TEDAVİ VE İLAÇLAR

Kısırlığın nasıl tedavi edileceği ve hangi tedavi seçeneklerinin uygulanacağı kişisel tercihlerinize, kısırlığın ne kadar süredir devam ettiğine, kısırlığın nedenine ve yaşınıza bağlıdır. Kısırlık karmaşık bir hastalık olduğundan dolayı, tedavisi için finansal, fiziksel, psikolojik ve zaman açısından önemli çabalar gerektirmektedir. Bazı kadınlarda doğurganlığın kazanılmasın için sadece bir veya iki tedaviye ihtiyaç olduğu gibi bazılarında birçok tedavi seçeneği denenmesine rağmen sonuç alınamayabilir. İlaç veya ameliyat yaygın tedavi seçeneklerinden ikisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurtlamanın doğurganlık ilaçları ile uyarılması

Yumurtlamayı düzenleyen veya yumurtlama sağlayan ilaçlar yumurtlama bozukluğu nedeniyle kısırlık yaşayan kadınlar için başlıca tedavi seçeneğidir. Bu ilaçlar yumurtlamayı tetiklemek için folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinize edici hormon (LH) gibi doğal hormonlar gibi davranır. Bu ilaçlar aynı zamanda daha kaliteli veya daha fazladan yumurta elde etmek isteyen kadınlarda yumurtalıkları uyarmak için de kullanılır. Doğurganlık ilaçları arasında aşağıdakiler yer alır:

Klomifen sitrat: Klomifen sitrat (Clomid , Serophene) ağız yoluyla alınır ve hipofiz bezinin daha fazla FSH ve LH salgılayarak yumurtalıkları uyarmasını sağlar. Hipofiz bezi aynı zamanda yumurta içeren foliküllerin büyümesini de uyarır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gonadotropinler: Klomifen sitrat gibi hipofiz bezinin uyarılıp hormon üretmesini sağlamak yerine, bu tür enjekte ilaçlar doğrudan yumurtalıkları uyarır. Gonadotropin ilaçlar insan menopoz gonadotropini hMG (Repronex , Menopur) ya da ve FSH (Gonal -F, FOLLISTIM AQ, Bravelle) içerir. Hepsi de fazla yumurta üretimini teşvik etmek için çalışır. Başka bir gonadotropin (insan koriyonik gonadotropin -Ovidrel , Pregnyl gibi) ise yumurtaların olgunlaşmasını ve zamanında salınmasını sağlar.

Metformin: Metformin (Glucophage, diğerleri) ilacı, insülin direncinin kısırlık nedeni olduğunun bilindiği ya da şüphelenildiği durumlarda kullanılır. Özellikle de PCOS tanısı konan kadınlarda kullanılır. Metformin insülin direncini arttırmaya yardımcı olarak yumurta üretim olasılığını arttırır.

Letrozol: Letrozol ( Femara ) aromataz inhibitörleri olarak bilinen ilaç sınıfına aittir ve klomifene benzer bir şekilde çalışır. Letrozole yumurtlamayı neden olabilir. Bununla birlikte, bu ilacın erken hamilelik üzerindeki etkisi henüz bilinmemektedir. Bu yüzden diğerleri gibi sık ovülasyon indüksiyonu için kullanılmaz.

Bromokriptin: Bromokriptin (Parlodel, Cycloset), yumurtlama sorunlarının hipofiz bezi nedeniyle aşırı prolaktin üretiminden (hiperprolaktinemi) kaynaklandığı durumlarda kullanılır.

Doğurganlık ilaçlarının riskleri

Doğurganlık ilaçlarına bağlı olarak ortaya çıkan bazı riskler vardır:

Çoklu gebelik: Oral ilaçlar ile çoklu gebelik riski düşüktür (yüzde 10’dan az) ancak enjekte alınan ilaçlarda bu yaklaşık yüzde 15 ile 20 oranında artmaktadır. Fazla sayıda fetusa bağlı olarak erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve doğumdan sonra gelişimsel sorunlar gibi riskler de yüksek olmaktadır. Bazen düzenleyici ilaçlar ile çoklu gebelik riski azaltılabilir.

Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu ( OHSS ): Yumurtalıklara enjekte ilaç verilmesi sonucu yumurtalıklar şiş ve ağrılı hale gelerek OHSS’ye neden olabilir. Belirti ve şikayetler genellikle bir hafta sürer ve hafif karın ağrısı, şişkinlik,  bulantı, kusma ve ishal şeklinde görülmektedir. Hamile kalmanız durumunda belirtiler birkaç hafta sürebilir. Nadir olarak OHSS’nin şiddetli bir formu yaşanabilir. Bu da hızlı kilo alma, yumurtalık ağrılarında artma, karında sıvı birikimi ve nefes darlığı şikayetlerine yol açabilir.

