GÖĞÜS (MEME) AĞRISI

Kadınlar arasında yaygın bir şikayet olan meme ağrısı (mastalji) göğüslerde hassasiyet, keskin bir yanma şeklinde ağrı veya meme dokusunda gerginlik gibi şikayetleri içerebilmektedir. Ağrı sürekli olabilir ya da sadece zaman zaman meydana gelebilir.

Meme ağrısı hafiften şiddetliye kadar değişiklik gösterebilmektedir. Bu ağrılar ayda sadece birkaç gün, örneğin adet döneminden önce yada her ay yedi gün veya bir haftadan fazla süreli olacak şekilde bayanları etkileyebilir. Meme ağrısı kadınları sadece adet döneminin hemen öncesinde etkileyebilir ya da adet döngüsü boyunca da devam edebilir. Menapoz sonrası kadınlarda bazen göğüs ağrısı olur, ama göğüs ağrısı en çok genç, menopoz öncesi ve menapozda olan kadınlarda daha sık görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu kez, göğüs ağrısı bir kanser belirtisi değildir; ancak nadiren meme kanseri sinyali olan göğüs ağrıları da mevcuttur. Yine de, açıklanamayan, bir ya da iki adet döngüsü boyunca devam eden ya da menopozdan sonra belli bir alanda devam eden göğüs ağrıları için doktora başvurmak gerekir. 

BELİRTİLERİ

Göğüs ağrısı vakalarının çoğu döngüsel olan veya döngüsel olmayan olarak sınıflandırılır. Göğüs ağrısının her türünün farklı özellikleri vardır.

MEME AĞRISININ ÖZELLİKLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

Döngüsel Meme Ağrısı Döngüsel Olmayan Meme Ağrısı
Adet döngüsü ile açık bir şekilde ilişkilidir. Adet döngüsü ile ilişkili değildir.
Ağır, donuk ve ağrılı olarak tanımlanır. Gergin, yanmalı ve sancılı olarak tanımlanır.
Genellikle meme şişmesi eşlik eder. Sürekli veya aralıklı olabilmektedir
Çoğunlukla her iki göğsü etkiler ve özellikle üst ve dış taraflarını etkiler. Ayrıca ağrı koltuk altına da yayılabilir. Genellikle memenin bir bölgesini etkiler, ancak bazen geneline de yayılabilir.
Adet döneminizin başlamasından itibareniki hafta boyunca yoğunlaşma gösterir, daha sonra yavaş yavaş azalmaya başlar. Çoğunlukla menapoz sonrası kadınları etkilemektedir.
Bu tür ağrı menapoz öncesi 20 li ve 30 lu yaşlarındaki kadınlarda ve aynı zamanda menapoza girmekte olan 40 lı yaşlardaki kadınlarda sıklıkla görülür.

 Meme Dışı Göğüs Ağrısı:

“Meme dışı”  ağrılar da meme de başlamış gibi hissedilir ancak aslında memenin dışında bir yerden kaynaklanmaktadır. Göğüs kısmında bir kasın çekilmesi örneğin, göğüs duvarı veya kaburga kafesinde ağrıya neden olabilir.

NE ZAMAN BİR DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Göğsünüzdeki ağrılar aşağıdaki özellikleri taşıyorsa doktorunuzdan randevu alınız:

 • İki hafta süresince ve gün boyunca devam ediyorsa,
 • Memenizin belirli bir alanında oluşuyorsa,
 • Zamanla daha da kötüye gittiğini hissediyorsanız,
 • Günlük aktivitelerinize engel oluyorsa.

Meme ağrısı meme kanseri riski için her ne kadar yeterli bir belirti değilse de, eğer doktorunuz bir değerlendirme önerirse buna uyun ve takip edin.

