KAFANIZDA SİVİLCE Mİ VAR?
Sivilce sadece yüzde çıkmaz. Vücudun bazı bölgelerinde de çıkabildiği gibi özellikle saçlı deride de çıkabilir. Zaman zaman inatçı olan bu sivilceler kişiyi huzursuz eder. Peki, bu sivilceler neden oluyor?

Deri üzerinde gözenekler bulunmaktadır. Bu gözenekler cildin hava almasını sağlar. Gözeneklerin ölü deri yada diğer faktörler tarafından tıkanması sonucu deri üzerinde sivilceler meydana gelir. Bunun yanı sıra FOLİKÜLİT adı verilen bir durum daha vardır. Folikülit, saç tabanında bakteri enfeksiyonu sonucu oluşan bir durumdur. Folikülit, saçlı deride her saçın dibinde kızarıklık yada şişmelere neden olan bir durumdur. Rahatsız edici bu durum, antibakteriyel bir sabun ile etkilenen bölgeye yapılacak iyi bir hijyen ve antibakteriyel merhemler uygulanması ile kolaylıkla giderilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Saçlı kafa derisinde sivilcelere neden olan diğer bir olasılık ise Diğer olasılık ise SEBOREİK DERMATİT adı verilen deri hastalığıdır. Seboreik dermatit, deride kaşıntılı döküntüler ve pullanmalara yol açan inflamatuar bir deri rahatsızlığıdır. Bazen bu plaklar olduğunda yanlışlıkla sivilce zannedilebilir, dahası ise bunlar sivilce benzeri oluşumlara yol açan ikincil enfeksiyonlar meydana getirebilir.

Neden olan faktörler çeşitli olabildiğinden bir cildiye uzmanından yardım almanızı öneririz. Bu sayede, hem sivilcelerinizi doktorunuza (dermatolog) gösterecek hem de kafanızda mevcut olan cevapların yanıtlarını elde edeceksiniz.  Eğer Seboreik dermatit gibi bir cilt sorununuz varsa birkaç antifungal ve antienflamatuar krem ve losyon inflamasyon alanının temizlenmesinde çok etkili olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

 Folikülit ve Seboreik dermatitin yanı sıra bir takım faktörler de başınızda sivilce oluşumuna katkıda bulunabilir;

 • Diğer sağlık problemleri
 • Stres
 • Hormonsal bozukluklar, varsa kullandığınız ilaçlar
 • Fazla yağlı yemek yeme
 • Dengesiz beslenme
 • Alerjileriniz
 • Saç boyama ve buna karşı alerji gelişmesi
 • Şapka kullanımı ve baş örtünüz
 • Hava kirliliği
 • Saçın yıkanmaması ve yıkandıktan sonra ıslak kalması
 • Tahriş edici bir şekilde cildin yıkanması

ÖNERİ: KAFANIZIN İKİ YIKAMA ARASINDA ELMA SİRKESİNİN KAFA DERİSİ ÜZERİNDE KULLANIMI YARARLI OLMAKTADIR. YANISIRA ISIRGAN OTLU ŞAMPUANLAR KULLANABİLİRSİNİZ. DOKTORA GÖRÜNMEDEN ÇEVRENİZDEKİ BİRİNE İYİ GELEN BİR İLACI KULLANMAYINIZ.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Eritema Multiforme
Deride İçi Sıvı Dolu Kabarcıklar
Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Acil Çözüm
İnci
Kıl Dönmesi Nedenleri Nedir? KılDönmesi Nasıl Engellenir?
Yorgunluk ve Gece Terlemesi Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.