KADINLARDA İSTEK BOZUKLUKLARIKadınlarda İstek Bozuklukları

Düşük cinsel istek bozukluğu (cinsel isteksizlik), cinsel aktivite ve cinsel düşüncelere olan ilginin eksikliğidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Depresyon, anksiyete (kaygı bozukluğu), stres, ilişki sorunları, geçmiş deneyimler, ilaçlar ve hormonal değişiklikler cinsel istekte azalmaya yol açabilir.

Eşler arasında ilişkinin düzelmesi ve kadınlarda cinsel uyarılmanın nasıl gerçekleştiğinin belirlenmesi ve kadın cinselliğinin öğrenilmesi sorunun çözümüne yardımcı olur.

Psikolojik tedaviler, özellikle farkındalık temelli bilişsel terapi tavsiye edilebilir.

Yorgunluk gibi geçici sebeplerle cinsel istekte de geçici bir azalmanın olması genellikle yaygın görülen nedenlerdir. Buna karşılık, düşük cinsel istek bozukluğunda ise cinsel düşünceler, fanteziler ve cinsel aktivitenin uzun bir süre boyunca azalma göstermesi vardır. Kadının yaşına göre görülen cinsel ilişki uzunluğu arzu edilenden farklıdır. Cinsel istek bozukluğunun sadece kadınları üzen bir bozukluk olduğu kabul edilir ve arzu edilen cinsel deneyimde yeterli süreklilik sağlanmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenler

Depresyon, kaygı, stres ve ilişki problemleri gibi sorunlar sıklıkla cinsel istek ve motivasyonu azaltır. Düşük bir cinsel profile sahip olmak, cinsel deneyimlerin tatmin etmemesi, bir veya her iki eşte cinsel beceri eksikliği ve kadınların cinsel ihtiyaçlarını iletişim kurarak ifade edememeleri gibi etkenler de cinsel isteksizliğe yol açar. Bu bozukluğu olan kadınlar endişeli olur ve ruh hallerinde sık sık değişiklik olma eğilimi görülür.

Antidepresanlar (özellikle seçici serotonin geri alım inhibitörleri), opioidler, nöbet tedavisinde kullanılan bazı antikonvülzanlar ve  beta-bloker ilaçların kullanımı da cinsel istekte azalmaya neden olabilir. Tabi aşırı alkol tüketimini de eklemek gerekir.

Yaşla birlikte östrojen ve testosteron gibi cinsiyet hormonlarının düzeylerinde azalma olması da cinsel isteksizlik yaratabilmektedir. Ancak, genel olarak, düşük cinsel istek bozukluğu daha yaşlı kadınlarda olduğu gibi genç ve sağlıklı kadınlarda da sık görülür. Yine, cinsiyet hormonlarında görülen değişiklikler de bazen cinsel isteksizliğe neden olur. Örneğin, genç, sağlıklı kadınlarda, doğumdan sonraki ilk birkaç haftada ortaya çıkabilen cinsiyet hormon düzeylerindeki ani düşüşler nedeniyle cinsel istekte azalma yaşanabilir. Orta yaşlı ve yaşlı kadınlarda da cinsel istekte düşüş görülebilir ancak bu azalma ile hormonlar arasında herhangi bir bağlantı tespit edilmemiştir. Genç kadınlarda yumurtalıkların çıkarılması hem cinsiyet hormonlarında (östrojen, progesteron ve testosteron) çok ani bir düşüşe neden olur hem de kısırlığa yol açar. Yumurtalıklar kanser nedeniyle de alınmış olabilir. Sayılan tüm bu etkenler cinsel arzu düşüklüğüne katkıda bulunabilir. Bu kadınlar takviye östrojen alsalar bile yine cinsel isteksizlik devam edebilir.

Östrojen azalması vajina dokuların ince, kuru olmasına ve esnekliğinin azalmasına (atrofik vajinit) neden olur. Dolayısıyla vajinanın bu durumu cinsel ilişkinin de ağrılı ve rahatsız edici olmasına yol açarak ilgi ve isteği de azaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Sancılarından Nasıl Kurtulurum
Göğüs Yada Meme Şişmesi
Kadın fizyolojisi
Büyük kalçalar ve faydası :)
Hindistan Cevizi Yağı İle Yüz Nemlendirme
Osteoporoz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.