NEDENLERİ

Bazen, göğüs ağrısının kesin nedenini tespit etmek mümkün değildir. Meme ağrısına etki eden faktörler, aşağıdakilerden biri ya da daha fazlasından kaynaklı olabilir:

 • Üreme hormonları: Döngüsel meme ağrısı ile hormonlar ve adet döngüsü arasında güçlü bir bağ olduğu görülmektedir. Döngüsel göğüs ağrısı genellikle hamilelik veya menopoz ile azalır veya kaybolur.
 • Meme yapısı: Döngüsel olmayan meme ağrıları genellikle memenin yapısını etkileyen; kistler, meme travması, önceden yapılmış meme ameliyatı veya diğer meme ile ilişkili faktörlerin sonucu olmaktadır. Meme ağrısı meme dışındaki bir yerden (örneğin, göğüs duvarı, kas, eklem veya kalp vb.) başlayıp memeye yayılabilir.
 • Yağ asidi dengesizliği: Hücre içindeki yağlı asitlerde meydana gelen bir dengesizlik hormonal dolaşımı etkileyerek, meme dokusu duyarlılığını da etkileyebilir.
 • İlaç kullanımı: Bazı kısırlık tedavisi ve oral doğum kontrol hapları gibi hormonal ilaçlar, göğüs ağrı”sına sebep olabilir. Ayrıca, göğüslerde hassasiyet östrojen ve progesteron hormon tedavisinin olası yan etkisidir. Bunların yanı sıra fluoxetine ve Sertralin etken maddeli bazı antidepresan ilaçlar ile meme ağrısı arasında da bir ilişki vardır.
 • Meme boyutu: Büyük göğüslü kadınlarda görülen döngüsel olmayan meme ağrıları göğüslerinin boyutundan kaynaklanabilmektedir. Göğüs büyüklüğünden dolayı boyun, omuz ve sırt ağrıları da meme ağrılarına eşlik edebilir.
 • Meme cerrahisi: Meme ameliyatlarından sonra yara izleri iyileşse bile ağrılar bazen sürebilmektedir. 

TESTLER VE TEŞHİS

Meme ağrılarınızdan kaynaklanan durumunuzu değerlendirmek için uygulanacak testler şunları içerebilir:

 • Klinik meme muayenesi: Doktorunuz bakarak ve dokunarak göğüslerinizde, alt boyun ve koltuk altlarınızdaki lenf düğümlerinde farklılık olup olmadığını hissetmeye çalışacaktır. Doktorunuz büyük olasılıkla ağrının başka bir durumla ilgili olup olmadığını belirlemek için kalp ve akciğerlerinizi dinleyecek, göğüs ve karnınızı kontrol edecektir. Eğer tıbbi geçmişiniz ve fiziki meme muayenenizde alışılmadık bir şey ortaya çıkmazsa, ek testlere gerek kalmayabilir.
 • Mamografi: Doktorunuz meme muayenesi sırasında bir yumru veya olağandışı kitle hissederse ya da meme dokusunda ağrının odaklanmış olduğu bir alan tespit ederse, muhtemelen bir meme röntgeni (mamografi) isteyecektir.
 • Ultrason: Ultrason testi meme görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır ve genellikle bir mamografi ile birlikte çekilir. Mamogramınız normal görünüyor olsa bile ağrının odaklanmış olduğu alanı değerlendirmek için bir ultrason gerekebilir.
 • Meme biyopsisi: Doktorunuz teşhis koymadan önce şüpheli görünen meme yumruları, meme dokusunun kalınlaşmış alanları gibi görüntüleme testleri sırasında görülen alışılmadık bölgelerin biyopsisini isteyebilir. Biyopsi sırasında doktorunuz meme dokusunun söz konusu bölgesinden küçük bir örnek alır ve laboratuara analizi için gönderir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Birçok kadında göğüs ağrısı zamanla kendi kendine düzelir. Bu durumlarda herhangi bir tedavi de gerekmez.
Eğer ağrılarınınız tedavi gerektiren bir durum teşkil ediyorsa, doktorunuz aşağıdaki tedavi seçeneklerini önerecektir:

