KAFADA SİVİLCE BENZERİ ŞİŞLİKLER

Yazımızda kafa sivilce benzeri şişlikler, başta sivilce gibi şişlikler, kafada sivilce gibi kırmızı şişlikler, saçlı deride sivilceye benzeyen şişlikler konularında detaylı bilgiler sunulacaktır. İyi okumalar…

Sponsorlu Bağlantılar

Kafada sivilce rahatsız edici bir durumdur ve genellikle başta seboreik dermatit ve folikülit olmak üzere birçok sorundan kaynaklanabilir. Bu iki rahatsızlığın da farklı nedenleri vardır ve tedavi edilmezse tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Kafa derisi üzerinde sivilce gibi görünen şişlikler utandırıcı ve gizlemesi güç olabilir. Bu faktörler de bu durumu, nedenini bilmeye ve tedavisini aranması konusunda önemli yapar.

HANGİ BELİRTİLER VERİR?

Şişlikler gergin, pullu, kaşıntılı, iltihaplı ve kırmızı görüntüde olabilir. Sivilce benzeri şişlikler kabuklu hale gelebilir, etrafı yağlı olabilir ve içinde irinli görünen bir dolgu maddesi yer alabilir. İlaveten kafadaki şişlikler etrafında saç dökülmesi yaşanabilir. Nadir de olsa bu şişlikler, saboreik dermatit nedeni ile meydana gelirse, vücudun kulak, burun ve göz kapakları gibi diğer bölgelerinde kırmızı şişlikler ve pullanmalar görülebilir.

OLASI NEDENLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Olası nedenlerden biri yukarıda da bahsedildiği gibi saboreik dermatittir. Bu hastalık Malassezia mayası ve ciltte aşırı yağ üretimi sonucu ortaya çıkar. Stres, az banyo yapılması, alkol içeren losyonlar ve obezite nedeni ile tetiklenme yada harekete geçme eğilimindedir.

Kırmızı şişlikler aynı zamanda folikülit adı verilen cilt hastalığı nedeni ile ortaya çıkabilir. Folikülitte kıl kökleri fungus, bakteri yada virüsler tarafından iltihaplanır ve daha sonra deride hasar meydana gelir.

TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Seboreik dermatit resorkinol, selenyum, salisilik asit yada çinko gibi maddeleri içeren ilaçlar ile tedavi edilebilir. Şiddetli durumlarda doktorunuz kortikosteroid veya ketokonazol şampuanlar tavsiye edebilir. Follikülit nedeniyle kafa derisinde meydana gelen şişlikler için topikal veya oral antibiyotikler kullanılabilir. Bunlar bir yandan enfeksiyonu tedavi ederken diğer yandan kaşıntı ve inflamasyonu engeller. Kaynama veya yanma benzeri belirtilere neden olan kronik ağrılı veya şişlik durumunda iyileşme süresini hızlandırmak ve ağrıyı dindirmek için cerrahi drenaj gerekebilir.

Tedavi yapılırken dikkatli ve nazik olunmalıdır. Bazı enfeksiyonlarda kafa derisinin günde bir veya iki kez antibakteriyel sabunla yıkanması iyi bir çözüm olabilir. kafa derisinin traş edilmesinden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Israrcı yada tedaviye cevap vermeyen vakalarda mutlaka doktor yardımı alınız.

TEHLİKELERİ

Eğer tedavi edilmezse, seboreik dermatit ve folikülit tehlikeli olabilir. Utanç ve benlik kaygısının yanı sıra ciddi mantar veya bakteri enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu enfeksiyonlar sonunda kan ve lenf düğümlerine sıçrayabilir. Follikülitte, ağrılı şişlikler derinin altında gelişebilir ve şiddetli ağrı ve yara izi oluşmasına neden olabilir. İlaveten, saç folikülleri tahrip edilirse kalıcı saç kaybı meydana gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Ayşegül Uysal

    Ben saç dökülmesini ve sivilceleri engellemek için öncelikle stresten uzak durmaya çalıştım önce keratin iksir kullanarak saç diplerimdeki gözenekleri açtım ve keratin dip bakım yağı kullanarak saç diplerimi besleyerek keratin şampuanla yıkadım birkaç gün içerisinde sivilceden eser kalmadı ayrıca gözeneklerim açıldı çok rahatladım.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
DOĞAL YOLLARLA CİLT TEMİZLİĞİ
SAÇ BÜYÜMESİNİ TEŞVİK EDEN ŞİFALI BİTKİLER
EVDE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?
PARLAK SAÇLAR İÇİN 5 İPUCU
10 Dakikada Daha Genç Görünme
Erken Gelen Kırışıklıklardan Kurtulun
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.