Belirtiler;
Cinsel faaliyet sırasında cinsel heyecanın az olması veya hiç olmaması

İlişki öncesi oyunlar sırasında cinsel uyarı için bol bol fırsat bulunmasına rağmen cinsel ilişki sırasında vajinanın nemli değil, kuru olması

Bazen ağrılı ilişki.

İstek bozukluklarıyla duyum bozuklukları arasında fark vardır. Duyum bozukluğunda, cinsel faaliyet için istek vardır, fakat bu faaliyetten zevk alınmaz. Başka bir ifadeyle, siz seks (cinsel ilişki) isteğini duyarsınız, fakat ilişkide bulunduğunuz zaman vücudunuz sizinle işbirliği yapmaz ve bunu yeterli vajinal salgılama yapmayarak belirtir. Cinsel ilişki fiziki yönden sizi gerektiği gibi uyaramıyordur.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer cinsel problemlerde olduğu gibi, anlaşılması gereken ilk şey bir olayın bir iki defa olmasının, probleminiz olduğu anlamına gelmeyeceğidir. Bir duyum bozukluğunun her hangi bir şekilde problem sayılması için, durumun sürekli olması gerekir.

Duyum bozukluğunun nedenleri çeşitlidir. Fizik olmayan nedenler ağır basmaktadır. Bunlar arasında eşe karşı öfke veya şiddet duyguları, depresyon ve stres vardır. Cinsel aktivite sırasında söz konusu olan duyguları değerlendirmek için insanın dikkatini bunların üstüne toplaması gerekir ve bunu engelleyen her hangi bir şey problemin temelini oluşturabilir.
Eş tarafından uyarılmak eksikliği de neden olabilir. Yeterli ön hareketler (oyunlar) önemlidir; istediğiniz ölçüde uyarıcı hareketler yapmayan bir eşe tepki göstermemek hiç de duyum bozukluğu değildir. Yetersiz cinsel uyarıya karşı normal bir tepkidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cinsel ilişki için de aynı şey geçerlidir, şayet cinsel ihtiyaçlara yeterli dikkat yöneltilir ve ona rağmen heyecanlanma ( uyarılma) ile sonuçlanmazsa, duyum bozukluğu var demektir.
Fiziki duyum bozukluklarından biri ağrılı ilişkidir.Cinsel bölgeyi etkileyen birçok fiziki rahatsızlık bu duruma yol açabilir. Bunlar arasında vajina tahrişleri, enfeksiyonlar ve doğum kontrolü için kullanılan cihazlara tepkiler vardır.

Uyarıcı hareketlerin veya isteğin yokluğu nedeniyle vajinada yeterli kayganlığın bulunmayışı tabii ki, ağrılı ilişkiye neden olabilir. Menopozdan sonra vajinayı kaplayan mukoza bir ölçüde incelir ve böylece, daha önce zevkli olan ilişki ağrılı hale gelebilir.

Teşhis;
Eğer kendinizde duyum bozukluğu olduğundan şüpheleniyorsanız bu konuyu doktorunuzla görüşün. Doktorunuz, fiziki sağlığınız, almakta olduğunuz ilaçlar, eşinizle ilişkiniz ve cinsel ilişki sırasındaki durumlar hakkında sorular soracaktır. Eğer ilişki ağrılıysa, bir pelvis (alt karın) muayenesi gereklidir. Doktorunuz aynı zamanda, ağrıyı tam olarak hangi anda ve vajinanın hangi noktasında hissettiğinizi tam olarak belirlemek amacıyla sorular soracaktır; örneğin derin basınçlar acı veriyorsa, doktorunuz rahimde bir yaralanma veya arıza olduğundan şüphelenebilir.

Duyum Bozukluğu Ne Kadar Ciddidir?
Uzun süren bir duyum bozukluğu seks hayatınıza, zevk almanızı önleyerek zarar verebilir. Bu durum aynı zamanda, sizi tatmin etmediğini bilen eşiniz için de problemler yaratabilir. Eğer bir iltihap veya yara varsa, buna rağmen ilişkiye devam etmek durumu kötüleştirebilir.

Tedavi;
Eğer ikincil etki olarak duyum bozukluğuna yol açan bir rahatsızlığınız varsa, doktorunuz bunu tedavi edecektir. Almakta olduğunuz ilaçlar veya kullanmakta olduğunuz doğum kontrolü yöntemleri cinsel tepki durumunuzu etkileyip, etkilemedikleri belirlemek için değiştirilebilir veya bırakılabilir. Buna ek olarak, yaygın bir ağrı kaynağını hafifletmek için ilişki sırasında vajinayı kayganlaştıracak krem gibi maddeler kullanılabilir.

Fakat bazı vakıalarda tedavi, fiziki olmayan nedenlere yöneltilir ve danışmanlık gerekli olabilir. Danışmanlık, size ve eşinize normal cinsel faaliyet sırasında zevkli duyguları koruyabilmek için yardımcı olmak üzere belirli önerileri de içerebilir. Eğer duyum bozukluğunun altında yatan neden sizinle eşinizin ilişkisindeki bir aksaklık ise evlilik danışmanları başka bir tedavi örgütleyebilirler.

Kaynak:www.yasamvekadin.com

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    nert can

    Eşimle cinsel uyum sorunu yaşıyoruz kendisi cinsel ilişkiye hazır fakat isteksiz davranıyo bu hareketleri beni sinirlendiriyo bunun tedavisi sizce ne olabilir.

    Bu durumu eşinizle net olarak konuşmalısınız. Konuşmak ilk aşamada ciddi sorunlara neden olsa da zamanla birbirinizi daha iyi anlayacaksınız. Söylediklerinizde net olun. Söylemeden önce söyleyeceklerinizi mutlaka düşünün ve size kazandıracaklarını tespit edin(ya da kaybettireceklerini). Onu suçlayıcı konuşmalardan uzak durun. Birlikteliğinizin sevgi saygı çerçevesinde yürümesine gayret edin. Haklı isteklerinizde ısrarcı davranın.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döneminde Cinsel İlişki
Ters İlişki ve Sakıncaları
uyum
Rahim içi sistem
Vajinit
Kadının Ejakulasyonu (Boşalması)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.