FİZYOLOJİK AKINT

Vajinal akıntı, vajina ve serviks astarındaki küçük bezlerden üretilen salgılarından oluşur. Tüm kadınların ergenlik öncesi bir veya iki yıl önceden başlayan ve menopozdan sonra biten bir miktar vajinal akıntı deneyimi yaşarlar.

Lökore yada beyaz akıntı kalın, beyazımsı veya sarımsı vajinal akıntıyı ifade eden tıbbi terimdir. Beyaz akıntının birçok nedeni vardır ve en yaygın olanı ise östrojen dengesizliğidir. Akıntı oranı vajinal enfeksiyon veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle artabilir ve de zaman zaman kaybolabilir yeniden olabilir, bu akıntı daha çok sarı ve kötü kokuludur ve yıllar içinde meydana gelebilir. Böyle bir durum ise kontrol gücü olmayan serviksin veya vajinanın ikincil patolojik inflamasyonundan kaynaklanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Vajinal akıntı anormal değildir ve akıntıdaki değişimlerin nedenleri enfeksiyon, kanser ve hormonal değişiklikler olabilir. Kızlık döneminde meydana gelen ilk akıntılar ergenliğin bir işareti olarak kabul edilir.

Bu büyük bir sorun değildir ama mümkün olduğu en kısa sürede çözülebilir. Akıntı hem vajina kimyasal dengesi hem de vajinal dokunun esnekliği korumak için kullanılan doğal bir savunma mekanizmasıdır. Burada kullanıldığı şekliyle “fizyolojik leukorrhea” östrojen uyarılması nedeniyle meydana gelen akıntıyı ifade etmek için kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Leukorrhea hamilelik sırasında normal olarak ortaya çıkabilir. Bu, artan östrojen nedeniyle vajinada daha fazla kan akışına neden olmasından kaynaklanır. Kız bebeklerinde de doğum sonrası kendi rahimlerinin östrojene maruz kalmalarından dolayı kısa süreli de olsa lökore görülebilir.

İNFLAMATUAR LÖKORE

Beyaz renkli akıntı aynı zamanda vajinal mukoza iltihabı veya tıkanıklık nedeni ile ortaya çıkabilir. Organik bir bakteriyel enfeksiyon veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar dahil olmak üzere birçok hastalık sarımsı veya kokulu belirtiye sahiptir, bu nedenle böyle durumlar bir doktorda değerlendirilmelidir.

Doğumdan sonra, sırt ağrısı ve kötü kokulu loşi (kan, mukus ve plasental doku içeren doğum sonrası vajinal akıntı) ile ilişkili olan lökore, enfeksiyon nedeniyle involusyonun başarısızlığı (doğum sonrası iyileşme süreci, rahimin gebelik öncesi boyutuna geri dönmesi) hakkında fikir verebilir.

VAJİNAL AKINTININ NEDENLERİ

Non-enfektif (hastalık nedenli olmayan) ve Fizyolojik olmak üzere iki gruba ayırabiliriz;

Yeni doğan bebeklerde annenin kan dolaşımındaki östrojenin yüksek düzeyde olması nedeniyle bazen biraz kan ile karışık az miktarda vajinal akıntı olabilir. Bu, genelde iki haftalıkken kaybolur.

Üreme çağındaki kadınlarda, adet döngüsü boyunca östrojen ve progesteron düzeylerindeki dalgalanmalar nedeni ile servikal mukus kalitesi ve miktarının etkilenmesi ve sonuç olarak da kadınların kendilerinin de fark edebileceği değişimler yaşanabilir. Böyle akıntı kadınlar, başlangıçta, östrojen seviyesi düşük olduğunda, mukus kalın ve yapışkan olarak tespit edilir. Tam tersine östrojen düzeyi arttıkça buna paralel olarak mukus giderek daha açık ve parlak, daha nemli ve ıslak ve daha esnek ve uzama eğilimindedir. Kadınların yumurtlama döneminden sonra, kez daha mukus kalınlığı ve yapışkanlığında artış görülür.

Östrojen seviyesinin düştüğü menopoz gibi özel dönemlerde de normal vajinal akıntının miktarı azalır.

  • • Servikal polip ve ektopisi
  • • Yabancı cisimler, örneğin tampon koruması
  • • Vulva dermatit.
  • • Tahriş etme özelliğindeki liken planus
  • • Genital sistem kanserleri (serviks, rahim veya yumurtalık)
  • • Fistül

NE KADAR AKINTI NORMAL?

Akıntı miktarı kadından kadına değişir. Fakat akıntılarınız size günde birkaç kez çamaşır değiştirttiriyorsa, o zaman muhtemelen normalden daha ağır bir sahipsinizdir ve bir doktora danışılmalıdır.

NORMAL AKINTI NE RENK?

Normal yada fizyolojik akıntı genellikle açık krem ya da çok hafif sarıdır. Bu nedenle vajinit enfeksiyonlara işaret eden aşağıdaki durumlar varlığında bir doktora görününüz;

  • • Akıntınız ani ve çok miktarda oluyorsa,
  • • Akıntınız kahverengimsi, yeşil, sarı yada yeşil renkli ise,
  • • Kötü kokuyorsa (kötü kokulu akıntı), böyle durumlarda doktora görününüz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebelikte Saç Dökülmesi
Kadınlar Bu Yöntemle de Korunabiliyor!!!!!
Spiral
Kadınlarda Sümüksü (Mukuslu) Akıntı
Yumurtlama Dönemi Ne Zamandır?
Osteoporoz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.