KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİNİN 5 ORTAK NEDENİ
Saç dökülmesi dediğiniz yada duyduğunuz zaman aklınıza ne geliyor. Bu kavram çoğunlukla erkekler için kullanılılr ve ilk etapta erkeklerde olacağı düşüncesini akla getirir. Elbette erkekler saç dökülmesi sorunundan daha fazla etkilenir. Ancak çalışmalar, zaman içinde bir ya da diğer noktada her dört kadından birinin hayatlarında saç dökülmesi sorunundan etkilendiğini kanıtlamıştır.
Bir saç, yaşam döngüsü 2-3 yıldır ve her ay yaklaşık 1 santimetre büyür. Bir gün içinde bazı saç kayıpları oldukça normal bir şeydir. Ancak aşırı saç dökülmesi kesinlikle bir sorundur ve acil bakım gerektirir.
Kadınlarda saç dökülmesinin birçok nedeni vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

———-Kadınlarda saç dökülmesi, adet düzensizlikleri, doğal olarak daha yüksek testosteron düzeyleri, menopoz öncesi ve sonrası, doğum kontrol hapları, hamilelik, stres, hastalık, ateş vb. bir ya da diğer tür faktörler tetikleyebilir.
Saç dökülmesi sorunun kökündeki neden, kan testi ile teşhis edilir. Aşağıda kadınlardaki saç dökülmesinin en yaygın 5 neden belirtilmiştir.

NEDEN #1: HORMONAL SORUNLAR
Hormonal nedenler saç kaybının en büyük nedenidir. Kadınlarda saç dökülmesi etkileyen önemli bir bezi tiroid bezidir. Hormonların etki ettikleri miktardan az veya fazla olması kadınlarda saç dökülmesi sorunu nedeninin kaynağıdır. Ayrıca östrojen hormonundaki bir dengesizlikten dolayı da kadınlarda saç dökülmesi sorunu oluşabilir. Hormonların normal düzeyinde olmasının sağlanması sorunun çözülmesini sağlayacaktır ve saçlar eski sağlıklarına kavuşacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik sırasında, çok sayıda hormonun üst düzeyde olması nedeniyle daha az saç dökülmesi vardır. Ancak yaklaşık üç ay sonra pek çok kadın, saç dökülmesi sorunu ile yüz yüze gelir. Hormonlar normal seviyeye geldiğinde saç dökülmesi sorunu düzelecektir.

NEDEN #2: TELOGEN EFFLUVİUM
Telogen effluvium ya da diffüz(yayılan) tip saç dökülmesi kadınlarda en sık görülen ikinci nedenidir. Bu tip saç dökülmesi saçın incelmesi ile oluşur. Tüm saç kaybı sorunları yaklaşık% 95’i androgenetik saç dökülmesi ve telojen effluvium’dan kaynaklanır. Telogen effluvium üç tiptir.

  • Ani
  • Gecikmeli
  • Kronik

Ani telogen effluvium saç kaybı, yüksek ateş ve stresin neden olduğu diğer problemlerden kaynaklanır. Saç kaybı hızlı ve anidir.
Gecikmiş telojen effluvium belirli ay sonra görünür. Yani stres uzun bir süre devam ediyorsa gecikmiş bir telogen effluvium vakası görülebilir. Kronik telogen effluvium saç dökülmesi ise aylarca ve yıllarca devam edebilir. Bu olay toplam kelliğe yol açabilir.

NEDEN #3: ALOPESİ AREATA
Alopesi areata, kadınları etkileyen üçüncü en sık görülen saç dökülmesi durumudur. Saç dökülmesi şiddetinin derecesi az veya yüksek olabilir. Alopesi areata bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Saç dökülmesi ilgili alanlarda küçük yamalar olarak ortaya çıkar. Tedavi edilmediği takdirde genişler ve kronik bir saç dökülmesi sorunu halini alır.

NEDEN #4: HASTALIK VEYA CERRAHİ
Her türlü hastalık veya cerrahi girişim de kadınlarda saç dökülmesine neden olan yaygın nedenlerden biridir. Operasyon sonucunda kullanılan ilaçlar da ayrı bir şekilde saç dökülmesinin nedenini oluşturur.

Hastalık nedeniyle birçok saç kökleri latent(durgun) faz devresine girer. Böylece saçlar yaşam döngüsünü tamamlamaya başlar. Bu sorunun tedavisi için uygun ilaç alınması gerekir. Ayrıca eksik besinlerin telafi yoluna gidilmesi de tedaviye destek amaçlı yapılması gerekenlerdendir.

NEDEN #5: ANDROGENETİK ALOPESİ YADA KALITSAL SAÇ DÖKÜLMESİ
Kalıtsal saç dökülmesi kadınlardaki saç dökülmesi nedenlerinden 5. sidir. Genellikle ergenlik sonrası herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Bu genler anne yada babadan gelebilir. Bu genler androjen hormonlar tarafından baskılanır ve kadınlarda saç kayıpları yaşanır. Bu şekildeki kadınlardaki saç dökülmesi “Androgenetik Alopesi” olarak adlandırılır ve kellik olarak adlandırılır. Erkeklerde kellik olayını temsil etmek için kullanılan aynı terimdir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    lale

    Eczacımın önerisi ile Bioxinin % 2 deri spreyi aldım. Saç çıkarma konusunda iddia edildiği gibi etkili gerçekten. şu ana kadar bu kadar etkili bir ürün kullanmamıştım.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cinsel isteksizlik
Vajinada Sivilce
Selülit Sorunları
Rahim Uru
meme kanseri riski
Şaç Kepeği Neden Olur?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.