görmemek
Doğum Kontrol Haplarının Yararları
Rahim Kanseri
Meme Başı Akıntısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.