KADINLARDA BEYAZ AKINTI- LÖKOREKadınlarda Beyaz Akıntı- Lökore

Beyaz akıntı (ayrıca “leucorrhea= lökore” da bilinir), kadınlardaki aşırı akıntı kaşıntı ya da yanmaya neden olabilir. Lökorenin fizyolojik veya patolojik olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Yani her beyaz renkli akıntı kötü anlam ifade etmiyor olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KADINLARDA BEYAZ AKINTI ÇEŞİTLERİ

Fizyolojik lökore kadınlarda normal olarak ifade edilen akıntı çeşitidir. Genellikle bol ve oldukça parlak değil ve kokusuzdur. Kadınlarda beyaz fizyolojik akıntı, deri veya mukozayı tahriş etmez, zarar vermez. Kadınlarda fizyolojik beyaz akıntı adet öncesinde bir miktar artabilir. Hamile kadınlarda, fizyolojik vajinal akıntı miktarı cinsel ilişki sırasında ve doğum sonrası dönemde artar. Beyaz akıntı ergenlik çağındaki kızlarda da oluşabilir.
Patolojik lökore bol miktarda olması yönü ile hemen fark edilen bir akıntıdır. Patolojik olması onun bir hastalık tarafından tetiklendiğini anlatmak için kullanılır. Bu tür akıntılar ise yeşilimsi ve sulu yapıda ayrıca hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Beyaz renkli patolojik akıntı genellikle bulaşıcı hastalıkların bir belirtisidir ve yanma, kaşıntı ve genital bölgenin neminin artmasına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu zaman, kadınlardaki patolojik lökore vajinal mukoza iltihabından kaynaklanır. Bu enfeksiyonlar, vajinit veya colpitis olarak adlandırılır. Servisit (serviks iltihabı) hastalığının ana tehditi ise diğer hastalıklar ile birleşerek kadını daha fazla etkilemesidir.

BEYAZ AKINTININ KAYNAĞI

Fallop tüplerinden lökore – Beyaz akıntı fallop tüplerinin iltihabının bir belirtisi olabnilir. İltihap yada irin içeren bir sıvı fallop tüplerinde birikir. Bunun nedeni bulaşıcı bir enfeksiyon yada inflamasyon olabilir. Sonraki aşama bu irin vajina ve rahim içine doğru giriş yapar. Daha sonra madde rahim ve vajina girer. Fallop tüpünden bu şekilde gelen bir beyaz akıntı fallop tüpü kanseri belirtisi olabilir. Fallop tüplerinden gelen sulu akıntı kan ile karışarak açık sarı bir renge sahip olabilir.Kadınlarda Beyaz Akıntı- Lökore Nedenleri

Uterin rahim patolojileri kadınlarda lökoreye neden olabilir. Polipler,fibroidler, miyomlar ve kanser de akıntıya neden olmaktadır. Endometriti olan kadınlarda rahimden beyaz renkli akıntı meydana gelebilir. Bu akıntı genellikle pürülan (irinli) veya suludur.
Servikal bezlerin işleyişindeki bozukluklar servikal lökorenin salınmasına neden olur ve mukus salgılanmasında bir artış meydana gelir. Kadınlarda bu beyaz akıntı yaygın hastalıklar (tüberküloz ve endokrin sistem bozuklukları) ve kadın hastalıkları (servisit, polipler, rahim yırtılması sonrasında meydana gelen sikatrisyel değişiklikler) neticesinde ortaya çıkabilir. Servikal mukus doğal olarak lökoredir. Servisit yaşayan kadınlarda, bu akıntı irin içerebilir ve polip yada polipleri olan kadınlarda ise akıntı kan içerebilir.

Vajinal leukorrhea kanın sıvı kısmı kılcal damarların dışına çıktığında meydana gelir. Özellikle mukoz membran (mastürbasyon) yada kimyasal / termal etkisi (sıcak sıvılar şırıngalama) üzerinde mekanik bir etki olduğunda kadınlarda bu beyaz akıntı oluşabilir. Vajinadan beyaz akıntı ayrıca patojen mikroorganizmaların neden olduğu vajinanın mukoza iltihabı gibi tıbbi bir durumdan da kaynaklanabilir.

BEYAZ AKINTININ NEDENLERİ

Kadınlarda lökore jinekolojik hastalıkların bir belirtisidir. Kadınlarda lökorenin sık nedenleri arasında enflamasyon, travma ve tümörler yer almkatdır. Beyaz akıntı, kaynaklandığı yer (rahim fallop tüpü, servikal, vajinal, vestibüler) itibarı ile meydana gelebilir. Beyaz akıntıya eşlik eden irin varsa bu durum büyük ihtimal ile inflamasyon nedeni ile oluşmaktadır. Kan ile karışık olan durumlar ise bir tümör, olası sorumlu olabilir.

JİNEKOLOJİK HASTALIĞI OLAN KADINLARDA BEYAZ AKINTININ NEDENLERİ NELERDİR?

 • Adneksit
 • Vajinit
 • Colpitis
 • Colpoptosis

Ayrıca bunların dışında;

 • Şırınga kullanma
 • Düzenli kimyasal kontraseptif kullanımıKadınlarda Beyaz Akıntı- Lökore Tedavisi
 • Pelvik bölgede durgunluk
 • Sedanter yaşam tarzı
 • Genital hijyen kurallarına dikkat etmeme

KADINLARDA BEYAZ AKINTI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Beyaz bir akıntı oluştuğunda hemen bir jinekologa görünmelisiniz. Doktor laboratuvar tanısı yapmak ve bir tedavi yöntemi belirleyecektir. Bu tür akıntıların kişiye özel tedavi gerektirdiğini unutmayın ve başkasına iyi geldiğini düşündüğünüz bir ilacı siz kullanmayın. Sadece sadece bir jinekolog size yardımcı olabilir ve doğru ilaçları reçete edebilir. Aşağıdaki ilaçlar sıklıkla beyaz akıntı varlığında reçete edilen ilaçlardır;

 • Antibiyotikler
 • Vajinal mumlar
 • Fizyoterapi

BEYAZ AKINTI NASIL ÖNLENİR?

Öncelikle, lökoreyi önlemek için profesyonel bir jinekolog ile görüşerek hijyen kurallarına dikkat etmelisiniz. Partneriniz ve kendinizin cinsel organlarınızın hijyeni ve bir hastalığının olmaması, hem hastalığın oluşmaması hem de devam etmemesi açısından önemlidir. Ayrıca cinsel organlar ve üreme sistemi ile ilgili kuşkulandığınız yada farklı bir durum hissettiğinizde bu durumu mutlaka doktorunuz ile paylaşın.

Yukarıdaki önemli unsurların dışında akıntınızda herhangi bir renk, koku veya vajinal akıntının yoğunluğu konusunda dikkatinizi çeken bir durum sözkonusu olduğunda hemen bir jinekoloğa görününüz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göğüste (Memede) Kırmızı Şişlik
Kadınlarda Beyaz Akıntı- Lökore
Yumurtalık Hastalıkları
Kandida (Candida albicans) Mantar Enfeksiyonu
Yumurtalık Büyümesi Nedenleri
KOLTUK ALTINDA BEZE, ŞİŞLİK, KİTLE, YUMRU
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.