KADINLARDA İDRAR KAÇIRMANIN NEDENLERİ

Kadınların yüzde kırkında sık idrar kaçırma şikâyetleri görülür. Özellikle erkeklere oranla daha fazla görülür. Bunun sebepleri iki ana başlıkta toparlanabilir. Birincisi sebep genetik yatkınlık, ikinci ve en önemli sebep ise çok doğum yapmak ve doğumla geçirilmiş doğum yollarının travmalarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Aslında tüm kadınlar idrar kaçırabilir. Çünkü kadınlarda idrar yolları kısadır ve herhangi bir genç kızda bile görülebilir. Bu, ciddi durumdaki sorunlar arasında yer almayabilir. Ama, idrar kaçırma kişide sosyal ve hijyenik açıdan bir problem haline gelmişse ve günlük aktivitelerini etkiliyor yada yerine getiremiyorsa bu önemlidir. Kısa sürede hekime başvurulması gerekmektedir.

İdrar kaçırmada tedaviler bir takım sorunların sebebine göre sınıflandırılabilir. Eğer tüm idrar kaçırmalarının %90’ı olan stres inkontinans adı verilen durum varsa bunlarda bir takım fizik tedavi yöntemleri ve elektrik stimülasyonunun yanı sıra dışında cerrahi yöntemler de yapılabilir. Ama başka türlü idrara yetişememek ya da diğer sınıf idrar kaçırmalar varsa onlara medikal tedavi uygulanır. Günümüzde artık basamaklı tedavi uygulanıyor. Basit idrar kaçırmalarında egzersizler, sonra elektrik stimülasyonu yapılmakta bunlaran da yeterli cevap alınamazsa cerrahi yöntemlere başvurulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavide karşılaşılan en önemli sorunlardan birincisi, hastaların bunu bir sorun olarak algılamaması, hekime başvurmaması, çok uzun zaman kaybetmesi ve sorunun daha da yoğunlaşmasıdır. İkinci sorun ise kötü yapılan cerrahi yöntemlerdir. Artık günümüzde hastalara çok modern ve kolay yöntemler uygulandığı için hekime başvuran hastaların çoğu ya yıllardır tedavi almamış olan hastalık ilerlemiş kişiler ya da yapılmış yanlış tedavi yöntemlerinden dolayı doktorunun uygulayacağı tedavide güçlükler oluşabiliyor. Burada önemli olan nokta bu tür sorunlar başladığı anda hemen hekime başvurmaları ve bu konu üzerine alan uzmanlardan destek almalarıdır.

Tüm idrar kaçırmaların temel nedeni strese bağlı idrar kaçırma yani hapşırınca, öksürünce yada zıplayınca meydana gelen idrar kaçırmalardır. Bu tip sorunlarda başvurulan modern tedavilerinden bir tanesi transvajinal teyp uygulamalarıdır. Bu da tvt ve tot denilen en modern yöntemlerdir. Bu yöntemlerin iki büyük avantajı var. Birincisi çok kolay ameliyatlar, ikincisi doğru anatomiyi çözmeleridir ve başarı şansı çok yüksektir. Bu tedavi yönteminin diğer bir avantajı ise eski ameliyatlarda hasta 2-3 gün hastanede yatmasına rağmen bu yöntemler sonrası aynı gün hasta taburcu olur ve sorunlarından %90 oranında kurtulabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
AVUÇ İÇİ (EL) TERLEMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Vicepra Kullananlar
Omuz Ağrısı Ve Nedenleri
Melisa Çayının Faydaları
Böbrek (Renal) Biyopsisi
Tuz ve Yüksek Tansiyon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.