KADINLARIN ORTAK DERDİ: SELÜLİTTEN NASIL KURTULABİLİRİM?

Özellikle bacaklarda meydana gelen selülit, neredeyse her bayanda vardır ve kadınların ortak derdidir. Kadınlardaki bu görüntü kirliliğine karşı piyasaya neredeyse her gün yeni bir sürülmekte. Oysa, ihmal bir gerçek var ki; selülit tedavisinin ilk basamağı beslenmeden geçer ve sabır ister. Beslenmenize dikkat etmeden tek başına kozmetik ürünlere güvenmek yanlış bir inanıştır.

Sellüliti yok etmek zor değildir. Sadece belirli şartlara uymak gerekir. Önüne her geleni düşünmeden yemek kilo almanın kaşınılmaz bir parçasıdır. Kilo demek bir yerde selülit demektir. Bir kere o bölgelerde yağ hücreleri oluşmaya başlamışsa, onların yok edilmesi hiç de kolay değildir. Bu çerçevede, beslenme programında yapacağınız bazı değişiklikler – yağlı gıdalardan uzak durmak gibi- yağ hücrelerinin azalmasını hızlandırabilir ve iltihabı azaltabilir. Yanı sıra uygun seçilen beslenme öğeleri ile kollajen doku üretimini artırılabilir ve mücadele daha ileri götürülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

SELÜLİT İLE MÜCADELEDE HANGİ İÇECEKLER İÇİLMELİ?

1- TABİKİ SU…

Su ile ilgili en bilinen günde 2 litre kadar içilmesi gerektiğidir. Bu miktar, vücudun genel sağlığının yanı sıra cildin nemini koruyarak esnek kalmasını sağlar. Artı, vücutta tümörlerin toplanmasına engel olur. Metabolizmanızı hızlandırır ve toksin maddelerin uzaklaşmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

2- TAZE SIKILMIŞ MEYVE SULARI

Mümkünse hazır meyve sularını tercih etmeyin, kendiniz hazırlayın, bu sadece 5 dakikanızı alır. Ananas, portakal, kivi, içerdiği C vitamini ile kollajen doku üretimini sağlar. Karışım yapacaksanız 3’ ten fazla meyveyi karıştırmayınız. Muz potasyum kaynağıdır ve ödeme engel olur. İlaveten kırmızı, mor ve mavi renkli meyvelerden olabildiğince yemek. Bunlar yüksek antoksidan içerdiğinden metabolizma sorunlarına ve serbest radikallere karşı etki göstererek doku hasarını önler. Günde 1 bardak üzüm, portakal, kivi, greyfurt suyu içerek selülitlerinizden kurtulabilirsiniz.

3- LİMONATA

Limon vücudu toksinlerden temizler, östrojen seviyesini düzenler. Aynı zamanda iyi bir antioksidandır. Günde 2 limonla hazırlayacağınız şekersiz ve zencefilli limonata size yardımcı olabilir.

4- SEBZE SULARI

Sebze suları size itici gelebilir. Bu özelliğiniz sonucu değiştirmez. Kendiniz sıkabileceğiniz ıspanak, salatalık, taze kırmızı biber, domates, kereviz, brokoli suları selülit düşmanıdırlar. Bu besinler yüksek su içeriğine göre vücut görünümünü korumaktadır.

5- AZ YAĞLI SÜT

Süt kesinlikle yağlı olmamalıdır. Çünkü herhangi bir üründeki yağ, yakmadığınız sürece kilo ve selülit demektir. Sütteki yüksek kalsiyum içeriği, yağların yanmasını hızlandırır. Selülit görüntüsünün hafiflemesine yardımcı olur.

6- YEŞİL ÇAY

Yeşil çayda EGCG antioksidanı bulunur. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak yağ yakılmasını hızlandırır. Günde 1-2 bardak zencefil, limon, yeşil çay karışımını mutlaka hazırlayıp içmelisiniz.

7- ZENCEFİL

Zencefil aspirin gibi bir etkiye sahiptir ver kan damarlarında plakların oluşmasına engel olur. Kan dolaşımını ve akışını rahatlatır. İltihap giderici etkiye sahiptir.

Bunların dışında beslenmenizde yapacağınız değişikler ile selülite karşı mücadele etmeye devam edin. Örneğin;

**** Günde 2-2.5 litre su için.

**** Tuz ve tuzlu gıdaları azaltın. Peynirleri suda bekleterek tuz oranını azaltın. Günde sadece 0.5 gram tuz alın.

**** Alkollü içecekler, kola, gazlı içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.

**** Şekerli gıdalar ve tatlılar uzak durun.

**** Tam tahıllı kepekli ürünlerle dost olun. Makarna, beyaz ekmek, pirinç ve şekerli gıdalar kanda insülin seviyesinde dalgalanmalara neden olarak bedenin yağ birikimine zemin hazırlar.

**** Vücutta su atılmasını sağlayan bitki çaylarını bilgisiz şekilde kullanmayın.

**** Kollajen üretimine destek olan balık yemeyi unutmayın. Balık sezonu olmadığında balık yağlarını tercih edin. Balık ayrıyeten deriye esneklik kazandırır, restore eder, sıkılaştırır. Bitkisel olarak da ceviz, badem ve zeytin yağı da balıktaki yağ asitlerini barındırır.  

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ARGAN YAĞI VE FAYDALARI
Spirulina
Hindistan Cevizi
Zencefil Faydaları
Isırgan Otu Çayı
Kivi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.