Yumurtalık tümörlerinin uzun vadeli riskleri: Doğurganlık ilaçlarını uzun vadeli şekilde kullanan kadınlarda az oranda bazı riskler bulunmaktadır. Ancak yapılan bazı araştırma sonuçları, en az 12 ay boyunca bu tür ilaçları kullanıp başarılı gebelik yaşamayan kadınlarda daha sonraki yaşamlarında “borderline over tümörlerinin” ile ilişkili riskler görülmüştür. Hiç hamile kalmayan kadınlarda yumurtalık tümörü riski daha fazladır. Bu yüzden tümörler tedaviden ziyade altta yatan nedene bağlıdır. Başarı oranları ilk birkaç döngü boyunca yüksek olmakla birlikte, genellikle ilaç kullanımının birkaç ayda bir yeniden değerlendirilmesi tedavinin başarısı üzerine yoğunlaşılması açısından önemlidir.

Ameliyat

Çeşitli cerrahi yöntemler kısırlığın giderilmesinde ve doğurganlığın arttırılmasında etkili olmaktadır. Ancak yapılan ameliyatların günümüz diğer tedavi seçeneklerine göre başarısı daha yüksek değildir. Cerrahi tedavi seçenekleri şunlardır:

Laparoskopik veya histeroskopik ameliyat: Bu ameliyatlar kısırlığa ve gebelik oranlarının düşmesine neden olan anormalliklerin alınmasını sağlar. Prosedürün kapsamında anormal rahim şeklinin düzeltilmesi, endometrial poliplerin çıkarılması, rahim boşluğu ve pelvik bölge miyomlarının çıkarılması veya rahim yapışıklıklarının giderilmesini içermektedir. Bu işlemlerle gebe kalma şansı arttırılır.

Tubal ligasyon ters ameliyatı (mikroskobik): Bir kadının fallop tüpleri kalıcı olarak bağlanmışsa (tüp ligasyonu) ameliyat ile tekrar ayrılıp doğurganlık yeteneği kazanılabilir. Ancak doktorunuz bu işlem için uygun olup olmadığınızı değerlendirecektir ya da tüp bebek uygulaması (IVF) daha iyi bir seçenek olabilir.

Tubal ameliyatlar: Fallop tüpleri tıkalı veya sıvı ile dolu ise (hidrosalpenks) laparoskopik cerrahi ile yapışıklıklar giderilebilir, tüpler genişletilebilir ya da tüplerde yeni bir açıklık oluşturulabilir. Ancak gebelik oranları tüp bebek uygulamaları ile daha iyi sonuçlar verdiğinden bu yana bu uygulama nadiren yapılmaktadır. Hidrosalpinks için tüplerin alınması (salpinjektomi) veya rahme yakın kanalların engellenmesi IVF ile gebelik şansınızı artırabilir.

Üreme Destek Seçenekleri

En yaygın üreme destek tedavileri şunlardır:

• Intrauterin inseminasyon (IUI): IUI sırasında, milyonlarca sağlıklı sperm yumurtlama zamanına yakın rahim içine yerleştirilir.

Üreme yardımlı teknolojisi: Bu yöntemle rahimden alınan yumurta dışarıda laboratuar ortamında spermlerle bir araya getirilerek döllendirilir. Döllenme gerçekleştikten sonra yumurta tekrar rahim içine konur. IVF (tüp bebek) uygulaması en etkili üreme destek teknolojisidir. Tüp bebek tedavisi birkaç hafta sürer ve sık sık kan testleri ve hormon enjeksiyonları yapılmasını gerektirir.

KADINLARDA KISIRLIK ÖNLENEBİLİR Mİ?

Eğer yakın zamanda ya da gelecekte hamile kalmayı düşünen bir kadın iseniz aşağıdaki öneriler gebe kalma şansınızı arttıracaktır:

• Kilonuzu koruyun. Kilolu kadınlarda yumurtlama bozuklukları riski daha fazladır. Eğer kilo vermeniz gerekiyorsa yorucu egzersizlerden kaçınız. Çünkü haftada yedi saatten fazla süren yorucu ağır egzersizler de yumurta üretiminin azalması ile ilişkili bulunmuştur.

• Sigarayı bırakınız. Tütün ürünleri kullanımının genel sağlık durumunun yanı sıra doğurganlık ve fetus sağlığı üzerinde de birçok olumsuz etkileri vardır. Eğer sigara içiyor ve hamile kalmayı planlıyorsanız hemen bırakmanız önerilir.

• Alkolden kaçının. Aşırı alkol tüketimi de doğurganlık üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız alkolü bırakınız ve hamilelik esnasında da kesinlikle kullanmayınız.

• Stresi azaltın. Bazı çalışmalar psikolojik stres yaşayan çiftler kısırlık tedavisinde başarısız sonuçlar aldığını göstermiştir. Bu nedenle hamile kalmadan önce hayatınızdaki stresi bir şekilde kontrol altına almaya çalışınız.

• Kafein kullanımını sınırlandırın. Bazı doktorlar günlük alınan kafein miktarının 200 ila 300 miligramdan az olmasını önermektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarla Seyahat
Çocukta Tuvalet Eğitimi
9 Ay
Gebeliğin 20. Haftası
Sezeryan Oranı
Bebeklerde Grip, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.