 • Altta yatan nedenleri veya ağırlaştırıcı faktörleri varsa ortadan kaldırmak: İlave destekli bir sutyen giymek gibi basit ayarlamalra yaparak sağlanır.
 • Tropikal steroid olmayan anti-inflamatuar ilaç kullanma: Bu ilaçlar, ağrı hissettiğiniz alana doğrudan uygulanır.
 • Doğum kontrol haplarının ayarlanması: Eğer doğum kontrol haplarını alıyorsanız, bir süreliğine hapları kesebilir ve diğer doğum kontrol yöntemlerine geçebilirsiniz. Bu yöntem meme ağrılarınızı azaltabilir ancak yine de doktorunuza danışarak yapınız.
 • Menopozal hormon tedavisinin dozunu azaltın: Göğüs ağrılarınız için, aldığınız menapoz hormon tedavi haplarını azaltabilir ya da tamamen kesebilirsiniz.
 • Reçeteli ilaç alın: Danazol göğüs ağrısı ve hassasiyet tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış reçete ile satılan tek ilaçtır. Ancak danazol beraberinde, sivilce, kilo alımı, ses değişikliği gibi ciddi potansiyel yan etkileri taşımaktadır. Tamoksifen de meme kanserinin tedavisi ve önlenmesi için reçete edilen bir ilaçtır ve meme ağrıları içinde kullanabilirsiniz. Ancak bu ilacın da yan etkileri göğüs ağrısının kendisinden de daha fazla rahatsız edici olabilmektedir.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ VE EVDE TEDAVİ ÖNERİLERİ
Aşağıdaki öz-bakım tedavileri ile ilgili ayrıntılı araştırma yapılmamasına rağmen yine de bazılarını denemeye değer.

 • Göğüslerinize sıcak veya soğuk kompresler uygulayın.
 • Mümkünse profesyonel bir firma tarafından üretilen destekli sutyenler giyin
 • Göğüsleriniz daha hassas olabileceğinden dolayı, özellikle egzersiz sırasında spor sütyeni giyin.
 • Şiddetli göğüs ağrısı ile ilişkili yüksek kaygı düzeyinizi kontrol etmenize yardımcı olacak rahatlama terapileri deneyiniz.
 • Göğüs ağrısı üzerinde kafeinin etkisi her ne kadar tıbbi çalışmalarda sonuçsuz kalsa da, bazı kadınlar kafeini sınırlayan diyet değişikliğini meme ağrısını gidermede yararlı bulmuşlardır.
 • Düşük yağlı diyet uygulayın ve karbonhidratlı besinler tüketin. Bu şekilde diyet uygulayan kadınlarda yapılan gözlemesel çalışmalarda meme ağrısının azaldığı anlaşılmıştır.
 • Asetaminofen veya ibuprofen etken maddeli ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ancak uzun süreli kullanımı, karaciğer sorunları ve diğer yan etkilere neden olabileceğinden dolayı bu ağrı kesicilerin kullanım süresi ve dozunu doktorunuza danışın.
 • Sizde oluşan meme ağrılarının adet döngüsü ile ilişkili olup olmadığını belirlemek için, ağrıları ve belirtileri günlük olarak not alınız.

ALTERNATİF TIP

 • Vitaminler ve diyet takviyeleri, bazı kadınlar için meme ağrısının belirtilerin ve şiddetinin azaltılmasını sağlayabilir. Bunlardan biri size de yardımcı olabilir. Doktorunuza dozları ve olası yan etkileri hakkında danışınız:
 • Akşamları çuhaçiçeği yağı: Bu takviye, göğüs ağrısını azaltan hücrelerindeki yağ asidi dengesini olumlu yönde değiştirebilir.
 • E Vitamini için yapılan erken çalışmalarda, adet döngüsü sırasında dalgalanma gösteren göğüs ağrıları üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu görülmüştür.
 • Eğer göğüs ağrısı için aldığınız takviyeler meme ağrısında herhangi bir fark veya iyileşme oluşturmadıysa bir kaç ay sonra bu takviyeleri almayı durdurunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Saç Dökülmesinin 5 Ortak Nedeni
Serviks Hastalıkları
Bunyon Nedenleri ve Tedavisi
Vajina Akıntısı Neden Olur?
Kadınlarda Kısırlık
Göğüs Kanserini Yenmenin Doğal Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.