TESTLER VE TEŞHİS

Eğer makul sayılan bir süre zarfında gerekli çabalarınıza rağmen hamile kalamadıysanız ileri değerlendirme ve tedavi seçenekleri için doktora başvurunuz. Kısırlık teşhisi için uygulanan testler şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurtlama testi: Eczanelerde edinebileceğiniz bir ovulasyon tahmin kiti ile evde kendiniz testi gerçekleştirebilirsiniz. Test, yumurtlama öncesi değerlerinde dalgalanma yaşanan “lutein hormonu ( LH)” nu algılar. Eğer evde uyguladığınız ovulasyon testinden pozitif sonuç almadıysanız,  kan testi ile “progesteron” hormonuna bakılarak yumurta üretilip üretilmediğine bakılır. Ayrıca “Prolaktin” gibi diğer hormon düzeylerine de bakılabilir.

Histerosalpingografi: Histerosalpingografi işlemi sırasında röntgen kontrastı rahim içine enjekte edilir. Enjekte edilen sıvı yardımıyla rahim boşluğunun normal olup olmadığı ve sıvının rahimden geçip fallop tüplerine ulaşıp ulaşamadığına röntgen görüntüleri ile bakılabilir. Anormallikler bulunması durumunda daha fazla değerlendirme yapılması gerekecektir. Bazı kadınlarda testin kendisi de fallop tüplerini açarak kısırlığın giderilmesini sağlayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurtalık rezervi testi: Bu test ile mevcut yumurtaların kalite ve sayı olarak yumurtlama için uygunluğuna bakılır. 35 yaşın üzerindeki kadınlar da dahil olmak üzere yumurtaları azalmış olma riski olan bu tür kan ve görüntüleme testleri yapılabilir.

Diğer hormon testleri: Diğer hormon testleri ile yumurtlama üzerinde etkisi olan hormonların yanı sıra üreme süreçlerini kontrol eden tiroid ve hipofiz hormonlarına bakılır.

Görüntüleme testleri: Pelvik ultrason rahim veya fallop tüpündeki hastalıkları araştırmak için çekilir. Bazen ultrason ile görünemeyen ayrıntılar için hysterosonography de kullanılır.

Durumunuza bağlı olarak nadiren aşağıdaki diğer testler de istenebilir:

Diğer görüntüleme testleri: Belirti ve şikâyetlere bağlı olarak, doktorunuz rahim veya fallop tüpü hastalıklarını aramak için histeroskopi yapılmasını isteyebilir.

Laparoskopi: Minimal invaziv cerrahi işlemleri içeren bu testte, ameliyat ile karnın alt bölgesinden küçük bir kesi yoluyla görüntüleme cihazları rahim içerisine gönderilir. Rahmin yanı sıra fallop tüpleri ve yumurtalıklar da ayrıntılı olarak incelenir. Laparoskopi işlemi ile endometriosis, rahim skarları, tıkanıklıklar, fallop tüplerinde anormallikler ve yumurtalıklar ve rahim ile ilgili problemler tespit edilebilir.

Genetik test: Genetik test, kısırlığa yol açan bir genetik kusurun var olup olmadığını belirlemeye yarar.

“KADINLARDA KISIRLIK” ve “NEDENLERİ” İÇİN TIKLAYINIZ!!!

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sarı Renkli Vajinal Akıntı
BAKİREYİM, GEBE KALIR MIYIM?
Adet Döneminde Yorgunluk Nasıl Geçer
Adet Kanının Renkleri ve Yapısı
Adet Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Muz Maskesi İle Kırışıklık Giderme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.