KADINLARDA İDRAR KAÇIRMA

Genel olarak bakıldığında kadınlarda idrar kaçırma ileriki yaşlarda çok daha fazla olduğu görülüyor. Bunun en birinci sebebi dış idrar deliği dediğimiz, idrarın dışa aktığı üretra denilen yapının kadınlarda çok kısa olması nedeniyle idrar kaçırmanın belirgin olarak erkeklere göre daha fazla olduğu söylenebilir. Diğer bir neden ise, doğum ve hamilelik durumlarında idrar kaçırmayla ilgili sıklığı artırma nedenler arasında sayılabilir. Normal doğumlardan özellikle zor doğumlardan sonra, idrar kaçırmalar görülebildiği gibi sezaryen sonra da idrar kaçırma görülebilir. Genel olarak ciddi idrar yolu enfeksiyonları, nörolojik hastalıklarda idrar kaçırmaya sebep olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İdrar kaçırılması gerçek stres inkontinansı ve detrüsor instabilitesi adı verilen durum olmak üzere ikiye ayrılabilir. Gerçek stres inkontinansı, dış idrar deliğinin (üretra) yapısındaki anatomik bozulma ve sarkmayla alakalı idrar kaçırma olayına verilen isimdir. Tipik olarak da bu kişiler gülünce, öksürünce, hapşırınca idrar kaçırıyorlar. Buna stres inkontinans denir ki, sıkışma tipi inkontinansdan farklı olarak gelişen durumdur. Bu stres inkontinans tipi özellikle ameliyatlara cevap veren tiptir ve günümüzde daha çok aşağıdan askı şeklinde TVT – TOT operasyonlarıyla düzeltilme imkânı sağlanıyor.

Diğer karşılaşılan durumlardan biri de detrüsor instabilitesi adı verilen, kadınlarda mesane kasının kasılma bozukluklarıyla olan idrar kaçırma olayıdır. Bunun şikâyetleri ise gülünce, öksürünce idrar kaçırma değil de, sıkıştığını anlayınca tuvalete gidene kadar kaçırma olayıdır. Genellikle stres inkontinansta (anatomik yapı bozukluğu veya ameliyatla düzeltilebilecek olan) idrar kaçırma miktarı azken, detrisör denilen problemde idrar kaçırma olayı daha fazladır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıntı olarak söylemek gerekirse detrisör kasının kasılmasıyla ilgili olan kısım ameliyata cevap vermiyor. Ağızdan alınan ilaç tedavisiyle ortaya çıkarılabiliyor. Bunları ayırt etmek için yapılan q – tip testi denilen testi açı bozukluğunu anlayabilme amacı ile yapılır. Bu test sonucunda kadında anatomik bozukluk var mı yoksa mesane kası gereksiz yere mi kasılıyor? gibi soruların cevabı aranır ve bunun anlaşılmasına yardımcı olur. Bunun dışında üromik dinami denilen bir takım aletlerle kadının önce idrarın dolması sonra boşaltılmasıyla yapılan testle bunun ayrımı yapılabilir. Ama her zaman bunlar saf olarak birisi ya da diğeri olmayabiliyor, her iki durum da bazen karışık olarak ortaya çıkabiliyor. Duruma göre de ameliyat ya da ilaçla tedavi seçeneği doktor ve hasta arasında konuşup kararlaştırılıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebelik
KOLTUK ALTINDA BEZE, ŞİŞLİK, KİTLE, YUMRU
Histerektomi
Meme Biyopsisi
Vajina Temizliği
Adet Döneminde Şişkinlik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.